Morderstwo w Orient Expressie; Pani McGinty nie żyje

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Murder on the Orient Express; Mrs McGinty's Dead
Agatha Christie, kryminały

MORDERSTWO W ORIENT EXPRESSIE Zatłoczony pociąg relacji Stambuł - Calais wpada nocą w zaspy śnieżne. W tym samym czasie w jednym z przedziałów wagonu sypialnego zostaje znaleziony martwy mężczyzna. Kto go zasztyletował? Kiedy i po co? Dlaczego przedział był zamknięty od środka? Dlaczego wreszcie przesłuchiwani pasażerowie składają fałszywe zeznania? Detektyw Herkules Poirot postanawia...

MORDERSTWO W ORIENT EXPRESSIE
Zatłoczony pociąg relacji Stambuł - Calais wpada nocą w zaspy śnieżne. W tym samym czasie w jednym z przedziałów wagonu sypialnego zostaje znaleziony martwy mężczyzna. Kto go zasztyletował? Kiedy i po co? Dlaczego przedział był zamknięty od środka? Dlaczego wreszcie przesłuchiwani pasażerowie składają fałszywe zeznania? Detektyw Herkules Poirot postanawia rozwiązać tę zagadkę...
PANI MCGINTY NIE ŻYJE
Panie McGinty nie żyje. Umarła, ale jak? Komu mogło zależeć na śmierci zwyczajnej, ubogiej staruszki? Czy zginęła dla marnych trzydziestu funtów ukrytych pod podłogą? A może dla dwustu zostawionych w spadku? I dlaczego w mieszkaniu nie znaleziono śladów włamania? Policja twierdzi, że zna odpowiedź na te pytania. Znalazła już nawet winnego, a sąd wydał na niego wyrok - kara śmierci. Jednak inspektor Spence ma wątpliwości co do jego słuszności. Postanawia poprosić o pomoc przyjaciela, a wtedy do akcji wkracza Herkules Poirot. Śledztwo rozpoczyna się na nowo i od początku wiadomo, że jego wynik wcale nie będzie oczywisty...

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

tytka12 | 2018-01-29
Przeczytana: 26 stycznia 2018

Ok, ale zbyt dużo nazwisk, trudno wszystko zapamiętać

witcherrie | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

,,Morderstwo w Orient Expressie''
Wystarczy przeczytać tytuł ostatniego rozdziału-,,Poirot proponuje dwa rozwiązania''. Co? Nasz Belg zawsze jest pewien wyników swojego dochodzenia i ZAWSZE, robiąc z tego spotkanie pełne dramaturgii, wyjaśnia całą sprawę. Dwa rozwiązania? To nie w jego stylu! Jednak w ,,Morderstwie w Orient Expressie'' pani Christie wzniosła się na wyżyny swojego talentu i zaserwowała powieść równie dobrą, jeśli nie lepszą od ,,I nie było już nikogo''.
Gorąco polecam
,,Pani McGinty nie żyje''
,,Pani McGinty nie żyje. Umarła, ale jak? Na kolanach jak ja, o tak!''
Rymowanka może nie ma aż TAKIEGO związku ze zbrodnią jak we wspomnianym ,,I nie było już nikogo'', ale Poirot i tak z niej coś wydedukował.
Tytułowa bohaterka została zamordowana. Tyle, że była bezbarwna, bez przeszłości i bez pieniędzy. Kto chciałby ją zabić? Wszystko się trochę rozjaśnia, kiedy dowiadujemy się, że pani McGinty sprzątała w domach i czasami grzebała w cudzych rzeczach.
Powieść podobała mi...

Wspaniały kryminał, od którego ciężko się oderwać: ujmujący klimat podróży udzielający się czytelnikowi, mroźna aura otaczająca Orient Express, zagadkowa, tajemnicza atmosfera pewnego niedomówienia, towarzysząca wszystkim pasażerom pociągu i absolutnie żadnego pomysłu na rozwiązanie zagadki. Idealne połączenie, które daje gwarancję świetnie spędzonego czasu i niesamowitych emocji.
Co robić, kiedy w pociągu tkwiącym od kilku dni w zaspie ginie jeden z pasażerów, a każdy z pozostałych kompanów podróży ma niezaprzeczalne alibi?
Co robić, gdy niezbite dowody wskazują na to, że morderca jest w pociągu, mimo że żaden z dowodów nie wskazuje na żadnego pasażera Orient Expressu? Jedyną osobą, która może rozwiązać zagadkę jest detektyw POIROT. Jak to bywa u Agathy Christie zakończenie jest zaskakujące.

robofree | 2016-10-24
Przeczytana: 23 października 2016

Agata Christie, jest niezaprzeczalną mistrzynią kryminału, wystarczy sięgnąć po ,,Morderstwo w Orient Expressie", gdzie znajdziemy cały wachlarz postaci, ludzi z różnych kręgów społecznych i wielu narodowości, wszyscy znaleźli się w tym samym wagonie. Pozostaje tylko kwestia, wyjaśnienia morderstwa, ale z tym - to musi się zmierzyć analityczny umysł Herkulesa Peirot.

czytelnik_jg | 2016-05-14
Przeczytana: 13 maja 2016

Klasyka. Polecam zwłaszcza tym, którzy nie czytali Agaty Christie. Rosnąca ciekawość fabuły sprawia, że książkę się chłonie.

Broj | 2015-06-09

2 moje pierwsze kryminały, pierwszy spodobał mi się nieco bardziej, jednak uważam, że oba trzymają naprawdę wysoki poziom.

Chlorofil88 | 2015-05-19

Hmmmmm, byłem oporny przed jej czytanie, gdyż zwykle dzieło okrzyczane jako najlepsze, często jest tylko okrzyczane. Powiem tam. Dziesięciu Murzynków mnie bardziej pochłaniało. Być może, dlatego iż w tej drugiej autorka skupia się na analizie psychologicznej bohaterów, a w Expressie, skupia się na prostej kalkulacji, a może po prostu znam film z 1974 i jakoś wolę wersje filmową niż książkową. Ale... Bo zawsze musi być jakieś :))) Książka naprawdę miła w czytaniu, trzyma w napięciu... polecam, szczególnie w długiej podróży pociągiem :)

Armagedon | 2014-07-17
Przeczytana: 2011 rok

Agatha Christie jest dla mnie niedościgłą Mistrzynią. W jej książkach zakochują się kolejne pokolenia miłośników gatunku.
"Morderstwo w Orient Expressie" to kryminał idealny. Niesamowita intryga w niesamowitej scenerii. Gorąco i z całego serca polecam!

Promyczek | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Żaden kryminał mnie tak nie rozbawił. Zaskoczona jestem bardzo rozwiązaniem sprawy. Autorka skupiła się na czystej kalkulacji, kto zabił, nie bawiła się w analizę postaci, nie opowiadała historii każdego z osobna. Przyznam, że z przyjemnością tropiłam mordercę razem z detektywem Poirot:)