Sędziowie i prokuratorzy siedleckiego okręgu sądowego w latach 1917-1950

Wydawnictwo: Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach
Sędziowie i prokuratorzy siedleckiego okręgu sądowego w latach 1917-1950
albumy
danika

W książce autorstwa Witolda Oknińskiego i Danuty Sowińskiej zaprezentowano 102 biogramy osób, które przez pewien czas swojej aktywności zawodowej były sędziami i prokuratorami w siedleckim okręgu sądowym na przestrzeni lat 1917 - 1950. Pozycja ta oparta jest przede wszystkim na materiale źródłowym pochodzącym z różnego rodzaju archiwów: państwowych i zakładowych oraz muzeów i instytucji związanych z sądownictwem. Książkę uatrakcyjnia duża ilość fotografii i dokumentów prezentujących życie zawodowe i społeczne jej bohaterów. Autorzy dołożyli również starań by udokumentować najważniejsze wydarzenia historyczne, których świadkami i uczestnikami byli siedleccy sędziowie i prokuratorzy. Uwagę przyciąga chociażby postać pierwszego po odzyskaniu niepodległości prezesa Sądu Okręgowego w Siedlcach Karola Kozłowskiego, na początku lat 20. pełniącego funkcję prezesa Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie - świadka zabójstwa Gabriela Narutowicza. Ciekawą postacią był prokurator Robert Rauze znany m.in. z procesu brzeskiego.
Wedle słów I Prezesa Sądu Najwyższego Stanisława Dąbrowskiego"(...) słowa zapisane w tej księdze o Sędziach godnych wspomnienia staną się dla nich pomnikiem Ich wiecznej chwały oraz pozwolą godnie uczcić Ich pamięć. Dla nas niech ta księga się stanie cennym źródłem poznania życia, kultury i doświadczeń sędziów polskich okręgu siedleckiego."

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie