Kobiety w dynastii Piastów: rola społeczna piastowskich żon i córek do połowy XII wieku - studium porównawcze

6 (6 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
kobieta, średniowiecze
historia
Elaine

Książka ta przedstawia dynastię Piastów w okresie pierwszych dwustu lat polskiej państwowości, ukazując ją na tle innych rodów panujących Europy wczesnego średniowiecza. Podejmowane analizy koncentrują się m.in. na obecnych w kulturze średniowiecza żeńskich wzorcach zachowań, roli kobiet jako fundatorek i dobrodziejek Kościoła, ich zaangażowaniu w liturgiczną pamięć rodu i wpływie na jego imiennictwo, a także na funkcjach, jakie pełnił w dynastii rodowy klasztor żeński. Na okres wczesnopiastowski patrzymy więc z innej perspektywy, stawiając w centrum zainteresowania nieme dotąd bohaterki rodzimych dziejów - żony i córki polskich władców.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ( UMK )

źródło okładki: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ( UMK ) 2013

Łukasz Kuć | 2015-04-02
Przeczytana: 21 marca 2015

Bardzo dobre studium porównawcze. Średniowiecze - zwłaszcza to wczesne (w polskich warunkach chodzi tu o wieki X i XI) - pozostawia już mało miejsca na jakieś spektakularne odkrycia, które w znacznym stopniu uzupełniły by naszą wiedzę. Jest natomiast miejsce na badania porównawcze. Taki rodzaj badań znamionuje nowoczesną mediewistykę i może dawać bardzo dobre rezultaty, co udowodnił chociażby Jacek Banaszkiewicz. Sposób ten wymaga jednak od autora bardzo szerokiego zapoznania się ze źródłami, które zresztą można zawsze poszerzyć. Książka Grzegorza Paca bardzo dobrze wpisuje się w ten nurt i stanowi inspirującą lekturę.

Nesihonsu | 2013-12-01
Przeczytana: 18 września 2013

Bardzo akademickie. W sumie niewiele konkretnej treści. Jeśli ktoś lubi takie lanie wody to może sobie poczytać ale ogólnie to nie polecam.

Bauero | 2015-07-20
Przeczytana: luty 2014

Jak dla mnie książkę ciężko się czyta, dużo lania wody i mało konkretów.

haLina | 2014-02-04
bursian | 2013-07-17