Lolita

1 868
Lolita
literatura piękna
Booka

Lolita - najgłośniejsza powieść Nabokova, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, jest opisem seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores. Powieść przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, wydawano ją w atmosferze kontrowersji i protestów, a autora pomawiano o pornografię i pedofilię. Obecnie uznawana jest za jedno z arcydzieł literatury światowej. Sfilmował ją w 1962 roku Stanley Kubrick i ponownie w 1997 Adrian Lyne.

Vladimir Nabokov (1899 - 1977), wybitny pisarz rosyjski i amerykański. Urodzony w Petersburgu, stał się prawdziwym obywatelem świata – od 1919 roku przebywał na emigracji. Oprócz powieści jego dorobek obejmuje także poezje, rozprawy krytyczne, przekłady dzieł literackich. Jest autorem m.in. takich utworów jak : Lolita, Pnin, Prawdziwe życie Sebastiana Knighta, Maszeńka, Zaproszenie na egzekucję, Rozpacz, Dar, Król, dama, walet, Ada.

Wydawnictwo MUZA SA podjęło się przybliżenia polskim Czytelnikom dzieł Nabokova, przełożonych przez wybitnych tłumaczy i opatrzonych komentarzami Leszka Engelkinga, jednego z najważniejszych na świecie znawców twórczości pisarza.

źródło opisu: http://muza.com.pl/product.php?id_product=1368

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Czarny Lis | 2019-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2019

Tutaj nic nie wydaje się czarno białe. Choć powinno. I na tym polega kunszt pisarza. Książka z wieloma odcieniami szarości. Wprawiająca w zakłopotanie, poczucie winy, złość, chęć wybaczenia równocześnie z potrzebą zemsty. Trudna pozycja. Ale dobra. Bardzo.

Makrauchenia | 2019-07-09

Niezależnie od jakości książki, nadal jest to opowieść o pedofilu.

bika_books | 2019-06-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, #2019

Pierwsza połowa szła mi zdecydowanie opornie, natomiast w mniej więcej połowie wciągnęłam się w losy bohaterów i czytałam już z wypiekami na twarzy (może to zabrzmi jakby to była książka akcji, ale nie jest nią zdecydowanie). Myślę, że będę do niej wracać, bo czuję, że mogłam nie pojąć pewnych kwestii,a sądzę, że jest to pozycja, w której za każdym kolejnym przeczytaniem dostrzega się nowe aspekty i rozumie się ją inaczej.

Eleckra | 2019-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2019, Klasyka
Przeczytana: 18 czerwca 2019

Lolita. Dzieło dziwne, budzące skrajne emocje zarówno w czasach wydania, jak i teraz. Opowiadające o miłości, pożądaniu, traumie. O czterdziestoletnim mężczyźnie całe dorosłe życie targanym namiętnością do swojej pierwszej miłostki, kilkunastoletniej Annabel. Ich niespełniony romans przerwała jej śmierć, a Humbert już nigdy nie przestał pożądać dziewczynek do niej podobnych, przez niego zwanych nimfetkami. Któregoś dnia na swojej drodze spotka dwunastoletnią Dolores Haze, tytułową Lolitę, i pokocha ją tak, jak nigdy nikogo nie kochał.

Historia pedofila. Pisana w pierwszej osobie liczby pojedynczej, z całym rozczuleniem nad emocjami i motywacjami narratora. Pozwala wejść w jego świat, zrozumieć jego sposób myślenia, utożsamić się z nim i pojąć cały smutek jego sytuacji, uświadomić sobie złożoność jego osoby. A jest to świadomość dla wielu bolesna. Bo czytając tą książkę współczujemy tragicznemu bohaterowi, dla którego nie ma dobrego wyjścia. I w pewnym momencie uświadamiamy sobie,...

Tulipce | 2019-06-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 14 czerwca 2019

Lolita- jedna z najsłynniejszych i najgłośniejszych powieści literatury nie tylko rosyjskiej ale i światowej.

Powieść poświęcona jest fantazji dojrzałego mężczyzny nad nastolatką. To dla niej zawiera związek małżeński z jej matką by być blisko dziewczynki. Główny bohater jest zdolny do wszystkiego by być blisko swego obiektu westchnień.
Na początku bardzo irytowała mnie postać Lolity. Chyba nawet bardziej niż główny bohater. Jej zachowanie w niczym nie przypominało niewinnej dziewczynki. Ale później dotarło do mnie, że to jest punkt widzenia głównego bohatera, pedofila. To on tak interpretuje jej zachowanie i przedstawia ją jako dojrzałą kobietę. Kobietę znającą swoje ciało oraz potrafiącą wyrazić swoje pragnienia. Każdy jej gesty i spojrzenia traktuje jako prowokację. Każdy strój jako chęć zwrócenia na siebie jego uwagi. Jednym słowem we wszystkim szuka wytłumaczenia najpierw dla swoich myśli i pragnień później dla czynów.

Z każdą kolejną stroną, z każdym kolejnym rozdziałem...

Oliwia | 2019-06-17

Najgłośniejsza książka autora, kochana i nienawidzona, ohydnie romantyzowana. Jakkolwiek przedstawia uczucia i zachowania niegodne, w których nie powinno doszukiwać się słodkiej miłości i pożądanej romantyczności, jest to książka genialna i niesamowita. Jeśli czytanie kształci mowę - ta książka jest do tego przeznaczona. Autor posługuje się niesamowitym językiem, a wszelakie opisy ubiera w najpiękniejsze słowa, tak, że czytelnik mógłby zakochać się w najgorszym zbrodniarzu i najohydniejszym czynie - jak i niektórzy tak robią. Odkąd przeczytałam tę książkę czuję niedosyt w każdej innej i chyba ten głód nie opuści mnie już nigdy.

Un4given | 2019-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2019

Historia sama w sobie dość poruszająca, nie jest jakimś ogromnym szokiem, biorąc pod uwagę historie, które dzieją się w czasach współczesnych. Książka bardzo chaotyczna, autor w pewnych momentach jakby zapomina o czym miał pisać i zbacza z tematu zupełnie bez sensu. Raczej nie wrócę do tej książki.

bitczytacz | 2019-06-08
Przeczytana: lipiec 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Okazuje się, że nie każdy wie że Lolita miała 12 lat gdy uwiódł ją Humbert, temat tabu, odstraszacz, czy przeczytanie tego dzieła nie rozbudzi w czytelniku pokładów perwersji? Na szczęście we mnie nie rozbudził.
Przed Lolitą przeczytałem Pnina, styl którym ta książka została napisana, lekki i dowcipny, spowodował, że z chęcią wziąłem się za Lolitę. Dobrych kilka, a może i kilkanaście lat temu widziałem ekranizację Lolity z Jeremy'ym Ironse'em, w pamięci zapadła mi jako dosyć pieprzna. Książka czyta się z początku wartko, lecz po kilkudziesięciu stronach następuje wyhamowanie, zaczynamy podróżować po Stanach od modelu do hotelu, finał dosyć groteskowy.
Relacja Humbert Lolita jest wypaczona, Lolita jest dziewczyną otwartą na wrażenia, raczej prostą, lecz nie nazwałbym jej uwodzicielką, a Humberta ofiarą. Trudno ją ocenić, w końcu to dziecko, zepsute, ale dziecko. Humbert - nie mam tutaj trudności w ocenie, to pedofil, który dąży do realizacji swoich żądzy. Lolicie jest wierny,...

Zuzanna | 2019-06-02
Na półkach: Przeczytane, 2013, 2016, Ulubione, Rosja, 2019

„Lolitę” czytałam 3 razy (po raz pierwszy w wieku 18 lat), ale za każdym razem czułam, że odkrywam ją na nowo. Nawet znając fabułę jest to niezwykle ciekawa lektura, bo nie wydarzenia są najważniejsze, a sposób narracji. Językiem Nabokova można się zachwycać godzinami. Chociaż tematyka też jest interesująca i nie bez powodu książka wywołuje tak sprzeczne emocje. A o czym opowiada? Według mnie jej głównym tematem jest miłość.

„(...) a ja wpatrywałem się w nią i wpatrywałem, wiedząc już z całkowita pewnością, jak to, że umrę, iż kocham ją ponad wszystko, co widziałem lub wyobrażałem sobie na ziemi"

Nie jest to miłość jak z bajki. Nie mieści się w jakichkolwiek normach. Ale jednak istnieje. A czy ma do tego prawo? Każdy musi ocenić sam.

sylwiahc | 2019-05-29
Przeczytana: 28 maja 2019

To, co początkowo uważałam za zaletę tej książki, z czasem stało się jej wadą. Piękny język jakim jest napisana może zachwycić, niestety z czasem tak się w nim zagubiłam, że umknął mi moment zwrotny historii. Końcówka była już na tyle męcząca, że marzyłam o tym, by szybko ją skończyć. Sama historia nieco nudna, kiedy główni bohaterowie wyruszają w podróż po Ameryce, z umiarkowanym zainteresowaniem śledziłam ich losy. Na pewno warto przeczytać, ze względu na sławę, jaką cieszy się ta pozycja, ale nie obiecuję niesamowitej rozrywki.