800 dni. Historia wielkiej zmiany 1989-1991 r.

Okładka książki 800 dni. Historia wielkiej zmiany 1989-1991 r. Leszek Balcerowicz
Okładka książki 800 dni. Historia wielkiej zmiany 1989-1991 r.
Leszek Balcerowicz Wydawnictwo: Polityka historia
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Polityka
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362148158
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
492
349

Na półkach: ,

Około 800 dni, podczas których Leszek Balcerowicz piastował funkcję ministra finansów oraz wicepremiera, to czas przełomowych i pionierskich przemian w ówczesnej Europie postkomunistycznej. Przemian bardzo trudnych, okupionych wielkimi trudnościami społecznymi, acz, należy przyznać, z perspektywy czasu niezbędnych. Dziś można nadal się sprzeczać o obrany kierunek zmian, jego intensywność czy kolejność wdrażania pomysłów. Pozostaje i pozostanie to wszelako jedynie na gruncie rozważań teoretycznych, gdyż czasu cofnąć nie zdołamy. Niemniej każdy z uczestników tamtych wydarzeń może dokonać swoistego bilansu zysków i strat, oraz zadać sobie pytanie, może nie o zasadność rewizji polityki gospodarczej, ale o jej skutek.

Dlatego też książka to luźny zbiór przemyśleń byłego ministra finansów z tego bogatego okresu przemian, w którym sam aktywnie uczestniczył. Nie spotkamy tu jednak zagadnień stricte ekonomicznych, bogatych w tabele czy liczby. Ja przyznam, że byłem tym zainteresowany, toteż wyczuwam pewien niedosyt. W zamian zaś czytelnik otrzymuje informacje kuluarowe, wzbogacone polityką kadrową i osobistymi ocenami L. Balcerowicza. Wszystko to spięte w sposób jak najbardziej poukładany.

Około 800 dni, podczas których Leszek Balcerowicz piastował funkcję ministra finansów oraz wicepremiera, to czas przełomowych i pionierskich przemian w ówczesnej Europie postkomunistycznej. Przemian bardzo trudnych, okupionych wielkimi trudnościami społecznymi, acz, należy przyznać, z perspektywy czasu niezbędnych. Dziś można nadal się sprzeczać o obrany kierunek zmian,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
88
27

Na półkach: ,

Ocena wybitna... nie za erudycję, nie za formę, nie za giętkość języka. Więcej, książka jest naładowana pojęciami ekonomicznymi (na dużym stopniu ogólności) co stwarza wrażenie uproszczonej i przygotowanej dla większej widowni pracy naukowej. Moja (wysoka) ocena bierze się z zawartości, treści i przekazu. Trudno po latach zrozumieć na czym polegały zmiany gospodarcze przy przejściu z PRL do III RP. Syntetyczny opis nawarstwiających się problemów w niemalże łopatologiczny sposób tłumaczony jest czytelnikowi i pozwala zrozumieć, jaką niewiarygodną drogę Polska przeszła przez te ostatnie dwadzieściakilka lat. Któż mógłby to lepiej zrobić jak nie jeden z ojców tych zmian. Dodatkowo, książka rzuca nowe (dla mnie) światło co do osób grających pierwsze skrzypce w tych latach (Mazowiecki, Kuroń,Osiatyński, Syryjczyk i inni). Pokazuje niewiarygodne postawy, niespotykane już dzisiaj (poza akademickimi pogadankami) wręcz wizjonerstwo decyzji ludzi którzy zastali Polskę drewnianą i stworzyli fundament abyśmy ją sobie w spokoju murowali.
Pozornie sprawa jest już przegadana i ograna, niemniej Leszek Balcerowicz miał ogromną łatwość w pokazywaniu rzeczy trudnych do zrozumienia w sposób przystępny i przyjemny.
Uważa, że powinna to być lektura obowiązkowa na każdej uczelni ekonomicznej.

Ocena wybitna... nie za erudycję, nie za formę, nie za giętkość języka. Więcej, książka jest naładowana pojęciami ekonomicznymi (na dużym stopniu ogólności) co stwarza wrażenie uproszczonej i przygotowanej dla większej widowni pracy naukowej. Moja (wysoka) ocena bierze się z zawartości, treści i przekazu. Trudno po latach zrozumieć na czym polegały zmiany gospodarcze przy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    62
  • Przeczytane
    39
  • Posiadam
    22
  • Teraz czytam
    3
  • ZAKUPY
    1
  • # finanse
    1
  • Books papier
    1
  • Polityka
    1
  • X01Y05
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki 800 dni. Historia wielkiej zmiany 1989-1991 r.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne