Morderstwo w Orient Expressie; Pani McGinty nie żyje

Okładka książki Morderstwo w Orient Expressie; Pani McGinty nie żyje Agatha Christie
Okładka książki Morderstwo w Orient Expressie; Pani McGinty nie żyje
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Genialnie skonstruowany kryminał. Polecam

Genialnie skonstruowany kryminał. Polecam

Cream de la creme kryminałów A. Christie, świetny dwupak z Poirotem.

Cream de la creme kryminałów A. Christie, świetny dwupak z Poirotem.

Lubie powiesci Christie. W zasadzie wszystko sie rozgrywa na dwustu stronach, a zakonczenia nie sa takie oczywiste.
Kto nie zna ofiary z Orient Expressu i dwunastu ran klutych?
Druga sprawa - jak to sie stalo, ze ktos chcial zabic stara pania?

Kto nie zna ofiary z Orient Expressu i dwunastu ran klutych?
Druga sprawa - jak to sie stalo, ze ktos chcial zabic stara pania?

Pierwsza moja styczność z twórczością Agathy Christie, ale z pewnością nie ostatnie.
Bardzo wiele postaci, ale idzie się we wszystkim połapać. Ciekawa detektywistyczna fabuła. Zaskakujące zakończenie.

Ponadczasowa klasyka!

Ponadczasowa klasyka!

Momentami musiałam przystawać i wracać do wcześniejszych stron, żeby się zorientować kto jest kim. Poza tym czyta się dobrze. Zakończenie nieoczywiste, ale nie oszałamia.

Rewelacyjna!

Rewelacyjna!

To jedna z najsłynniejszych książek Agaty Christie. Doczekała się nawet ekranizacji. Głównym bohaterem jest znany belgijski detektyw, Herkules Poirot, postać dość oryginalna, systematyczna i logiczna, cechująca się umiłowaniem symetrii, elegancji, staranności, co prawda nieco próżna, ale, co najważniejsze: znająca swój fach.

Po rozwiązaniu zagadki kryminalnej w Azji Poirot planuje spędzić parę dni na zwiedzaniu Stambułu. Jego plany zmienia depesza wzywająca go z powrotem do Anglii. Wobec tego detektyw, chcąc wrócić jak najszybciej, zajmuje wagon w luksusowym Orient Ekspressie, niezwykle jak na tę porę roku wypełnionym. W nocy pociąg grzęźnie w zaspie śnieżnej. Nad ranem personel znajduje w zamkniętym od środka przedziale zasztyletowanego mężczyznę. Obecny w Orient Ekspressie lekarz stwierdza, że z pewnością nie doszło do samobójstwa. Pasażerowi na oślep zadano nożem dwanaście ran. Fakty jednak przedziwnie się nie zgadzają. Niektóre ciosy z pewnością zadała osoba praworęczna, inne zaś – leworęczna. Część cięć była zupełnie nieszkodliwa, inne okazały się dość głębokie, aby zabić człowieka. Co najdziwniejsze lekarz wskazał dwie rany, które z pewnością zadane były po śmierci pasażera...

Ciąg dalszy recenzji na moim blogu: http://lekturymolinki.blogspot.com/2017/09/morderstwo-w-orient-ekspressie-agata.html

Po rozwiązaniu zagadki kryminalnej w Azji Poirot...

Słyszałam już wcześniej wiele dobrego o tej zagadce (której oczywiście nie udało mi się rozwiązać 😂) i śmiało mogę powiedzieć, że to coś wspaniałego. Choć przyznam, że nie zbierałam szczęki z podłogi jak przy zakończeniu "I nie było już nikogo", ale ta intryga także jest godna podziwu ❤️
Pociąg z Herculesem Poirot na pokładzie utknął w zaspach gdzieś w Jugosławii. W jednym z przedziałów doszło do morderstwa, choć każdy z pasażerów miał niepodważalne alibi, a nikt z zewnątrz nie mógł dostać się do pociągu. Zdawać by się mogło, że to zagadka nie do rozwikłania, jednak nie dla sprytnego Poirota. Bawiłam się świetnie śledząc kolejne zeznania i wypływające fakty, z czystym sumieniem mogę polecić Wam ten kryminał, jeśli tak jak ja, do tej pory po niego nie sięgnęliście😉

Książka, która bez wątpienia zasłużyła u mnie na laury zwycięstwa w kategorii "Najbardziej zagmatwana książka, jaką w życiu czytałam". Poza tym mogę powiedzieć, że cieszę się, że mogłam poznać pana Herkulesa Poirota. Jego osobowość, wnikliwy i bystry umysł oraz wspaniała znajomość psychologii ludzkiej zasługuje na podziw. W każdym razie ja mam do niego ogromny szacunek. Ale coś było w tej książce takiego, że ciężko mi było przez nią przebrnąć. Także niestety jedynym plusem jest postać Herkulesa Poirota oraz to, że przy lekturze zaliczyłam kilka krótkich drzemek (i to zarówno przy czytaniu ebooka, jak i słuchaniu audiobooka).
Mimo wszystko uważam, że warto było się wreszcie przekonać, jaką autorką jest Agatha Christie.

* Biorę udział w Olimpiadzie Czytelniczej zorganizowanej przez http://www.posredniczka-ksiazek.pl/

• Kryminały
  • 2020