Wolność, rozwój, demokracja

Czerwone i Czarne
2017-09-13
2017-09-13
biznes ekonomia polityka politologia

Okładka książki Lech, Leszek. Wygrać wolność Leszek Balcerowicz, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Lech Wałęsa
Lech, Leszek. ... Leszek Balcerowicz,...
Okładka książki Trzeba się bić. Opowieść biograficzna Leszek Balcerowicz, Marta Stremecka
Trzeba się bić... Leszek Balcerowicz,...

Myślę, że warto przeczytać, bo pan profesor ma wiele trafnych przemyśleń, ale zdecydowanie nie dla każdego. Czyta się trochę jak podręcznik

Książka "Wolność, rozwój, demokracja" autorstwa wybitnego ekonomisty i doświadczonego polityka, prof. Leszka Balcerowicza to zbiór artykułów i esejów, ułożonych w kolejności chronologicznej które Pan profesor publikował w mediach, komentując ówczesne głośne wydarzenia polityczne. Celem autora jest przekonanie czytelnika, że demokratyczne państwo kapitalistyczne jest jedyną formą organizacji politycznej, która zapewni swoim obywatelom wolność i rozwój gospodarczy. Prof. Balcerowicz używa przy tym wiarygodnych argumentów naukowych popartych przykładami z historii najnowszej jednocześnie zachowując równowagę pomiędzy językiem stricte naukowym, a bardziej przystępną narracją. Choć jest to naprawdę świetna książka dająca czytelnikowi solidne podstawy wiedzy o gospodarce państw demokratycznych, to jednak muszę wytknąć jej kilka istotnych wad; przede wszystkim powtarzalność-czytając wiele artykułów ma się wrażenie, że prof. Balcerowicz często pisze dokładnie o tym samym, jedynie akcentując nieco inne elementy swego wywodu. Potęguje to zresztą wrażenie przewidywalności. Zastrzeżenia budzi także niesłychanie wąskie potraktowanie przez autora pojęcia wolności, sprowadzonej niemal całkowicie do własności prywatnej i swobody działalności gospodarczej. Po tak światłym umyśle spodziewałem się bardziej holistycznego ujęcia wolności. Wreszcie razi nieco pogardliwy ton prof. Balcerowicza, którego używa on niekiedy w stosunku do ludzi o odmiennych poglądach.
Pomimo tych kilku wad, mogę śmiało polecić książkę "Wolność, rozwój, demokracja" każdemu, kto pragnie zrozumieć, dlaczego to właśnie demokracja kapitalistyczna jest najdoskonalszym ustrojem, który sprzyja rozwojowi każdego z nas.

Ta książka pomogła mi zrozumieć, dlaczego sytuacja polityczna w Polsce wygląda tak, a nie inaczej.
Tym powodem jest, wg mnie, sposób formułowania komunikatów do odbiorcy. U opcji rządzącej treści są proste, konkretne i zrozumiałe. U Balcerowicza język jest skomplikowany, akademicki. Poza tym często da się wyczuć taką wyższość nad ludźmi prezentującymi przeciwne od niego poglądy.

Szkoda, bo książka porusza i wyjaśnia naprawdę ciekawe tematy, a daty publikacji tekstów często zaskakują - przemyślenia na temat dzisiejszych problemów politycznych, czy gospodarczych spisane kilka - kilkanaście lat temu.

Postać Leszka Balcerowicza jest w Polsce dobrze znana. Budzi odmienne uczucia, dla jednych jest autorytetem, a dla drugich demagogiem. To już jest powód by sięgnąć i zagłębić się w zbiorze jego tekstów. W nich możemy znaleźć prócz dużej dawki finansowej, ekonomicznej, światopoglądowej dyskusji o dziejach tytułowej wolności, rozwoju czy demokracji także nawiązania do wielu myślicieli. Dodatkowo, w odróżnieniu od mass mediów i wypowiedzi polityków w mediach pokazuje jak argumentować swoje stanowisko - Nie wystarczy jedno chwytliwe, płytkie hasło i możemy zakończyć temat. Nie wystarczy 5 minutowa rozmowa o danej sytuacji. Nie musimy, nie musisz się zgadzać się z Autorem. Jeśli nie zgadzasz się z nim, to jest pierwszy argument do przeczytania tej książki, bo wtedy będziesz mógł zacząć swoją polemikę z Autorem. Nie zgadzajmy się na płytkie dyskusje o ważnych sprawach przez nikogo.

Zbiór najważniejszych tekstów Leszka Balcerowicza z okresu 1989-2016. Autor mądrze i przenikliwie opisuje różne zjawiska ekonomiczne i polityczne z tego okresu, walczy z bredniami i kłamstwami szerzonymi przez politycznych demagogów. Szczególnie ciekawe jest spojrzenie z perspektywy czasu na to, jak wiele jego przewidywań okazało się trafnych.

Jedynym minusem tej książki wydaje się język - momentami zbyt akademicki - który dla przeciętnego czytelnika, bez podstaw ekonomii i nauk społecznych, może być trudny i zniechęcający.

Jedynym minusem tej książki...

• Polityka
  • 2018 (...) przeczytane
  • Popularnonaukowe
  • Virtualo
  • Naukowe (bez oceny)

Dodaj cytat z książki Wolność, rozwój, demokracja