800 dni. Historia wielkiej zmiany 1989-1991 r.

Okładka książki 800 dni. Historia wielkiej zmiany 1989-1991 r. Leszek Balcerowicz
Okładka książki 800 dni. Historia wielkiej zmiany 1989-1991 r.
Leszek Balcerowicz Wydawnictwo: Polityka historia
historia
Polityka
2009-01-01
2009-01-01

Około 800 dni, podczas których Leszek Balcerowicz piastował funkcję ministra finansów oraz wicepremiera, to czas przełomowych i pionierskich przemian w ówczesnej Europie postkomunistycznej. Przemian bardzo trudnych, okupionych wielkimi trudnościami społecznymi, acz, należy przyznać, z perspektywy czasu niezbędnych. Dziś można nadal się sprzeczać o obrany kierunek zmian, jego intensywność czy kolejność wdrażania pomysłów. Pozostaje i pozostanie to wszelako jedynie na gruncie rozważań teoretycznych, gdyż czasu cofnąć nie zdołamy. Niemniej każdy z uczestników tamtych wydarzeń może dokonać swoistego bilansu zysków i strat, oraz zadać sobie pytanie, może nie o zasadność rewizji polityki gospodarczej, ale o jej skutek.

Dlatego też książka to luźny zbiór przemyśleń byłego ministra finansów z tego bogatego okresu przemian, w którym sam aktywnie uczestniczył. Nie spotkamy tu jednak zagadnień stricte ekonomicznych, bogatych w tabele czy liczby. Ja przyznam, że byłem tym zainteresowany, toteż wyczuwam pewien niedosyt. W zamian zaś czytelnik otrzymuje informacje kuluarowe, wzbogacone polityką kadrową i osobistymi ocenami L. Balcerowicza. Wszystko to spięte w sposób jak najbardziej poukładany.

Ocena wybitna... nie za erudycję, nie za formę, nie za giętkość języka. Więcej, książka jest naładowana pojęciami ekonomicznymi (na dużym stopniu ogólności) co stwarza wrażenie uproszczonej i przygotowanej dla większej widowni pracy naukowej. Moja (wysoka) ocena bierze się z zawartości, treści i przekazu. Trudno po latach zrozumieć na czym polegały zmiany gospodarcze przy przejściu z PRL do III RP. Syntetyczny opis nawarstwiających się problemów w niemalże łopatologiczny sposób tłumaczony jest czytelnikowi i pozwala zrozumieć, jaką niewiarygodną drogę Polska przeszła przez te ostatnie dwadzieściakilka lat. Któż mógłby to lepiej zrobić jak nie jeden z ojców tych zmian. Dodatkowo, książka rzuca nowe (dla mnie) światło co do osób grających pierwsze skrzypce w tych latach (Mazowiecki, Kuroń,Osiatyński, Syryjczyk i inni). Pokazuje niewiarygodne postawy, niespotykane już dzisiaj (poza akademickimi pogadankami) wręcz wizjonerstwo decyzji ludzi którzy zastali Polskę drewnianą i stworzyli fundament abyśmy ją sobie w spokoju murowali.
Pozornie sprawa jest już przegadana i ograna, niemniej Leszek Balcerowicz miał ogromną łatwość w pokazywaniu rzeczy trudnych do zrozumienia w sposób przystępny i przyjemny.
Uważa, że powinna to być lektura obowiązkowa na każdej uczelni ekonomicznej.

• ZAKUPY
  • # finanse
  • Books papier
  • Polityka
  • X01Y05

Dodaj cytat z książki 800 dni. Historia wielkiej zmiany 1989-1991 r.