6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Oriental Despotism; a Comparative Study of Total Power
8373222073
historia
Feanor

Książka jest przede wszystkim wielkim traktatem o dziejach ludzkości, biegunowo rozdartych pomiędzy dwa przeciwieństwa: niewolnictwo powszechne oraz wolność. [...] Gdy w XVI i XVII wieku, w konsekwencji rewolucji handlowej i przemysłowej, europejska wymiana sięgnęła w odległe krańce ziemi, wielu zapalonych podróżników i naukowców dokonało odkryć intelektualnych porównywalnych do wyczynów z epoki wielkich odkryć geograficznych. Przyglądając się cywilizacjom Bliskiego Wschodu, indyjskiej, tudzież chińskiej, dokonali niezwykłego odkrycia osobliwych form instytucji społecznych, których istnienia nie znajdziemy ani w antyku klasycznym, ani w średniowiecznej, czy tez nowożytnej Europie. Ostatecznie ekonomiści klasyczni potraktowali owe odkrycie jako przemówienie „osobliwych” bądź „azjatyckich” społeczności. Wspólną treścią w zróżnicowanych społecznościach Orientu okazała się, rzucająca się w oczy, despotyczna siła władzy politycznej. Oczywiście rządy tyranii nie były nie znane w Europie [...]. Jednak krytyczni obserwatorzy widzieli, że Wschodni absolutyzm był totalny i bardziej gnębiący niż jego zachodni odpowiednik. Dla nich, „orientalny” despotyzm ujawnił się jako najbardziej surowa odmiana władzy totalnej.

źródło opisu: http://www.marszalek.com.pl/sklep/produkt/1005/wladza_totalna.html

źródło okładki: http://www.marszalek.com.pl/sklep/produkt/1005/wladza_totalna.html

Feanor | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Pozycja o uznanej renomie z tzw. klasyki historiografii i myśli politycznej. Warto zapoznać się z koncepcją despotyzmu hydraulicznego Wittfogela, docenić ogrom materiału jakim się zajął, jednak z tej racji można czuć pewien niedosyt. Każda cywilizacja omówiona jest zwięźle, a natłok danych z różnych kręgów kulturowych przytłacza.

Niestety, z całym szacunkiem dla pracy tłumaczy, ale są poważne błędy rzeczowe w polskim wydaniu. Jestem w stanie zweryfikować ustępy o cywilizacji muzułmańskiej i jasno z niej wynika, że autorzy tłumaczenia nie dokonali redakcji naukowej. Są błędy rzeczowe, nie wychwycono liczby mnogiej arabskich słów w języku angielskim (kuriozalne "qadis"), a imiona i nazwy własne i imiona są przetłumaczone nieporządnie.