Obłęd '44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując powstanie warszawskie

Okładka książki Obłęd '44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując powstanie warszawskie
Piotr Zychowicz Wydawnictwo: Rebis historia
510 str. 8 godz. 30 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2013-07-30
Data 1. wyd. pol.:
2013-07-30
Liczba stron:
510
Czas czytania
8 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378184416
Tagi:
II wojna światowa powstanie warszawskie

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 135 (05/2024) Agnieszka Cubała, Łukasz Czarnecki, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Antoni Łapiński, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Matthew Parker, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Marek Węcowski, Piotr Włoczyk, Radosław Wojtas, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Agnieszka Cubała, Ł...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 134 (04/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Tomasz Łabuszewski, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
1185 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
526
34

Na półkach: , ,

Autorowi nie sposób odmówić pasji i dokładności w ukazaniu obłędnych posunięć KG AK i rządu emigracyjnego, które ostatecznie doprowadziły do wybuchu Powstania. Nie ulega wątpliwości, że doszło do niego z inspiracji Sowietów, którym udało się głęboko wniknąć w struktury podziemia, obsadzając wysokie stanowiska jego struktur swoimi agentami wpływu.

Podczas lektury trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że Zychowicz z premedytacją ignoruje wytyczne obowiązujące każdego historyka. Konstrukcja narracji opiera się niejednokrotnie na błędnych założeniach, iż wszyscy podejmujący decyzję posiadali szczegółową wiedzę na temat sytuacji wojennej, jaką dysponujemy dziś. Przez takie spojrzenie na sprawę polską bardzo łatwo dochodzi do rozmaitych nadużyć. Niemniej, są one autorowi niezbędne dla umocnienia tez przyjętych we wstępie. Przykładów takich można przytoczyć mnóstwo, przy czym Zychowiczowi nieraz zdarza się zaprzeczać sobie samemu. Wychodzi bowiem z założenia, że wszyscy Polacy znali postanowienia Teheranu skazujące ich ojczyznę na powojenne zniewolenie (str. 188). W istocie wiedzieli o nich w równym stopniu, co o tajnych ustaleniach paktu Ribbentrop-Mołotow. Pozostaje to zresztą w sprzeczności z wcześniejszym spostrzeżeniem (jakże trafnym), iż rząd wychodźczy okłamywał naród co do postanowień Wielkiej Trójki dotyczących żywotnych interesów kraju.

Podobnie przedstawia się ocena ewentualnego wpływu PPR na ogłoszenie zrywu stolicy. Autor post factum, z dzisiejszej perspektywy, słusznie deprecjonuje znaczenie tejże agentury, swoje uzasadnienie motywując jakże ahistorycznym sformułowaniem „jak wynika z dokumentów…” (str. 390). Nieraz uznaje konieczność zbrojnego przeciwstawienia się wkraczającej na ziemie polskie Armii Czerwonej (str. 474), w innym miejscu – jest przekonany, że wobec beznadziejności ustaleń Teheranu nie pozostało nic innego, jak... pogodzić się z jej obecnością (str. 479). Nie brakuje i innych twierdzeń, pisanych z perspektywy biurka, bez uwzględnienia ówczesnych realiów – „po porażce Niemców pod Stalingradem nasz los został przypieczętowany” (str. 479). A któż mógł być tego pewien na ponad dwa lata przed końcem wojny?

Niekonsekwencją wykazuje się autor w ocenie zachowania gen. Okulickiego, zwłaszcza w czasie drugiego pobytu na Łubiance. Dziwi się składanym przez niego wiernopoddańczym deklaracjom, podczas gdy wcześniej nakazuje czytelnikowi wstrzymanie się od krytyki z uwagi na makabryczne metody śledczych NKWD.
Za niepodważalny atut książki uznać należy natomiast naświetlenie roli generałów Tatara i Okulickiego w doprowadzeniu do Powstania. Kulisy ich współpracy z Sowietami, która przybierała wręcz formę dywersji wobec dyrektyw Naczelnego Wodza, dotychczas nie zostały zbyt szeroko opisane w literaturze przedmiotu.

Przyznaję jednak z przykrością, że sama idea książki idealnie wpisuje się w nurt historii skandalizującej, w której rolę zastanych okoliczności celowo się umniejsza, aby zyskać rozgłos i przedstawić ją w jak najbardziej sensacyjnej formie. A przecież historia polega na najdalej posuniętej ostrożności w wydawaniu sądów, które w pierwszej kolejności należy formułować pod kątem tego, jaką wiedzą dysponowali decydenci, a nie jaką udało się zgromadzić nam, współczesnym.

ŁS

Autorowi nie sposób odmówić pasji i dokładności w ukazaniu obłędnych posunięć KG AK i rządu emigracyjnego, które ostatecznie doprowadziły do wybuchu Powstania. Nie ulega wątpliwości, że doszło do niego z inspiracji Sowietów, którym udało się głęboko wniknąć w struktury podziemia, obsadzając wysokie stanowiska jego struktur swoimi agentami wpływu.

Podczas lektury trudno...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 128
  • Chcę przeczytać
    1 889
  • Posiadam
    630
  • Historia
    122
  • Teraz czytam
    102
  • Ulubione
    61
  • Chcę w prezencie
    39
  • Historyczne
    25
  • II wojna światowa
    23
  • 2014
    22

Cytaty

Więcej
Piotr Zychowicz Obłęd '44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując powstanie warszawskie Zobacz więcej
Piotr Zychowicz Obłęd '44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując powstanie warszawskie Zobacz więcej
Piotr Zychowicz Obłęd '44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując powstanie warszawskie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne