Children of Liberty

Okładka książki Children of Liberty Paullina Simons
Okładka książki Children of Liberty
Paullina Simons Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Jeździec miedziany (tom 0.1) literatura piękna
Jeździec miedziany (tom 0.1)
HarperCollins
2013-06-20
2013-06-20

Fraza "Jeździec miedziany" jest tak chwytliwa, że musiałam zabrać się za tę pozycję. Na razie rozczarowanie. Straszne nudy, żadna z postaci mnie nie porwała. Może jakiś zdolny scenarzysta przerobi to kiedyś na film o nieco szybszym tempie, bo historia jest ciekawa, tylko fatalnie opowiedziana . A Harry zasługuje na nic więcej jak otrzaskanie mu pyska za brak odwagi cywilnej i zmarnowanie fajnej, wartościowej dziewczynie kilku lat życia. Dupek nie facet, rozmemłane książątko, filozof z Kozich Pipek. Ciekawe, czy właściwa trylogia będzie bardziej porywająca.

2041

Książka „Dzieci wolności” Paulliny Simons to świetny przedsmak dla fanów cyklu „Jeździec miedziany”. W niej poznajemy losy rodziców Aleksandra.
Gina przyjechała z Sycylii z bratem i mamą. Była ubogą imigrantką, która poznała Harrego. Różnica wieku (7lat) między bohaterami na pewien sprawiła, że ich przeznaczenie od razu się nie wypełniło. Po pięciu latach rozłąki ponownie się spotykają.
Przyjemna lektura. Chociaż nie byłam nią aż tak zachwycona jak całym cyklem, jednak to miło spędzony czas.

Trylogię "Jeźdźca miedzianego" uwielbiam, natomiast ta książka wypadła niestety słabo. Harry Barrington to chyba pierwsza postać głównego męskiego bohatera w książce, która mi się nie spodobała. Zawsze postacie pierwszoplanowe darzyłam sympatią, a tutaj tak nie jest. Co więcej uważam, że słusznie został potraktowany po tym co zrobił, a Ginę uważam jednak za bardzo naiwną i i oderwaną od rzeczywistości osobę.

Historia feminizmu, komunizmu, przemiany społeczne przesłoniły wątek obyczajowy.

Nie jest tak wciągająca jak trzy tomy serii "Jeździec Miedziany" i poziom trzymania w napięciu jest niższy, ale całkiem dobrze się czyta. Tylko jak dla mnie za dużo wplecionych kwestii ówczesnej polityki (w trzech tomach Jeźdźca też było tego trochę, zwłaszcza pod koniec III tomu). Generalnie ok, oceniłabym tę książkę podobnie jak tom III Jeźdźca. Przez większość książki sytuacja się nieco ciągnie (skoro wiemy że ostatecznie byli razem i mieli syna) i dopiero pod koniec nabiera tempa 😉.

Mimo, ze nie jestem fanką romansów, to książki Simons bardzo lubię. Oprócz ciekawej historii miłości ponad wszystko i na całe życie zgrabnie kreśli tło historyczne, nastroje społeczne i koloryt czasów, w których dzieje się historia.
W dzieciach wolności mamy obraz życia wyższych sfer Bostonu, sen o lepszym życiu tysięcy imigrantów w Europy, plan budowy kanału Panamskiego i plan sprzedaży bananów na całym świecie. Historia nie jest infantylna i głupia jak często bywa przy tym rodzaju literatury.
Dla miłego spędzenia czasu z nutką romantycznych uniesień- książka idealna.

W 1899 r. Gina, wraz z bratem i matką przybywają z Sycylii do Bostonu w poszukiwaniu nowego, lepszego życia. W nowym miejscu poznają Bena i Harrego, którzy proponują im pomoc.
Harry jest bogatym amerykaninem wywodzącym się z zamożnej rodziny. Gina jest biedną włoską emigrantką. On cichy, skryty, bierny student ekonomii na Harvardzie, który ciągle siedzi i czyta książki, jest na utrzymaniu ojca. Ona młoda, żywiołowa, uczuciowa, mimo swojego wieku chętna do pracy.
Mimo, iż dzieli ich różnica wieku (7 lat),młoda włoszka już od pierwszych chwil zakochuje się w Harrym. Mimo usilnych starań Giny, Harry próbuje trzymać się na uboczu i ich drogi rozchodzą się.
Dopiero po 5 latach spotykają się ponownie, a Harry jest pod dużym wrażeniem zmian jakie zaszły w Ginie.
Jeździec miedziany jest moją ukochaną książką i byłam bardzo ciekawa historii poznania i późniejszej miłości rodziców Aleksandra. Troszkę się zawiodłam, ponieważ akcja w książce toczy się dość wolno. Ponadto dużo miejsca w książce poświęcono spotkaniom, przemówieniom, hasłom rewolucyjnym odnośnie wolności i równouprawnienia kobiet.
Przede mną jeszcze druga część, jestem ciekawa jaka będzie.

Jak zapowiadałam, zamierzam przeczytać cykl „Jeździec miedziany” po kolei, czyli zaczynając od historii rodziców Aleksandra.
„Dzieci wolności to pierwszy tom opowiadający o ich losach.
Jakie wywarł na mnie wrażenie?

Moja pełna opinia

„Dzieci wolności to pierwszy tom opowiadający o ich losach.
Jakie wywarł na mnie wrażenie?

Moja pełna opinia

Bardzo powoli się rozkręca, ale zauważyłam ,że w przypadku tej autorki to standard :) Od około 200 strony czytałam non stop. Podobały mi się dialogi, historia w tle i wyrazistość postaci.

Nie porównuję do jeźdźca, bo same historie nic nie łączy oprócz potomka, który się tutaj nie pojawia nawet w myślach.

Niestety bardzo słaba książka i nie drównuje do pięt trylogii. Po dwójkę niestety nie sięgam, szkoda czasu.

• Paullina Simons
  • 2015