Drogi do Nashville

AFRA
2003-01-01
2003-01-01
muzyka country pacuda Nashville Stany Zjednoczone USA

Tęsknię do czasów, kiedy jeszcze było się głuchym na zawiłości polityki, tylko po prostu słuchało się świeżym uchem diabelnie dobrego radia z fantastycznymi prowadzącymi audycje z muzyką bluesową, eksperymentalną, punk, funky, country, rockową i mnóstwem innych gatunków – a wszystko to w jednej stacji! Dlatego mam do Redaktora Pacudy stosunek pełen sentymentu , zaś do muzyki country taki, że … na pikniki do Mrągowa nie jeżdżę. Chociaż przy ragtajmowym pianinku nóżka sama chodzi, to jednak za dużo tu wysokich, meeeeczących głosów i pizgliwych skrzypeczek. Ale audiobuk udał się nad wyraz – tyle ciekawych historii o Ameryce innej niż widziana z okien biurowców na Manhattanie, przeplatanych masą piosenek – trudno nie zanurzyć się w tym świecie knajp honky-tonk, górali hillibily i całej rzeszy rednecków o spracowanych rękach - soli tamtej ziemi.
Przy okazji – jeśli ktoś śmiałby porównać nasze disco polo z amerykańskim country, niech idzie umyć uszy. Tam idą w parze: kilkusetletnia tradycja, ewolucja, ludowość, etos pracy i wyćwiczone głosy, w disco polo zaś – skrajne ubóstwo formy i treści. A też mielibyśmy z czego czerpać – prawdziwy polski folklor jest naprawdę niesamowity.

Lektura obowiązkowa dla miłośników muzyki country i nie tylko. W przystępny, niejednokrotnie dowcipny sposób przybliża początki tego gatunku muzycznego. Większość biografii artystów jest wzbogacona o ich najbardziej znane utwory. To sprawia, że słuchacz na bieżąco może zdecydować, które piosenki zrobiły na nim duże wrażenie, a do których już raczej nie wróci. Wie również jakich śpiewaków chętnie posłuchałby raz jeszcze. Dzięki tej książce polski czytelnik dowie się, iż droga do sławy muzyki country i bluegrass nie była usłana różami. Dość długo traktowano te utwory pogardliwie, uważając że to muzyka ludowa dobra dla plebsu. Książka wiele zyskała dzięki wydaniu jej w wersji audiobooka. Na dobrą sprawę tylko gdyby dołączyć do wersji papierowej płytę CD z utworami, o których mowa w poszczególnych rozdziałach, można byłoby osiągnąć podobny efekt. Jednakże ta forma jest dużo wygodniejsza, ponieważ audiobooka można wziąć ze sobą wszędzie. Zdecydowanie polecam.

Nie dokończyłam, więc pozwolę sobie tylko na notatkę.
Słuchałam w formie audiobooka i muszę przyznać, że wstawki muzyczne są bomba. Jednak po prostu, cóż, okazało się, że country nadal guzik mnie obchodzi i nie potrafiłam zmusić się do skończenia.

Nie dokończyłam, więc pozwolę sobie tylko na notatkę.

• Polecane
  • Muzyka