Danzig Breslau Danzig

Książkę czyta się jednym tchem. Ciekawa fabuła, wciągająca, jak zwykle dająca dawkę wiedzy ale lekka zarazem. Świetnie wymyślona historia pozostająca w zgodzie ze znanymi faktami-kto wie, może właśnie tak było? 🕵️‍♂️🙂
Odkładam na półkę i sięgam po kolejną pozycję tego autora.
Polecam!

Odkładam na półkę i sięgam po kolejną pozycję tego autora.
Polecam!

Pochłonąłem momentalnie.
Lubię zarówno akcję dziejącą się w czasie II wojny światowej, jak i kolejowe klimaty. Poza tym akcja jest subtelna, taka miękka. Sporo można sobie wyobrazić, dośpiewać. A przy okazji sporo się dowiedziałem, ale nie zdradzam ... :)

Pochłonąłem momentalnie.

Dawno już chciałem spotkać boh. ks.z którymi mógłbym się bez obaw zaprzyjaźnić, j oto oni są; normalnie - nienadzwyczajni, choć nie całkiem "pospolici".
Sympatyczni. Co dalej zdziałają? Odkryją? Ciekaw będę śledził, a przy okazji dowiem się nieco więcej z dziedziny tak mało znanej j popularnej. Życzę autorowi dalszych pomysłów j inwencji. Książki tej kategorii to cenny wkład do wiedzy j kultury na codzień.

Gdańsk, Wrocław - dwa piękne miasta, czego chcieć więcej. Ale jest więcej: dwuwątkowa ciekawa fabuła...

Inteligentny kryminał z głębokim tematem. Bardzo podoba mi się budowa powieści. Chyba moja ulubiona.

Książka z polotem, trzymająca w napięciu do ostatniego rozdziału. Posiada cechy książki sensacyjnej i kryminału, a mimo to autor potrafił przemycić wiele faktów historycznych co bardzo sobie cenię. Jednocześnie nie pozbawiona chumoru , zachowuje lekkość i łatwość czytania. Polecam wszystkim którzy cenią sobie dobrą literaturę na wolną chwilę.

Chyba najciekawiej zbudowana powieść AOA o firankowej kompozycji. Zawiązanie akcji może trochę zniecierpliwić - kalejdoskop niezidentyfikowanych jeszcze bohaterów, czasów i miejsc przeplatający się zagadkowo na wzór powieści kryminalnej. Po tej "ekspozycji" wyłania się jednak klarownie prowadzona akcja, zmierzająca do swego rodzaju punktu kulminacyjnego, gdzie łączą się ścieżki wielu bohaterów. Najciekawsze jest jednak "rozwiązanie akcji", gdy rozsypują się wręcz przed czytelnikiem, jedna po drugiej, rozwiązane zagadki, czasem wywołując zdrowy śmiech. Podobać może się w tej powieści i jej celowa kompozycja, i pełne poczucia humoru, dynamicznie prowadzone dialogi, jak również elegancki język. Jednak, jak zwykle w przypadku tego autora, nie w tym rzecz albo nie tylko w tym. To powieść niszowa, wymagająca skupienia uwagi, niosąca głębsze i trudniejsze treści pomimo lekkości formy, niezależnie od jej doskonałości bądź niedoskonałości w tym względzie. Główny bohater - Oskar, mówiąc żartem, to trochę taki James Bond od staropolskiej Biblii - ma błyskotliwy umysł, jak zawodowiec podchodzi do kolejnych zadań, nie poddaje się mimo trudności, no i zwraca też uwagę pięknych kobiet, zachowując styl i klasę dżentelmena. Tyle że nie nosi najmodniejszego garnituru od Toma Forda, nie budzi się w łóżkach kolejnych pięknych dam, nie posługuje się pistoletem typu Walther PPK, ale pakuje swój dobytek w jedną małą walizkę, w której musi się znaleźć miejsce dla Biblii, jedynej broni tego Bonda. Na nowe przygody Jamesa Bonda damy się namówić bez problemu, "przygody" Oskara nie wejdą jak bułka z masłem, ale dla urozmaicenia naszej diety warto poznać innych agentów oprócz 007. Polecam.

Oprócz głównego wątku związanego z rozwiązywaniem tajemnicy pokazane są niepospolite osobowości, ich wzajemne interakcje, różne sposoby patrzenia na świat. Wplecione jest krótkie, ale bardzo ciekawe studium natury ludziej.

Żywa historia o pozytywnie zdeterminowanych ludziach.

Żywa historia o pozytywnie zdeterminowanych ludziach.

To imponujące z jaką łatwością autor przeplata bogactwo szczegółów, faktów, dat, osób z dynamiką i zmiennością akcji.

Amos Oskar Ajchel Danzig Breslau Danzig Zobacz więcej
Amos Oskar Ajchel Danzig Breslau Danzig Zobacz więcej