Ani słowa prawdy

Jacek Piekara Wydawnictwo: Fabryka Słów fantasy, science fiction
Fabryka Słów
2014-09-01
2014-09-01

Okładka książki Niech żyje Polska. Hura! Tom 1 Jan Atmański, Marcin Baryłka, Jacek Drewnowski, Jarosław Grzędowicz, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Komuda, Feliks W. Kres, Mirosława Sędzikowska, Michał Studniarek, Iwona Żółtowska
Niech żyje Pol... Jan Atmański, Marci...
Okładka książki Małodobry Kamil C. Alster, Mateusz Bandurski, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Hubert Spandowski, Szczepan Twardoch
Małodobry Kamil C. Alster, Ma...
Okładka książki A.D.XIII, tom 2 Jakub Ćwiek, Janusz Cyran, Cezary Frąc, Anna Kańtoch, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Eva Mroczek, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Krzysztof Piskorski
A.D.XIII, tom 2 Jakub Ćwiek, Janusz...

Czarodziej z przypadku

Na półkach: , , , , , ,

Moje kolejne podejście do Jacka Piekary. ,,Ani słowa prawdy" to zbiór opowiadań o Arivaldzie z Wybrzeża, czyli jak wskazują na to dwa pierwsze opowiadania Arivald to samozwańczy czarodziej stacjonujący na usługach księżniczki z wybrzeża, przynajmniej na początku. Cały zbiór opowiadań był raczej dość średni, historie nie były jakoś specjalnie ciekawe a im dalej w las tym bardziej główny bohater stawał się irytujący, z poczciwego człowieka, który kombinował jak mógł by jego ''drobne kłamstwo'' po wstąpieniu do bractwa nie wyszło na jaw aż do pyszałkowatego starca, która aż chełpi się swoją pozycją wśród magów. W końcu Arivald z człowieka dla którego rzucenie nawet najłatwiejszego zaklęcia było problemem zaledwie parę stron dalej staje się jednym z najpotężniejszych magów bractwa, tak to działa w tym zbiorze. Oprócz tego jest tu dosłownie od cholery różnych dat i opowiastek o postaciach historycznych z tego uniwersum, mało co to dodaje do fabuły ale za to mocno potrafi wytrącić z rytmu zarówno w trakcie słuchania jak i czytania. Słuchając audiobooka uznałam również że książki Jacka Piekary zdecydowanie zyskały by na tym gdyby wyciąć z nich wszystkie postacie kobiece, ponieważ najczęściej są one sprowadzane do obiektów seksualnym i przy okazji zachowują się jakby między uszami miały mniej niż ustawa przewiduję, więc ich zniknięcie w powieści nie wiele by zmieniło ale za to niektórzy nie zastanawiali by się dlaczego autor tak traktuje zdecydowaną większość postaci które nie mają nie przysłowiowych jaj.

Pierwsze opowiadania sugerują, że mamy do czynienia z książka dla dzieci / młodzieży... później treść lekko się zagęszczą i okazuje się, że tak nie jest...
Generalnie: banalne postacie, miałkie dialogi. Nudny, mało autentyczny świat. Zbędne dygresję nt. historycznych postaci.

Ostatecznie wszystko przypomina wyciągnięte z szafy brudnopisy nastoletniego fana RPG który z wypiekami na twarzy wyczekuje kolejnej sesji gry, rozmyślając jednocześnie o co bardziej "figlarnych" okładkach książek fantasy:-).

Plus za pojedyncze pomysły i świetną robotę Pana Kaczora (audiobook).

Po dłuższym czasie naszła mnie ochota na powrót do książek od Jacka Piekary. Zważywszy na fakt, że każdy kolejny tom Cyklu Inkwizytorskiego jest niestety coraz słabszy postanowiłem sięgnąć po coś sprzed wielu lat, zbiór opowiadań pod tytułem Ani słowa prawdy. Liczyłem na lekką i przyjemną rozrywkę, koniec końców mogę powiedzieć tyle: nie jest to może książka szczególnie zła, ale na pewno mocno rozczarowuje.

Pierwsze dwa opowiadania są zdecydowanie najlepsze. Autor w udany i zabawny sposób bawi się konceptem maga amatora, który dzięki swojemu sprytowi i sile fizycznej wydostaje się z przeróżnych kłopotów i udaje kogoś kim nie jest.

Niestety potem jest gorzej. W następnych opowiadaniach dziejących się wiele lat później Arivald jest już doświadczonym magiem, bez problemu posługującym się nawet niezwykle skomplikowanymi czarami. Główny problem polega na tym, że historie te są zwyczajnie w świecie niezbyt ciekawe, momentami wręcz nudne i nużące.

Odnośnie humoru to nie powiem, kilka razy zdarzyło mi się zaśmiać, nie mamy tu jednak do czynienia z żartami szczególnie wysublimowanymi. Po jakimś czasie można było poczuć pewne znużenie i kolejne dowcipy nie bawiły już tak bardzo.

Zdecydowanie na minus oceniam kreację postaci kobiecych. Co prawda Piekara często w swoich książkach miał z tym problem, niemniej tutaj kobiety są zazwyczaj albo obiektami seksualnymi albo wiedźmami, zazwyczaj cechuje je głupota i niezdolność podejmowania decyzji. Najbardziej jaskrawym tego przykładem jest opowiadanie Czarodziejki Chaosu (najgorsze w całym zbiorze),którego fabuła przypomina jakąś niespełnioną fantazję erotyczną, Arivald trafia przypadkiem do magicznego zamku, gdzie czekają na niego trzy piękne, niezbyt rozgarnięte i niezwykle chutliwe niewiasty. Ech…

Co do samej postaci Arivalda to mam z nim kłopot. Po dwóch pierwszych opowiadaniach naprawdę go polubiłem, widać było że to porządny chłop, który zawsze chętnie pomoże i ma na względzie dobro innych. Niestety po dołączeniu do bractwa magów nasz bohater się zmienia, staje się równie pyszałkowaty jak reszta czarodziejów co w żadnym razie mi nie odpowiadało. Zdecydowanie pogorszyło moją opinię o nim także jego zachowanie z przedostatniego opowiadania, kiedy wskutek jego nierozwagi dochodzi do tragedii, a on wykręca się od swojego udziału i bez jakichkolwiek wyrzutów sumienia wraca do domu. Mamy tu też do czynienia z symptomem Garego Stu, Arivaldowi właściwie wszystko się udaje i to zazwyczaj bez większego problemu.

Nie do końca pasowały mi również zdarzające się co jakiś czas dłuższe dygresje odnośnie historii świata czy zaklęć, nie zawsze były one ciekawe, wybijały za to często z opowiadanej historii.

Ostatnie dwa opowiadania (choć nie są idealne) podobały mi się wyraźnie bardziej od tych ze środka zbioru i choć nie uważam ich za tak dobre jak pierwsze dwa, to jednak podbijają one moją końcową ocenę. Ani słowa prawdy dostaje ode mnie notę 5/10. Nie ma zatem tragedii, ale ciężko mi tę pozycję szczególnie polecić.

Książkę odsłuchałem w świetnym wykonaniu Kazimierza Kaczora.

Książka jest zbiorem opowiadań o Arivaldzie z wybrzeża. Historie lekko i przyjemnie się czyta, z każdym opowiadaniem coraz bardziej wciągająca. Książka Pana Piekary jest dobrze napisana, a to bywa u tego Autora w opowiadaniach znajdziemy kobiety, wino i przyjemność z czytania. Polecam.

To zbiór opowiadań o przygodach czarodzieja Arivalda z Wybrzeża. Historie osadzone są w typowym świecie fantasy, gdzie występują elfy, krasnoludy i inne stworzenia. Pierwsze opowieści, kiedy główny bohater nie do końca jest tym za kogo się podaje są zabawne, a przez to przyjemniej się to czyta.
Nie zgadzam się z opinią o głównym bohaterze, że wystarczy być sobą, aby odnieść sukces. Mnie nasunął się wniosek, że jeśli nie masz umiejętności, które wydają się potrzebne, zawsze masz takie, które – mimo wszystko - pomogą rozwiązać problem.

Nie zgadzam się z opinią o głównym bohaterze, że wystarczy być sobą, aby...

Zbiór opowiadań o przygodach czarodzieja z przymrużeniem oka. Bardzo lekkie, łatwe i przyjemne.

Arrivald jakj zawsze - mocarny, niekonwencjonalny, sympatyczny.

Arrivald jakj zawsze - mocarny, niekonwencjonalny, sympatyczny.

Są pewni autorzy, których "postępowy świat" nienawidzi. Przypadek Andrzeja Pilipiuka na konwencie fantastyki, kiedy usłyszał "paszoł won", Jacka Komudy opowiadanie NF za które "postępowe elity" kalały się oraz wyroki dla naszego autora za wypowiedzi. Jeśli oni ich nienawidzą, to warto ich czytać. Za komuny najlepszą reklamą była krytyka Trybuny Ludu (dziś GW).
No więc czytam. Z Pilipiukiem jestem na bieżąco, Komudę zacząłem czytać. Teraz Piekara.
Książkę dobrze się czy słuchało (K. Kaczor).
Wesołe (klimaty Johna Morressy'a - Kedrigern lub Scotta Martina - Thraxas) i przyjemne.

No więc...

Świetny bohater, świetna fabuła i proste historie która pokazują że wystarczy być sobą by dokonywać cudów. Polecam gorąco tą książkę. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Bardzo dobra książka Piekary. Przyznam że po chaosie związanym z Inkwizytorem i cofaniu się do początków Mordiego tutaj mamy znacznie ciekawszą postać. Świat przedstawiony to klasyczna fantasy jednak jest świetnym tłem dla przygód naszego herosa.

Jacek Piekara Ani słowa prawdy. Opowieści o Arivaldzie z Wybrzeża Zobacz więcej
Jacek Piekara Ani słowa prawdy Zobacz więcej