Trzeba się bić z PIS o Polskę

publicystyka literacka, eseje
Czerwone i Czarne
2016-03-30
2016-03-30
balcerowicz trzeba się bić pis polska ekonomia wywiad transformacja

Okładka książki Lech, Leszek. Wygrać wolność Leszek Balcerowicz, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Lech Wałęsa
Lech, Leszek. ... Leszek Balcerowicz,...
Okładka książki Trzeba się bić. Opowieść biograficzna Leszek Balcerowicz, Marta Stremecka
Trzeba się bić... Leszek Balcerowicz,...

Czytałem I wydanie i część biograficzna podobała mi się. W tym wznowieniu Balcerowicz próbuje patrzeć na współczesność, świat, w którym żyjemy. Robi to po łebkach, co wychodzi średnio. Wg mnie "Trzeba się bić z PiS o Polskę" to pic na wodę, fotomontaż, żeby przyciągnąć nowego czytelnika i skorzystać z fali krytyki partii rządzącej, której tutaj jest stosunkowo mało. Lekko się zawiodłem.

Za dużo autolaurek, za mało autorefleksji u Pana Profesora. Sporo ciekawych opisów poszczególnych wydarzeń, widzianych "od środka", przez człowieka, który w nich uczestniczył.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na opis wydarzeń, gdy brał czynny udział w polityce. Ciekawa perspektywa oraz wyrazista i trzeźwa ocena sytuacji.

Bardzo ciekawa lektura. Jedynie trochę chaotyczna, chociażby zdarzało się że urywane był interesujące wątki (np. temat prywatyzacji). Ostatnia część (raport) mogłaby być napisana przejrzyściej.

Bardzo ciekawa biografia. Poprzedzona jest interesującym i merytorycznym komentarzem Leszka Balcerowicza, na temat zmian wprowadzanych w naszym kraju po dojściu do władzy partii rządzącej. Samą rozmowę prowadzi Marta Stremecka i zadaje w miarę dobre, logicznie spójne i szczegółowe pytania. Rozmówca opowiada o swoim dzieciństwie, młodości, rodzinie oraz sferze służbowej. Opisuje jakim sposobem i jakimi metodami udało się wprowadzić gospodarkę wolnorynkową w naszym socjalistycznym i centralnie sterowanym kraju. Szczegółowo opisuje metody jakich wtedy użyto, podaje szereg nazwisk ludzi, którzy byli w to zaangażowani, oraz relacjonuje swoją dalszą karierę polityczną. Końcówkę książki zamyka synteza raportu FOR. Bardzo ciekawa zresztą po opisana prostym i zrozumiałym językiem tak, że nawet laik powinien zrozumieć. Polecam

Książka w postaci wywiadu-rzeki przeprowadzonej z jednym z najwybitniejszych polskich ekonomistów czasów po transformacji ustrojowej.

W pewnym sensie jest to biografia głównego bohatera, przedstawiająca jego działania i osiągnięcia od młodości do czasów współczesnych.

Książka jest również zapisem przemian gospodarczych Polski oraz dążeń do rozwoju kraju na przestrzeni lat.

Końcowa część pozycji zawiera syntezę raportu FOR, na temat reform, które należy przeprowadzić, by Polska dogoniła gospodarczo zachód.

Niestety reżimowa partia Populistów i Socjalistów zmierza w całkowicie odmiennym kierunku.

Trudno traktować na poważnie wymiociony marksistowskiego doktrynera z Instytutu Marksizmu i Leninizmu Aarona Bucholtza, bo tak naprawdę nazywa się ten człowiek a nie żaden Balcerowicz. Nie było również żadnego planu Balcerowicza, był tylko plan przejęcia Polski przez oprawców ekonomicznych Sorosa i Sachsa. Sorosa zresztą Komoruski odznaczył orderem, a ten człowiek jest poszukiwany w wielu krajach listami gończymi za szkodliwą ingerencję w wewnętrzne sprawy tych krajów. W sprawy Polski ingeruje do dziś (finansowanie KOD, Agory=GW). Teraz ten sprzedawczyk dorabia ideologię i jeszcze próbuje na tym zarobić, dziwić się tylko można naiwniakom, którzy za to płacą, żeby czytać te bzdury i kłamstwa jak to Bucholtz "ratował" Polskę, podczas gdy sprzedał ją obym za pizze, a Polaków puścił z torbami.

Niewątpliwie polityczny tytuł, ale autor jak zwykle nie ideologizuje lecz ocenia wszystko w kategoriach ekonomicznych, czyli tego czy dana polityka prowadzi do polepszenia bytu obywateli czy też odwrotnie, zmierza ku gospodarczej stagnacji, a co gorsza katastrofie.
Najciekawsza dla mnie była część biograficzna, gdy mały Leszek przewodził kolegom by przeciwstawili się atakującej ich łobuzerii. Teraz uważa, że właśnie w tym epizodzie swojego dzieciństwa może doszukiwać się wykształcenia się u niego zdolności przywódczych, które objawiły się w późniejszych ekonomicznych bataliach.
PIS wszystkich swoich krytyków lokuje w obozie frustratów z PO. Tymczasem autor daleki jest od popierania ekonomicznych wyczynów tej formacji. Za skandal uważa zamachy na fundusze emerytalne, które PO pozwoliły doraźnie uratować budżet państwa, ale są jednym z najgorszych przykładów interwencjonizmu. Przed nami zrobiono to tylko w Argentynie i na Węgrzech Orbana.

Rewelacyjna pozycja. Kontrolowana autobiografia w pod postacią wywiadu rzeki oraz w tym wydaniu analiza przyczyn takich a nie innych wyników wyborów 2015.

• 2016
  • POSIADAM