Ani słowa prawdy

Okładka książki Ani słowa prawdy
Jacek Piekara Wydawnictwo: Fabryka Słów fantasy, science fiction
624 str. 10 godz. 24 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Fabryka Słów
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
624
Czas czytania
10 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375746914

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Demony Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Maciej Jurewicz, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Paweł Siedlar, Eva Snihur, Rafał A. Ziemkiewicz
Ocena 6,2
Demony Eugeniusz Dębski, J...
Okładka książki Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jakub Ćwiek, Rafał Dębski, Tomasz Duszyński, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Andrzej Pilipiuk, Paweł Siedlar
Ocena 6,2
Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jak...
Okładka książki A.D.XIII, tom 1 Ewa Białołęcka, Tomasz Bochiński, Rafał Dębski, Krzysztof Kochański, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Magdalena Kozak, Jacek Piekara, Adam Przechrzta, Mirosława Sędzikowska, Marcin Wroński
Ocena 6,1
A.D.XIII, tom 1 Ewa Białołęcka, Tom...
Okładka książki Jeszcze nie zginęła Rafał Dębski, Dariusz Domagalski, Tomasz Duszyński, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Rafał W. Orkan, Andrzej Pilipiuk, Adam Przechrzta, Andrzej W. Sawicki, Milena Wójtowicz
Ocena 6,6
Jeszcze nie zg... Rafał Dębski, Dariu...

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
3019 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
238
189

Na półkach: ,

„Ani słowa prawdy” to książka opisujących dzieje Arivalda - czarodzieja z przypadku, mężczyznę mającego około 60 lat, ale wciąż krzepkiego i z wigorem. Jego przygody zawarte są w 10 opowiadaniach, ułożonych chronologicznie, a każde traktuje o jego innej przygodzie. Opowiadania w większości mają wydźwięk lekki i niezobowiązujący, choć zdarzają się z rzadka motywy poważniejsze – np. śmierć, przemoc, wojna.
Trudno jednoznacznie ocenić cały zbiorek, bo w moim odczuciu jest bardzo niejednorodny – mieszczą się w nim opowiadania zarówno dobre jak i… niespecjalne. Swoim starym zwyczajem przedstawię wszystkie opowiadania zgrupowane według mojego uznania 

Te najlepsze:
„Cudak z Cudakowego lasu” – Arivald jako przedstawiciel Tajemnego Bractwa musi skorygować zachowanie młodego absolwenta, który zamienia ludzi w kamienie lub drzewa . Opowiadanie zabawne i z zaskakujące zakończeniem.
„Nie wszystko złoto, co się świeci (i na odwrót)” - Arivaldowi, na skutek wielu korzystnych zbiegów okoliczności, udaje się schwytać wampira – istotę pradawną i bardzo groźną.
„Sekrety Tajemnego Bractwa” – Arivald wkracza w szeregi Tajemnego Bractwa z przypiętą łatką wielkiego maga . Bohater zostaje wplątany w spisek – zagrożone zostaje Tajemne Bractwo nad którym zdradziecki mag Dagolar chce przejąć władzę. W tym opowiadaniu autor przedstawia duże zwroty akcji i spryt głównego bohatera.

Opowiadania trochę gorsze, ale wciąż niezłe:
„To, co najważniejsze” – Pierwsze opowiadanie w chronologii cyklu. Głównego bohatera poznajemy w chwili, kiedy udaje mu się odeprzeć atak czarnoksiężnika, chcącego napaść, wraz z bandą piratów, na ziemie Wybrzeża – bohater zyskuje tym samym rozgłos, a jego życie zmienia się diametralnie.
„Robaczek Świętojański” – Arivald wraz ze swoim przyjacielem zostaje zmanipulowany przez maga z innego wymiaru, chcącego przeforsować swoje, katastrofalne dla świata, wizjonerskie magiczne wynalazki – opowiadanie kończy się dobrze, a bohater znów daje popis swojej zaradności.
„Klątwa wiedźmiarzy” – najmroczniejsze i najbardziej brutalne ze wszystkich, jednocześnie kończące całość zbioru. Trochę długie, i zbyt wielowątkowe, ale momentami bardzo intrygujące.

Te opowiadania, które miały w sobie epizody bardzo podobne do motywów z innych dzieł – przez co, same w sobie dobre, dla mnie osobiście były trochę nudne i powtarzalne:
„Ani słowa prawdy” – Arivald przyjmuje krasnoludzkie zlecenie, mające na celu wyjaśnienie zaginięć górników w starożytnej kopalni. Tutaj aż razi podobieństwo do sytuacji z „Hobbita” – mamy opis pojedynku na rymowane zagadki, gdzie zwycięzca albo może ujść z życiem, albo będzie zjedzony.
„Arivald i wiedźmy” – Arivald, jako mediator, uczestniczy w pertraktacjach pokojowych pomiędzy zwaśnionymi krajami. Sytuacja skomplikowana z wielu względów, gdzie w spór zamieszanych jest wiele stronnictw.

I na końcu opowiadania które nie przypadły mi do gustu:
„Czarodziejki chaosu” – Arivald trafia do świata trzech sióstr- czarodziejek, których jedyną potrzebą życiową są miłosne igraszki. Opowiadanie średnie, a niektóre damsko- męskie dialogi naprawdę żenujące.
„Kiedy czeka Nowy świat” – Arivald rusza na przeszpiegi, chcąc odkryć zamiary wiedźmiarzy odnośnie ekspansji na Nowy Świat. Poza tym iż subiektywnie opisy morskiej żeglugi nigdy specjalnie mnie nie zajmowały, to w dodatku występuje tu motyw ze szczurami, mającymi żywcem płonąć (przestawiony lekko, bo przecież szczury to szkodniki) - sadystyczny pomysł, bardzo niesmaczny.

Podsumowując całość - książka ma swoje lepsze opowiadania, które mogą przypaść do gustu (jednak jako lektura lekka i niezobowiązująca), ale też stosunkowo dużo średnich lub wręcz kiepskich. W dodatku najlepsze opowiadania nie są na tyle wybitne żeby równoważyć te gorsze - zbiór wypada więc w mojej ocenie raczej średnio. Trudno mi wyrazić jednoznaczną opinię - ani kategorycznie go nie odradzam, ale jestem daleka od tego żeby go polecić.

„Ani słowa prawdy” to książka opisujących dzieje Arivalda - czarodzieja z przypadku, mężczyznę mającego około 60 lat, ale wciąż krzepkiego i z wigorem. Jego przygody zawarte są w 10 opowiadaniach, ułożonych chronologicznie, a każde traktuje o jego innej przygodzie. Opowiadania w większości mają wydźwięk lekki i niezobowiązujący, choć zdarzają się z rzadka motywy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 156
  • Chcę przeczytać
    1 188
  • Posiadam
    1 182
  • Ulubione
    125
  • Fantastyka
    122
  • Fantasy
    68
  • Teraz czytam
    62
  • Chcę w prezencie
    40
  • Audiobook
    20
  • 2014
    19

Cytaty

Więcej
Jacek Piekara Ani słowa prawdy. Opowieści o Arivaldzie z Wybrzeża Zobacz więcej
Jacek Piekara Ani słowa prawdy Zobacz więcej
Jacek Piekara Ani słowa prawdy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także