źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Rysiek_ | 2014-05-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 13 maja 2014

Początkowo nie podobały mi się te opowiadania - dziwne takie jakieś, niby bez sensu... Jednak czas mijał, książka dojrzewała na półce i za każdym kolejnym sięgnięciem po nią podobała mi się bardziej i bardziej. Wczułam się zupełnie w ten cudowny, rosyjski klimat, w te historie zwykłych ludzi, niesamowite i ujmujące, a jednocześnie krótkie, przez co bardzo lekko się je czytało. Gdy minął mi już pierwszy szok po pierwszym zetknięciu z literaturą rosyjską, zakochałam się zupełnie.

Taratak | 2017-09-21
Przeczytana: 16 września 2017

Opowiadania Czechowa to świetna próbka obyczajów i kontaktów społecznych XIX wiecznej Rosji (ale pewnie podobnych także do tych polskich pod zaborem carskim). Najbardziej podoba mi się, że mimo innego języka czy choćby tematów podejmowanych podczas spotkań towarzyskich opowiadania nie są anachroniczne, niektóre zachowania znamy z codzienności. Czechow posiada wielki talent opowiadania i brak skłonności do zbędnego rozwlekania fabuły. Sporo opowiadań trwa zaledwie kilka stron i udaje mu się tam zbudować dramaturgię: zaciekawić wstępem i zaskakująco zakończyć. Do gustu przypadły mi dwa opowiadania: o emerytowanym admirale zaproszonym na wesele, gdzie ma zaspokoić pragnienie spotkania generała (aktualne szczególnie w Polsce, gdzie odważę się nazwać narodowym przywiązanie do orderów i majestatu urzędu) oraz o poszukiwaniu znachora o końskim nazwisku obdarzonym talentem do łagodzenia bólu zębów. Ujawniło się tam poczucie humoru, trochę złośliwe, ale nie wulgarne. Trochę nierówne są za...

Aidê | 2015-07-09

"Moje zdanie o Czechowie zmieniało się z każdą przeczytaną stroną. Na poczatku go nie rozumiałam, a nawet mnie nudził. Rosja, którą przedstawił, była obca i obrzydzała mnie. Była zapita i bezlitosna. Z czasem jednak zaczął uwodzić mnie czymś ulotnym, tym, co tak ciężko nazwać, a co decyduje o wyjątkowości artysty. Językiem? Atmosferą? Bajkowością?..."

Zapraszam do zapoznania się z pełną opinią: http://listydopanim.blogspot.com/2015/07/opowiedziec-zycie-w-dwoch-sowach.html

Dawidka | 2014-11-05
Przeczytana: 17 października 2014

Świetne opowiadania, w większości zabawne. Genialna satyra na społeczeństwo współczesne autorowi, niejednokrotnie aktualna i dziś.

Meaulnes | 2014-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2014

Krótkie opowiadania nie są tak dobre jak te końcowe dłuższe.Moje ulubione to "Czarny mnich".

Halistra | 2017-01-25
Przeczytana: 1999 rok