Piotr Zychowicz Wydawnictwo: Rebis historia
II wojna światowa powstanie warszawskie
historia
II wojna światowa powstanie warszawskie

Na półkach: , , , ,

Nie ze wszystkimi pomysłami autora się zgadzam. Czasem jego wnioski wydają mi się za daleko idące.
Niestety z wieloma się zgadzam.
Zgadzam się, że Sikorski, Bór Komorowski, Okulicki, Chruściel, Mikołajczyk nie są żadnymi bohaterami, a wręcz zbrodniarzami wojennymi (czy to Chruściel kazał iść żołnierzom walczyć - jak Stalin - bez broni?). Zgadzam się, że Powstanie było...

Dla mnie książka trochę nachalna poprzez poglądy autora i przez to ciężka dla mnie do przeczytania.

Czyta się lekko i szybko. Autor ciekawie przedstawia inne (choć kontrowersyjne) tezy, ale robi to w tak nachalny sposób, że tylko jedna myśl przyświecała mi przez całą lekturę: "propagandowy bełkot". Tak bym ją właśnie określiła. W swoich teoriach zapomniał autor wziąć pod uwagę różne opcje (np. że po przyłączeniu się do Niemców jednak przegralibyśmy wojnę. I co wówczas?),...

Bardzo potrzebna książka, stawiająca tamę nieznośnemu hurrapatriotyzmowi i świętowaniu sromotnych porażek. Największa klęska w historii Polski jest w niektórych kręgach świętowana jak jakaś wiekopomna wiktoria, podczas corocznych oficjalnych celebracji tego nieszczęsnego wydarzenia pada tyle wielkich słów, że trudno z nich pojąć kto właściwie wygrał. Książka jest więc...

W sumie to zawód.

Rozdziały przed powstaniem według mnie słabe.
Brak opisu geopolityki pomiędzy USA, Wielką Brytanią i ZSRR.
Opis samego Powstania i konsekwencji bardzo ok.

Dziwne zdania typu: "grupa historyków o poglądach narodowych", które sugerują że dla autora fakty nie są jakos szczególnie ważne.

Dobrze mi się czyta Zychowicza. Ma lekkie pióro jak się to mówi. Poza tym rozdziały są krótkie, tak jak lubię.
Jeśli chodzi o treść... Już tytuł ujawnia opinię autora o powstaniu. Nawet jeśli ktoś się z tym nie zgadza i ma inne zdanie to uważam, że warto przeczytać i poznać odmienne opinię.
Książka pokazuje szeroki kontekst polityki i zagranicznej i wewnętrznej nie tylko...

Książka prowokująca i nie mająca ambicji do bycia pozycją naukową. Co do zasady zgadzam się, że z perspektywy czasu decyzja o rozpoczęciu powstania była błędem, ale nie można krytycznie oceniać decyzji ludzi po blisko siedemdziesięciu latach bez uwzględnienia okoliczności i wątpliwości, które były w 1944.
Książka zbyt jednostronna i nie pokazująca argumentów za tezą...

Inne spojrzenie na Powstanie i ogólnie historię z II wojny, dosyć kontrowersyjna, niezwykle ciekawa, kopalnia wiedzy, cytatów.

1/2021
Piotr Zychowicz ma mój szacunek, podziw i sympatię.
Za to, że podejmuje trudne i kontrowersyjne tematy, odbrązawia pomniki, demitologizuje naszą historię i próbuje naprawiać dziesięciolecia historycznych zniekształceń czy wręcz oszustw historycznych.

“Obłęd `44” to książka wstrząsająca.
Każda jej strona to jak smagnięcie biczem po nagich plecach.
Dla mojego...

Książka Zychowicza jest dobra, nawet bardzo dobra, potwierdzenie swoich tez traktuje bardzo poważnie, używa dużo argumentów wspierających jego pogląd. I najbardziej podoba mi się obiektywne wyluszczenie błędów Polski w czasie wojny a było ich ogromnie dużo. Ale z drugiej strony brak argumentow które pokazują alternatywę- bo nie sadze osobiście żeby współpraca z Niemcami nam...

Dyskusje

1 670
    1 589
  • Historia
  • Chcę w prezencie
  • II wojna światowa
  • 2014
  • Historyczne

Piotr Zychowicz Obłęd '44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując powstanie warszawskie Zobacz więcej