Disgrace

Tłumaczenie: K.E. Semmel
Cykl: Departament Q (tom 2)
Wydawnictwo: Penguin Books
Fasandræberne
angielski
topperkiewicz

Kimmie's home is on the streets of Copenhagen. To live, she must steal. She has learned to avoid the police and never to stay in one place for long. But now others are trying to find her. And they won't rest until she has stopped moving - for good. Detective Carl Mørck of Department Q, the cold cases division, has received a file concerning the brutal murder of a brother and sister twenty...

Detective Carl Mørck of Department Q, the cold cases division, has received a file concerning the brutal murder of a brother and sister twenty years earlier. A group of boarding school students were the suspects at the time - until one of their number confessed and was convicted. So why is the file of a closed case on Carl's desk? Who put it there? Who believes the case is not solved?

Carl wants to talk to Kimmie, but someone else is also asking questions about her. They know she carries secrets certain powerful people want to stay buried deep. But Kimmie has one of her own. It's the biggest secret of them all.

And she can't wait to share it . . .

źródło opisu: www.penguin.co.uk

źródło okładki: www.penguin.co.uk

veinylover | 2018-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2018

Daję sześć gwiazdeczek za fabułę, w której coś tam się dzieje, w miarę logicznie, no i występuje skuteczna mścicielka, a ja mam słabość do sadystycznych postaci kobiecych w książkach. Niezły klimat ogólny, sympatyczne postaci członków Departamentu Q i w miarę ograniczona ingerencja polityków: wada książek skandynawskich polegająca na tym, że politycy zawsze partaczą pracę policji - jest dla mnie szczególnie irytująca. To prawda, że nie uniknięto tej skazy w książce, ale był to w zasadzie epizod z punktu widzenia biegu fabuły.
I tyle pochwał.
Nie podobało mi się w tej książce wiele rzeczy. Począwszy od takich detali, jak wmawianie czytelnikowi, że istnieje bakteria wścieklizny, podczas gdy mam nadzieję każde dziecko w Polsce z w miarę przyzwoitej szkoły wie z lekcji biologii, że wściekliznę przenosi wirus, nie bakteria i dlatego jest to choroba nieuleczalna, chyba że poda się natychmiast szczepionkę - a skończywszy na typowo neomarksistowskich klimatach, które wypełniają treść życia...

książek: 2049
jamczyk | 2017-12-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Podkomisarz Morck wraca z urlopu i od razu wraca do gry, sprawą, w której winny jest już osadzony w więzieniu. Kolejna potyczka Departamentu Q z systemem, wielkie pieniądze, wielka deprawacja, świat układów i koneksji, gdzie umoczone są nazwiska ze świecznika. Dobrze się czyta, więc czas na następną część.
Film na podstawie książki również bardzo przyzwoity.

Hana | 2018-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Carl Mørck jest jak amstaf. Gdy wbija swoje zęby w jakąś sprawę to choćby wszyscy zakazywali mu pracy nad nią, choćby straszyli utratą pracy, on jest jak „ Tommy Lee Jones w Ściganym” nie odpuści choćby nie wiem co. I tak jest i tym razem. Powoli zwyrodnialcy zaczynają czuć jego oddech na plecach. Assad nie jest już tak miło uśmiechnięty a nowy nabytek Rosa - sekretarka sprawdza się, chociaż irytuje Carla bardzo, bardzo. Sprawa dotyczy morderstwa sprzed dwudziestu lat i towarzyszących mu szeregu brutalnych pobić i gwałtów. Podejrzanymi są bogate dzieciaki ze szkoły z internatem, teraz już dorośli, bardzo wpływowi ludzie trzymający niejednego trupa w szafie. Bardzo dobra książka. Pełna napięcia i zwrotów akcji. Wspominki z dzieciństwa wiele wyjaśniają. Kobieta jako winowajczyni, ofiara i mścicielka w jednym była dobrym pomysłem autora. Książka ponura, ciemna i pełna cierpienia, ale polecam bardzo.

Kruczoczarnyblond | 2017-02-14
Na półkach: Przeczytane, Wcześniej

Jak zauważyłam, dużo ludzi uważa, że jest to część gorsza od "Kobiety w klatce" i niestety muszę się zgodzić.
Nie przeszkadzało mi, że wiemy od razu kto zabija, po prostu ma się wrażenie, że ktoś tu się nie przyłożył do roboty. Osiąść na laurach, po jednej książce, to się nie godzi!
Oczywiście mroczny klimat pozostaje, temat całkiem niezły, w końcu młodzi, piękni, bogaci, bezkarni w końcu dostają za swoje.
Jednak akcja, dosyć rozwlekła, a żałuje bo bardzo fajny pomysł, w sumie nie było źle, a jednak wyżej sumienie nie pozwala ocenić.
Bardzo kibicowałam i czekam aż w moje ręce trafi kolejna część, by się przekonać, że jednak miałam rację i następna będzie 10.

Sebastian Woźniak | 2018-08-08
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Znowu ten beznadziejny sposób narracji co w 1 części. Nie wiem, czy to autor chciał naśladować Nesbo czy tłumacz ale wyszło fatalnie. Porzuciłem po ponad połowie. A sama historia bardzo ciekawa choć nie odkrywcza.

Henioo | 2014-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Do sięgnięcia po tą książkę zachęcił mnie paradoksalnie film nakręcony na podstawie powieści „Kobieta w klatce” tegoż samego autora.
Jak już zostało powiedziane, „Zabójcy bażantów” to coś zupełnie innego od „Kobiety…”. Ale „innego”, nie znaczy gorszego. Wg mnie powieść ta jest świetna, mimo tego, że wiemy kto, wiemy co, wiemy jak itd. Nie zgadzam się z opiniami, że to słaba książka dlatego, że wiemy od początku kto jest kim. To, że w zasadzie w powieści tej nie ma bohaterów pozytywnych też mi nie przeszkadza. Takie życie.
Żałowałem tylko, że czytałem ją po trochu, czego nie znoszę, ale no cóż, siła wyższa.
Powieść wciąga od pierwszych stron, ja osobiście zostałem wciągnięty w nią, zastanawiając się jak autor zamknie wszystkie wątki. I nie zawiodłem się. Bo ci źli zostali ukarani, co prawda nie do końca zgodnie z prawem, ale co tam. Pewnie autor naoglądał się filmów o samotnych mścicielach.
Mnie tylko nie pasowało w tej książce jedno. Dlaczego dopiero po tylu latach Kimmie...

Muminka | 2016-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

makabryczne zbrodnie z przeszłości popełnione przez wychowanków szkoły z internatem, śmietanki towarzyskiej, potomków bogobojnych i wpływowych rodzin musza zostać pomszczone. Ogrom ludzkiego cierpienia, i gang socjopatycznych młodych ludzi. Jedna z nich, Kimmie, też padła ofiara Kristiana i jego bandy, więc po latach mści się na swoich krzywdzicielach. Mroczny, posępny i nastrojowy kryminał, przybliżający mroczne strony ludzkiej natury.

Sandra Jasona | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Historia o Departamencie Q wciągnęła mnie na dobre. Na stole położone zostają akta dawnej sprawy. Tak zaczyna się ten kryminał, mimo, że od razu wiadomo kto jest winny, wciąga. Motyw władzy i bezkarności bogatych już kilkakrotnie pojawiał się w czytanych przeze mnie powieściach, tutaj mamy jeszcze Kimmie, która ... No właśnie i to sprawia, że jest inaczej niż się spodziewamy.

bromba | 2014-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

kompletnie się nie znam na kryminałach i jest to najmniej zbadany i oswojony przez mnie gatunek, dlatego pewnie gdy już zabieram się za tego typu książki, wsiąkam totalnie i tracę wszelki dystans. Nie potrafię ocenić, czy to dobra książka, czy zła - jeśli oceniać jednak po poziomie "wciągniecia" i współprzeżywania z bohaterami, to - jak dla mnie - bardzo udany tytuł. I wcale nie przeszkadza, że od początku wiadomo 'kto zabił'; ba, wręcz im bliżej uchwycenia złoczyńców, tym staje się ciekawiej.

Krzysztof Gawryś | 2015-11-15
Przeczytana: 03 listopada 2015

Drugi tom serii kryminalnej opowiadającej o duńskim wydziale policji, zwanym Departamentem Q, który zajmuje się niewyjaśnionymi sprawami sprzed lat. Carl Morck i jego asystent Assad będą musieli znaleźć dowody przeciwko najbardziej wpływowym osobom w Danii, które prawdopodobnie skrywają mroczne sekrety i wciąż pozostają bezkarne. Podobnie jak pierwszy tom, czyli „Kobieta w klatce”, tę powieść również czyta się szybko i przyjemnie. Nie należę raczej do fanów kryminałów, jednak muszę przyznać, że jako rozrywka powieści Adler-Olsena sprawdzają się bez zarzutu. Podobnie jak w przypadku pierwszej części, druga również została zekranizowana i czeka już u mnie na swoją kolej.