Fotobiografia PRL

Wydawnictwo: Znak
9788324020430
literatura faktu
joly_fh

Skąd brały się dziewczyny na okładkach „Przekroju”? Z jakiej odległości można było sfotografować Władysława Gomułkę, a jak blisko podejść do Edwarda Gierka? Co oznaczała dla fotografa przynależność do PZPR? Kto najczęściej fotografował Polę Raksę, a z kim pracowali Andrzej Wajda, Jerzy Grzegorzewski czy Marek Piwowski? Jak powstawały kultowe dziś fotografie? Pierwsze aparaty, pierwsze...

Pierwsze aparaty, pierwsze inspiracje, pierwsze zdjęcia. Druga wojna światowa i budowanie Polski Ludowej. Kultura i polityka. Marzenia o Zachodzie i stan wojenny. Wydarzenia z pierwszych stron gazet i szara codzienność. Różne oblicza PRL-u.

Rozmowy Łukasza Modelskiego z Romualdem Broniarkiem, Aleksandrem Jałosińskim, Bogdanem Łopieńskim, Janem Morkiem, Wojciechem Plewińskim i Tadeuszem Rolke – najważniejszymi fotoreporterami PRL – to niezwykłe spotkania, które nie tylko ujawniają genezę fenomenu polskiej fotografii reportażowej, ale układają się w niespodziewanie barwny portret tamtych czasów.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

źródło okładki: www.znak.com.pl

Marcin | 2019-02-12
Na półkach: Przeczytane, 52/2019
Przeczytana: 02 lutego 2019

Chwilami miałem wrażenie, że więcej tu biografii niż fotografii, a forma mogłaby być bardziej albumowa. Niemniej jednak sporo tu zaskakujących historii o dziwnych, trudnych i momentami wręcz przerażających czasach PRL. Nie jestem przekonany co do stylu tych rozmów i chwilami nużących pytań. Zapewne mając więcej pojęcia o pracach tych fotografów lektura byłaby przyjemniejsza. Można zajrzeć, ale piszę to bez szczególnego przekonania.

ilo99 | 2018-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Rozmowy z najpopularniejszymi fotografami lat PRL-u. Ciekawe. Intrygujące. Tylko dlaczego najczęściej w tekście nie ma zdjęć, o których rozmawiają panowie. Są inne. Też robiące wrażenie. Lecz jest ich zbyt mało w stosunku do tekstu. Zbyt wiele nazwisk, które niewiele mówią współczesnemu czytelnikowi, a zdecydowanie skąpa oprawa graficzna. Czuję duży niedosyt. Może ma mnie to skłonić po sięgnięcie po prace tych artystów, lecz bez ich autorskiego komentarza (zawartego w tej książce) to już nie będzie to samo.

BetiFiore | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Bardzo ciekawa książka pokazująca czas PRL-u oczami głównych fotografów tamtego okresu. Fascynujące zdjęcia, jednak moim zdaniem, trochę ich za mało. Brakowało głównie tych, które opisują rozmówcy, jako bardzo ważne i szczególne, a w książce się nie znalazły.

lotosu_kwiat | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

Kulisy początków polskiej fotografii reportażowej odsłonięte w wielkim stylu. To coś więcej niż zwykłe wywiady - rozmowy Łukasza Modelskiego z fotoreporterami pozwalają poczuć klimat minionej epoki ze wszystkimi jej aspektami. Ponad tematem przewodnim, jakim są zdjęcia przebija się charakterystyczna atmosfera PRLu - cienie i blaski ówczesnego życia społecznego i politycznego. Rozmówcy poruszają zarówno tematy dnia powszedniego jak i oblicza przełomowych dla kraju wydarzeń. Dawna szara codzienność w połączeniu z marzeniami o życiu jak na Zachodzie okazuje się znakomitym tłem dla powstania niesamowitej twórczości. Całość owiewa nutka nostalgii za czasami które już nie wrócą, a jednocześnie stanowi wstęp do tego co dzisiaj określamy mianem fotoreportażu.

Kominek | 2015-01-25
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Fotografia, to brzmi dumnie!

W roku 2013 nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się książka wyjątkowa, książka, po którą każdy, kto choć w dowolnym stopniu śmie nazywać się fotografem powinien sięgnąć i poznać sześć interesujących wywiadów z ludźmi, którzy byli prekursorami polskiej fotografii reporterskiej i reportażowej.

Łukasz Modelski po doskonałych i urzekających „Dziewczyna wojennych” przygotował publikację noszącą tytuł „Foto biografia PRL”. To właśnie tu możemy dowiedzieć się nie tylko na temat historii fotografii i tego, jak kiedyś się fotografowało, ale przede wszystkim czerpać inspirację do własnego tworzenia z tych pełnych pasji, ale czasem też zupełnie prostych w swej formie wypowiedzi. Określone zdania, myśli, wypowiedzi są dobrymi wskazówkami, jak tworzyć, aby być spełnionym w tym, co się robi, aby na etapie fotografii cyfrowej nie były to kolejne setki, czy też tysiące ujęć nie wnoszące nic nowego do całokształtu i tutaj pierwszy fragment, który w trakcie lektury...

banjaluka | 2014-08-02

Fantastyczna książka okraszona zdjęciami profesjonalistów dokumentujących rzeczywistość PRL-u. Czekam na kolejne tytuły Łukasza Modelskiego, który od czasu "Dziewczyn wojennych" wciąż trzyma wysoki poziom.

CaroLostInBooks | 2013-12-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Książka pomimo swojej tematyki ściśle związanej z fotografią idealna dla każdego kto interesuje się historią Polski i "magicznymi" latami PRL-u. Postaci fotografów tworzą przekrój przez wydarzenia historyczne, kulturalne i artystyczne w Polsce. Autor w sposób wnikliwy stara się jak najwięcej dowiedzieć o możliwościach fotografów w tamtych czasach, jak udawało im się uchronić przed cenzurą, jak przekazywali zdjęcia na Zachód, jak następował wybór tematyki czy też jak wyglądały podróże zagraniczne. Lektura wzbogacona jest świetnymi fotografiami, które stanowią swoiste uzupełnienie treści.

Paulina Wyszyńska | 2013-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Polecam miłośnikom fotografii, pasjonatom tamtej epoki i ogólnie historii, ale też każdemu Polakowi młodego pokolenia, żeby w bardzo przystępny sposób od podszewki zapoznać się z realiami Gierkowskiej Polski. Te 306 stron przeleciało mi nie wiem kiedy. :)