Zatoka tajemnic

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Bay of Secrets
Ag2S

Między Anglią a Wyspami Kanaryjskimi. Trzy kobiety i zaskakująca prawda o ich wspólnej przeszłości… Hiszpania, 1939. Realizując życzenie rodziców, Julia chroni się przed wojenną zawieruchą w murach klasztoru w Barcelonie. Żeby utrzymać jakiś kontakt ze światem, jako wolontariuszka podejmuje pracę w klinice położniczej. Niepokojące praktyki adopcyjne sprawią, że siostra Julia będzie musiała...

Hiszpania, 1939. Realizując życzenie rodziców, Julia chroni się przed wojenną zawieruchą w murach klasztoru w Barcelonie. Żeby utrzymać jakiś kontakt ze światem, jako wolontariuszka podejmuje pracę w klinice położniczej. Niepokojące praktyki adopcyjne sprawią, że siostra Julia będzie musiała zdecydować, jak daleko może się posunąć, by pomóc swoim podopiecznym.
Anglia, 2011. Dopiero w sześć miesięcy po tragicznej śmierci rodziców 34-letnia dziennikarka Ruby Rae znalazła siłę, by spakować ich rzeczy i wystawić na sprzedaż dom rodzinny. W trakcie tych czynności odkrywa straszną tajemnicę, którą Vivien i Tom ukrywali przed swą córką przez całe życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

allison | 2015-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2015

"Zatoka tajemnic" to powieść, która od początku do końca trzyma w napięciu.
Akcja biegnie tu dwutorowo i początkowo wydawać się może, że opowiadane historie nie mają ze sobą wiele wspólnego. Szybko jednak czytelnik orientuje się, że w którymś momencie muszą one się skrzyżować, przez wiele stron nie wiadomo jednak, w jakich okolicznościach do tego dojdzie.

Mnie najbardziej zainteresowała historia z przeszłości, związana z ujawnionym stosunkowo niedawno procederem handlu dziećmi, jaki zapoczątkowano w frankistowskiej Hiszpanii. To niewiarygodne, że ta zakrojona na szeroką skalę działalność trwała jeszcze w latach 90. minionego wieku. Wstrząsające jest także to, że kradzieżą i sprzedażą dziećmi zajmowały się instytucje kościelne, czerpiąc z tego ogromne korzyści.

Autorce udało się przedstawić opisaną historię wiarygodnie, mimo iż jest ona literacką fikcją.
Losy postaci śledzi się z zapartym tchem, zwłaszcza bolesną drogę, jaką musiała przejść jedna z zakonnic, która...

kamyk576 | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Liczba stron: 510
''Między Anglią a Wyspami Kanaryjskimi.Trzy kobiety i zaskakująca prawda o ich wspólnej przeszłości.''

To moja druga książka Rosanny Ley. Już po pierwszym spotkaniu byłam oczarowana jej twórczością. ''Zatoka tajemnic'' to pełna tajemnic,miłości i cudownych opisów książka.Typowo dla odprężenia się i zrelaksowania się w zimową pogodę:-) To typowo lektura na lato:-)Ale pomarzyć zawsze można!
Bardzo podobało mi się połączenie dwóch kobiet,Julii i Ruby. Na początku myślałam,że te dwie kobiety to po prostu oddzielna historia.Jednak nie. Na końcu wszystko wiąże się w jedno.
Fabuła bardzo przypadła mi do gustu.Pełno emocji i wzruszeń.Bardzo wciągająca. Polecam :-)
Teraz zabieram się za kolejną powieść :)

Liza | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Ruby w wypadku utraciła rodziców, do tego dochodzi „kulejący” związek z Jamesem. Bohaterka przyjeżdża do rodzinnego domu, do Dorset, gdzie wszystko było prawdziwe, by skonfrontować się z przeszłością, tyloma wspomnieniami z dzieciństwa- co jest zarazem trudne i terapeutyczne.

„Wszyscy twierdzili, że czas leczy rany, ale nikt nie wyjaśnił, jak wiele go trzeba.”

W czasie porządków znajduje pudełko z rzeczami, które burzą jej poukładaną przeszłość, każą wątpić we wszystko, co wierzyła. Natyka się na skrzętnie ukrywaną tajemnicę…Ma tyle pytań, czy znajdzie dla nich odpowiedzi?

„Prawdę niekiedy trudno jest wyznać, a jeszcze trudniej usłyszeć.”

Powieść Ley toczy się z kilku perspektyw: nie tylko Ruby. Ale także Vivien jej matki, która zastanawiała się, czy wszyscy mają prawo do prawdy, o jej ogromnym pragnieniu, luce w życiu, którą tylko jedno mogło wypełnić, determinacji. Mamy także Andresa, niezależnego malarza, którego ojciec zajmuje centralną pozycję w życiu syna, zastraszający i...

wiolagg66 | 2014-12-22

Fascynująca,rewelacyjna,no po prostu CUDO.

Jak zaczniesz czytać,to nie będziesz mógł oderwać się od książki...
A wszystko dlatego,że chcemy się przekonać,czy ta historia zakończy się pomyślnie ;D

POLECAM.

Polaa | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Uwielbiam takie książki ! Rodzinna tajemnica sprzed lat, a w tle historia siostry zakonnej, biorącej udział w niecnym procederze sprzedaży dzieci. Na pewno jeszcze kiedyś sięgnę po powieści tej pisarki :-)

lubięczytać | 2014-08-19

Zatoka tajemnic - już po tytule można wywnioskować, że Rosanna Ley po raz kolejny zaczaruje nas klimatem grozy i pięknych miejsc. Tym razem nie wybieramy się na Sycylię, gdzie na każdym kroku odczuwało się wpływy mafii, ale na Wyspy Kanaryjskie. Znów poznajemy historie trzech kobiet, teraz jednak rozdartych między Anglią a Hiszpanią, a nie Anglią a Włochami.

Polecam tę powieść. Choć ma 512 str, to czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Może nie była dla mnie tak wielkim odkryciem jak "Dom na Sycylii", ale przyznaję, że bardzo ją polubiłam i czekam na więcej.

Anja | 2014-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

"Zatoka tajemnic" zabiera nas w podróż na malownicze Wyspy Kanaryjskie, do Barcelony oraz do Anglii. Nie zabraknie rodzinnych tajemnic, sekretów z przeszłości, rozterek i miłości. Akcja rozgrywa się zarówno współcześnie, jaki i cofa się do lat 40, 50 i 70 XX wieku. Poznamy losy trzech różnych kobiet, ich sekretów, próby odkrycia prawdy. Fabuła przyznam wciąga.
Rosanna Ley zainspirowała się prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Hiszpanii od lat 50 do prawdopodobnie końcówki 70, a które zostały ujawnione kilka lat temu i choć konkretne postacie występujące w książce są fikcyjne to jednak świadomość, że taki proceder rzeczywiście miał miejsce w XX wieku w Europie szokuje. To był najciekawszy wątek "Zatoki tajemnic". Szkoda tylko, że autorka jeszcze mocniej nie zagłębiła się w tą tematykę.
Całość jest lekka, czyta się szybko. Idealna lektura kiedy chcemy zrelaksować się przy książce i przeczytać opowieść z tajemnicami i zagadkami z przeszłości. Przyjemnie spędziłam czas...

Aneczka | 2016-03-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 marca 2016

Ruby jest trzydziestoczteroletnią kobietą, której rodzice giną w tragicznym wypadku, co zmienia ją w zupełnie nową osobę. Nie radzi sobie z tą bolesną świadomością, choć ucieczkę znajduje w pracy szaleńczo publikując artykuły do gazety, stwierdza, że wcale nie czuje się lepiej. Wraca do rodzinnego domu, żeby uporządkować przeszłość i zmierzyć się z teraźniejszością.

W sypialni zmarłych rodziców na dnie szafy znajduje pudełko po butach, a w nim stare fotografie, żyłkę kolorowych paciorków, biały dziecięcy czepek oraz kostkę do gry na gitarze. Na jednym z dokumentów ze zdumieniem odczytuje zaświadczenie lekarskie, w którym informowano rodziców o tym, że potwierdza się diagnozę o ich bezpłodności. Najdziwniejsze, że data dokumentu wskazuje dzień na siedem miesięcy przed narodzinami Ruby. Jak to możliwe, że matka ją w ogóle urodziła? Czy kłamstwo w imię dobra drugiej osoby może być usprawiedliwione?

"(...) Nie mogła i nie chciała w to uwierzyć. Czuła się coraz mniej rzeczywista,...

Cirya | 2016-10-20
Przeczytana: 19 października 2016

książka dobra, historia w miarę ciekawa, sam pomysł ciekawy, ale nie porwała mnie monotonna forma jej przekazu, momentami nudna...taka płaska jak dla mnie, spodziewałam się czegoś innego

Lidia | 2015-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2015

Ruby w wypadku utraciła rodziców, do tego dochodzi ,,kulejący" związek z Jamesem. Bohaterka przyjeżdża do rodzinnego domu, do Dorset, gdzie wszystko było prawdziwe, by skonfrontować się z przeszłością, tyloma wspomnieniami z dzieciństwa- co jest zarazem trudne i terapeutyczne.

,,Wszyscy twierdzili, że czas leczy rany, ale nikt nie wyjaśnił, jak wiele go trzeba."

W czasie porządków znajduje pudełko z rzeczami, które burzą jej poukładaną przeszłość, każą wątpić we wszystko, co wierzyła. Natyka się na skrzętnie ukrywaną tajemnicę...Ma tyle pytań, czy znajdzie dla nich odpowiedzi?

,,Prawdę niekiedy trudno jest wyznać, a jeszcze trudniej usłyszeć."