Obłęd '44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując powstanie warszawskie

Wydawnictwo: Rebis
historia
joly_fh

Polskie Państwo Podziemne nie zdało egzaminu, twierdzi autor Paktu Ribbentrop-Beck, książki, która zachwiała świadomością historyczną Polaków. Swoje koncepcje, zamiast na realiach, PPP oparło na złudzeniach i pobożnych życzeniach. Obłędny rozkaz wydany w 1944 roku oddziałom Armii Krajowej, by w ramach akcji "Burza" pomagały wkraczającej do Polski Armii Czerwonej, równał się wręcz kolaboracji z wrogiem. Dowództwo AK bowiem wydało w ten sposób swoich żołnierzy w ręce sowieckiej bezpieki. Tysiące z nich zapłaciły za to najwyższą cenę.

Apogeum tego obłędu była decyzja o wywołaniu powstania warszawskiego. Zryw ten, choć bohaterski, nie miał najmniejszych szans powodzenia. Spowodował za to gigantyczne straty: zagładę 200 tysięcy Polaków, zburzenie stolicy - wraz z bezcennymi skarbami kultury - i zniszczenie AK. Jedynej poważnej siły, która mogła się przeciwstawić sowietyzacji Polski. Było to spektakularne, ale bezsensowne samobójstwo. Powstanie warszawskie okazało się najlepszym prezentem, jaki mógł sobie wymarzyć Stalin.

Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym. Pisze o drugiej wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. W swoich koncepcjach nawiązuje do idei Józefa Mackiewicza, Władysława Studnickiego, Stanisława Cata-Mackiewicza oraz Adolfa Bocheńskiego. Był dziennikarzem "Rzeczpospolitej" i tygodnika "Uważam Rze" oraz zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika "Uważam Rze Historia". Obecnie redaktor naczelny miesięcznika "Historia Do Rzeczy". Warszawiak, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

REBIS wydał jego bestseller Pakt Ribbentrop-Beck, który wywołał nie słabnącą dyskusję, czy we wrześniu 1939 r. Polska nie powinna była zawiązać tymczasowego sojuszu z III Rzeszą. Tytuł ten "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" uznał za historyczną Książkę.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

allison | 2013-10-19
Przeczytana: 19 października 2013

Wychowałam się w kulcie Powstania Warszawskiego i Armii Krajowej, ale książka Piotra Zychowicza nie jest dla mnie szokiem, bo już będąc licealistką, zaczęłam krytycznie patrzeć na wiele historycznych wydarzeń. Szukanie odpowiedzi na trudne i niewygodne pytania zajmuje mnie do dziś, a ponieważ mój mąż jest wielkim pasjonatem historii XX wieku, zawsze mam z kim o niej podyskutować.

"Obłęd '44" może zaskakiwać odwagą autora, który w bezkompromisowy sposób rozprawia się z narodowymi mitami, nie przebiera w słowach, pisząc o sowietach i błędnych decyzjach polskich przywódców podziemia. Jednocześnie Zychowicz nie odmawia wielkiej odwagi i poświęcenia powstańcom. Pyta jednak, czy ich śmierć (oraz śmierć około 150 tysięcy cywilnej ludności stolicy) była potrzebna, co Powstanie Warszawskie dało Polsce i Polakom, czy było długo wyczekiwanym zrywem, czy nieodpowiedzialnym hurrapatriotyzmem, czy zbrodnią dokonaną przez dowódców na narodzie, czy wszyscy powstańcy byli nieskazitelnymi...

| 2013-08-05

Chciałbym, żeby w Polsce było więcej takich historyków i publicystów jak Piotr Zychowicz. Żeby to oni nadawali ton dyskusji o naszej trudnej przeszłości. Żeby nie bali się zadawać trudnych pytań i udzielać niepopularnych odpowiedzi. Żeby mieli odwagę rozprawiać się z naszymi narodowymi mitami, ale żeby ta odwaga wynikała z troski o Polskę, a nie była przejawem kompleksu niższości wobec innych narodów. Żeby mieli odwagę dążyć do prawdy.
Wbrew pozorom „Obłęd 44” nie jest tylko książką o powstaniu warszawskim, mimo że powstaniu autor poświęcił rzeczywiście najwięcej miejsca. Praca Piotra Zychowicza jest analizą polityki polskiego państwa podziemnego wobec obu okupantów. Oczywiście już sam tytuł sugeruje, że będzie to analiza druzgocąca dla naszych wyobrażeń o Armii Krajowej. Od razu chciałbym uspokoić wszystkich apologetów powstania i uprzedzić ich krytykę. Zychowicz nie atakuje zwykłych żołnierzy, przyznając, że należeli oni do najlepszego pokolenia, jakie Polska wydała w całej...

emindflow | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

MIAZGAAAAAA...oto co przeczytaniu tej książki pozostaje po wymyślonej przez komunistyczną propagandę i obowiązującej do dziś teorii na temat powodów i okoliczności podjęcia decyzji o wywołaniu Powstania Warszawskiego!!!
Książka Piotra Zychowicza wywołała falę histerycznych protestów zanim jeszcze ukazała się w druku. Nawet na tym portalu znalazły się opinie osób, które o książce tylko słyszały. Swoją drogą możliwość zamieszczania tu opinii o książkach, które (podobno? być może?) dopiero chce się przeczytać to istne kuriozum.
Dlatego tym wszystkim popiskującym o "braku patriotyzmu", "kalaniu własnego gniazda", "opluwaniu AK" itp proponuję - przeczytajcie dokładnie książkę, a potem krytykujcie do woli, tylko przy pomocy rzeczowych kontrargumentów, a nie wyświechtanych i pustych frazesów.
"Obłęd '44" to hołd dla heroicznej postawy powstańców i ludności cywilnej stolicy, ale równocześnie akt oskarżenia skierowany przeciw tym dowódcom KG AK, którzy wbrew zdrowemu rozsądkowi, ignorując...

Huncwotcool | 2013-08-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Wizja świata Zychowicza cechuje się ogromną niekonsekwencją. W dyskusjach w klubie Ronina powołuje się on na Piłsudskiego, który przestrzegał przed prowadzeniem wojny na dwa fronty, a sam już na pierwszych stronach książki gani dowództwo Polskich Sił Zbrojnych za niepodjęcie walki z Rosjanami 17 września '49.
I to naprawdę dopiero początek.
Autor nie ma za grosz krytycyzmu względem swoich- a tak naprawdę Mackiewiczowskich- twierdzeń i ani razu nie podejmuje z nimi dyskusji choć książka ma sporą objętość. Tu nie ma żadnych odcieni, tylko czerń i biel. Sprawia to, że informacje są serwowane na sposób tabloidowy.

"Obłęd '44" jest w zasadzie kompilacją cytatów z kilku okołowojennych publicystów poprzetykanych komentarzami autora i nie odkrywa niczego nowego. Wartością książki mógłby być spokojny przegląd spojrzeń na powstanie warszawskie jednak jest to wykład z jedynie słusznymi argumentami i myślenie tunelowe a cytaty dobierane są pod tezę- w przypadku niektórych rozdziałów biorąc...

CallStorm | 2013-08-08
Przeczytana: sierpień 2013

Z cyklu:
"KIEDY PYTAJĄ MNIE", czyli rzut okiem na książkę:

PLUSY:
+ oddanie należytego hołdu powstańcom warszawskim
+ niesamowicie wciąga, angażuje czytelnika
+ uruchomiła szeroką dyskusję w mediach
+ wysoki poziom merytoryczny
+ zwarta, płynna narracja
+ ocena postaci gen. Sikorskiego
+ bo kolaboracja nie jedno ma imię
+ przedstawienie Brygady Świętokrzyskiej
+ Norman Davies dostał po uszach
+ logiczna argumentacja
+ bogata bibliografia

MINUSY:
- ruchoma data premiery
- czytelniku, poznaj treść książki nim zaczniesz ciskać gromy

PODSUMOWUJĄC:
Łamie serce - zaciska pieści.

Koronczarka | 2013-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Piotr Zychowicz opisuje Polskie Państwo Podziemne i Powstanie Warszawskie w sposób bardzo emocjonalny. Minęło już tyle lat, a sprawy te budzą ciągle ogromne emocje i trudno się temu dziwić. Mimo ogromnego bohaterstwa, mimo pełnej poświęcenia walki po stronie, która odniosła podczas II wojny zwycięstwo, to Polska wyszła z niej bardziej przegrana, niż Niemcy. I trudno się dziwić, że w obliczu krwawej klęski, okupionej milionami ofiar, które nie zapobiegły powojennemu zniewoleniu Polski, stale pojawiają się pytania o to,kto jest temu winien. Autor udziela na te pytania odpowiedzi z publicystyczną werwą. Jego tezy są jednoznaczne, ale są to rozważania człowieka, który patrzy na wydarzenia z dystansu ponad siedemdziesięciu lat i łatwo mu przychodzi ocena. Zabrakło mi w tej książce choćby słowa na temat, że w tamtej sytuacji, kiedy wszystkie drogi prowadziły do tragedii, ciężko było podjąć decyzję słuszną. Czy teraz trudno się zdobyć na współczucie dla ludzi, których błędy owocowały...

Bodzepor | 2014-03-06
Przeczytana: listopad 2013

W pewnych kręgach zareagowano na tę książkę wielką histerią i pieniactwem (zwłaszcza ze strony tych, którzy nawet jej nie przeczytali), okazało się jednak, że nie jest to żaden paszkwil na polskie wartości narodowe i bohaterstwo polskich patriotów, tylko krok po kroku opisana działalność kierownictwa państwa podziemnego i rządu londyńskiego, których bezmyślne i bezgranicznie naiwne decyzje doprowadziły do bezcelowej hekatomby wśród najlepszych Polaków, dewastacji mienia na niewyobrażalną skalę i ułatwiły opanowanie kraju przez sowietów. Doskonała przestroga na przyszłość, szkoda tylko, że to jak zwykle u nas wołanie na puszczy.

Hamlet | 2017-01-19
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Zacznijmy od tego, że jestem świeżo po PRZECZYTANIU ZE ZROZUMIENIEM książki Piotra Zychowicza. Czego najwyraźniej nie zrobili niektórzy użytkownicy tego portalu. Po przeczytaniu niektórych poronionych opinii mocno się przeraziłem. Ludzie czy Wy czytaliście tę samą książkę? Czy tak trudno przychodzi niektórym czytanie ze zrozumieniem?

I przykładowo jeden z użytkowników zarzuca Zychowiczowi:

„Dla autora walka żołnierza AK o wolność, o godność, a właściwie o życie jest haniebna, a niemiecki, bestialski odwet na ludności cywilnej jest akceptowalny”.

Człowieku, o czym Ty piszesz? Temu bestialskiemu odwetowi niemieckiemu na ludności cywilnej, który według ciebie Zychowicz akceptuje, poświęcił on w swojej książce cały rozdział pt. „Ludobójstwo '44” Gdzie z ogromną dokładnością opisuje zbrodnie niemieckie na ludności cywilnej. Walka żołnierza AK o wolność, godność i życie jest haniebna? Człowieku, opamiętaj się!! Zychowicz niejednokrotnie w tej książce powtarzał jaki szacunek ma do...

Wojciech Gołębiewski | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

UWAGA WSTĘPNA! Wydawcą tego zakłamanego, bardzo SZKODLIWEGO "dzieła" jest Dom Wydawniczy REBIS
UWAGA ZASADNICZA! Poglądy moje są zbieżne z dostępnymi na LC pod hasłami "KSANTHIPPE" i "JONASZ".

W związku z powyższym, tylko dodam swoje trzy grosze do wymienionych recenzji. Najpierw ocena sytuacji Polski w 1939 roku przez Amerykanów. Jasno to przedstawia fragment mojej recenzji amerykańskiego dzieła " World War II. Chronicle by John S.D. Eisenhower"
"....No i mamy ów 1939 rok. Łączą nas pakty o nieagresji, oba z 1934 r., z Rosją i Niemcami. W dniu 3 kwietnia Niemcy mają przygotowany plan ataku na Polskę, który wcielą w życie pierwszego września, a 28 kwietnia Hitler zrywa pakt z Polską, żądając jednocześnie Gdańska i „korytarza”. Drugiego czerwca Sowieci przystępują do stworzenia paktu o wzajemnej pomocy z Francją i Wielką Brytanią. Na przeszkodzie staje POLSKA, gdyż do sensownej realizacji porozumienia NIEZBĘDNE...

Jonasz | 2014-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2014

Choc juz dawno rozstalem sie z romatyczno-patriotyczna wizja Powstania Warszawskiego, nie jestem jestem gotow na odrzucanie paradygmatu alianckiego w ocenie politycznej Drugiej Wojny Swiatowej.
Author zdecydowanie go odrzuca nie tylko jako blad, lecz jako zdrade, zdrade niemal swiadoma. Naczelnymi zdrajcami mieli byc generalowie Sikorski i Bor-Komorowski.
Glowna teza autora jest stwierdzenie, ze walka przeciw Niemcom nie bylo w interesie polskim. Polacy powinnibyli powstrzymac opor przeciw akupantom, a raczej wspomagac ich w walce ze ZSRR. Wedlug kego koncepcji, po rozbiciu Rosji, Niemcy udlawiliby sie swa zdobycza. Okupacja wschodniej Europy stala by sie tak absorbujaca I kosztowna, ze zachodni alianci z latwoscia Niemcow by pokonali I wyzwolili by cala Europe wlaczajac w to Polske. Tak wiec niepodleglosc I kraj, od “morza do morza” dostalibysmy za darmo. Byc moze. Mozna jednak wyobrazic sobie inne scenariusze. Na przyklad taki, ze Niemcy w okupacji Rosyjskiej koniec koncow staja...