Świat historyków starożytnych

Wydawnictwo: Znak
7 (4 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
historia
Elevander

Zbiór esejów poświęconych sześciu wielkim historykom starożytnej Grecji i Rzymu. W popularnym wykładzie Stanisław Łoś przybliża czytelnikom sylwetki trzech dziejopisarzy greckich: Herodota, Tukidydesa i Polibiusza, a także trzech rzymski: Salustiusza, Liwiusza oraz Tacyta.

źródło opisu: własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

anetas83 | 2019-07-27

Bardzo dobra pozycja

Ted | 2017-04-09

Autor czyli Profesor Stanisław Łoś jest zdecydowanie niedoceniany....Książka zapewne to za mało dla znawców starożytności ale dla pasjonatów tego okresu jest to znakomite działo....Żywoty sławnych historyków to tylko pretekst, tło do budowania fabuły, snucia ciekawych wątków i przedstawiania jaki był duch starożytności....Profesor posługuje się znakomitym językiem a w wielu miejscach zachwycałem się porównaniami, metaforami i wnioskami....Książkę czyta się łatwo, szybko i przyjemnie a ilość poruszanych wątków zachwyca.... Bez wątpienia jest to książka dla osób posiadających podstawową wiedzę na temat starożytności.....Do tego książkę Profesora S. Łosia zakupiłem na allegro w stanie idealnym za jedyne 3,5 zł.

Czytając tę książkę miałem wrażenie, że tytuł jest nietrafiony. Po pewnym namyśle stwierdziłem jednak, że jest dokładnie odwrotnie. Książka opisuje świat, w jakim żyła i działała szóstka antycznych historyków: Herodot, Liwiusz, Tukidydes, Polibiusz, Salustiusz i Tacyt (naprawdę nie rozumiem skąd taka kolejnośc!). Czytelnik może się z niej dowiedzieć nieco o starożytnym świecie i o pisarstwie wyżej wymienionych dziejopisów. I tyle. Książka popularnonaukowa, z czego człon "popularna" jest zdecydowanie w tym związku silniejszy. Uroku dodaje lekko archaiczny język Autora. Dla osób w niewielkim choćby stopniu zaznajomionych z dziejami starożytnej historiografii jest to lektura nieco nużąca i mało odkrywcza.

Tomasz Babnis