Niccolò Machiavelli. Książę

2012-01-01
978-83-62304-17-2
Magdalena Bugajska
polityka ekonomia władza Machiavelli Książę

Krótkie i treściwe. Prawdziwy podręcznik dla przywódców!

Krótkie i treściwe. Prawdziwy podręcznik dla przywódców!

Przeczytałam część..nie dałam rady - może temat nie dla mnie, może sposób w jaki została napisana a może po prostu to nie czas na tą książkę. Może kiedyś ponowię próbę.

Świetna książka. Nie koniecznie się trzeba zgadzać ale zmusza do myślenia.

Świetna książka. Nie koniecznie się trzeba zgadzać ale zmusza do myślenia.

"„Książę” to pierwsza książka Niccolo Machiavellego, napisana w 1513 roku i uznawana za dzieło życia florenckiego pisarza społecznego, filozofa, dyplomaty, historyka i prawnika, które przyniosło mu nieśmiertelność, choć jak na ironię losu wydano „Księcia” dopiero po śmierci autora (Machiavelli zmarł w 1527, a pierwsze wydanie „Księcia” datuje się na 1532; w 1521 roku ukazała się „O sztuce wojny”, a w 1525 „Historie florenckie”). Dodatkowo Machiavelli napisał swój utwór niejako w prezencie dla władców z rodu Medici, którzy kilka tygodni wcześniej torturowali go, ponieważ zamieszany był w konspiracyjny spisek przeciwko nim. Skoro jednak sam głosił przekonanie o tym, że tortury to nieodzowny element instrumentów władzy, więc pretensji do swoich zwierzchników nie mógł mieć najmniejszych.

Słynny przedstawiciel włoskiego odrodzenia, dla którego ideałem ustroju była republika, zawarł w swoim dziele krótki, ale treściwy traktat dotyczący skutecznych sposobów sprawowania i utrzymywania się przy władzy. „Książę” to kamień milowy w dziedzinie filozofii politycznej, na jego bazie ukuto doktrynę nazwaną „makiawelizmem”, choć we współczesnej świadomości zatracił on obiektywną wartość.

Tim Phillips interpretuje XVI-wieczne dzieło, przenosząc jego zawartość i przesłania na płaszczyznę dzisiejszych realiów. Dziennikarz specjalizujący się w tematyce biznesowej, społecznej i technologicznej, felietonista kilku prestiżowych gazet (m.in. The Times”, „The Observer”, „The Independent”, „Guardiana”) analizuje politykę finansową firm XXI wieku, strategie biznesowe, „diabelski” PR i inne sprytne sztuczki, z których korzystają światowi potentaci.
A czyni to, rozkładając na czynniki pierwsze „Księcia” Machiavellego. Jednak nie w żmudny naukowy sposób, ale z dużym wyczuciem, nie stroniąc często od specyficznego poczucia humoru i lekkiej ironii." (fragment recenzji)

Zapraszam do przeczytania całej recenzji na stronie "Experyment - recenzja dobrej książki":

• 52 Book Challenge 2015
  • Posiadane