Danway

Zbiór opowiadań do czytania latem oraz w każdej wolnej chwili. (http://www.lmn.com.pl/) Opis Taka jest zaleta dobrych antologii, że jest w nich różnorodność – i „Lato moralnego niepokoju” jest właśnie tego rodzaju antologią. Jakub Winiarski, pisarz, nauczyciel pisania "Opowiadanie to najtrudniejszy z pisarskich gatunków. Jak w soczewce przeglądać się w nim może zarówno wybitny talent autora,...

Opis
Jakub Winiarski, pisarz, nauczyciel pisania

"Opowiadanie to najtrudniejszy z pisarskich gatunków. Jak w soczewce przeglądać się w nim może zarówno wybitny talent autora, jak i demaskować jego kompletny brak. Autorzy niniejszej antologii posiedli jednak sekret mistrzostwa krótkiej formy: pokazują nie opisują. Obrazy namalowane ich słowami na długo pozostaną w waszej wyobraźni"

Katarzyna Bonda, pisarka

Zapraszam Cię, Drogi Czytelniku do lektury, jak do suto zastawionego stołu, gdzie oto leży przed Tobą trzynaście opowiadań, jak trzynaście wykwintnie przygotowanych dań. Znajdziesz tu wszystko, co najbardziej lubisz: soczysty romans i pikantne przygody miłosne, podaną na ostro sensację i delikatną dla podniebienia obyczajówkę, świetnie wysmażoną fantastykę i złowrogo gorzką intrygę. Nie brakuje tu również smakowitego humoru, pieprznej filozofii życia i wreszcie wonnej magii, która przeniesie Cię tam, gdzie jeszcze nigdy nie byłeś. Każde z tych opowiadań jest wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju, jak wyjątkowi i niepowtarzalni są ich autorzy. Przeczytaj koniecznie. Polecam.

Iwona Grodzka-Górnik, pisarka, autorka "W niebie na agrafce"

Jak mówi mój ulubieniec z dziecięcej kreskówki „w czasie wakacji nie wolno się nudzić”. To czas cudowny i wyjątkowy, który daje niezwykłe możliwości. Latem można poznać fajną dziewczynę, spotkać obcych, zgubić duszę i wytrzepywać piasek z majtek.
Jeśli brak Wam własnych pomysłów na lato zajrzyjcie do tej książki. Jest w niej wszystko poza nudą. Polecam.

Kasia Bulicz-Kasprzak, pisarka, autorka "Nie licząc kota, czyli kolejna historia miłosna" oraz "Nalewka zapomnienia'.

W zbiorze:

źródło opisu: https://www.facebook.com/LatoMoralnegoNiepokoju/info

źródło okładki: https://www.facebook.com/LatoMoralnegoNiepokoju/info

Danway | 2013-08-30
Przeczytana: 22 lipca 2013

Na początek chciałem podziękować Magdalenie Woźniak oraz Wydawnictwu Ad-Rem za udostępnienie egzemplarza do recenzji. Tym bardziej, że egzemplarz w momencie otrzymania był jeszcze ciepły i pięknie pachniał nowością.

W swoim życiu przeczytałem kilka antologii. Z kilkoma następnymi się spotkałem i mam zamiar przeczytać. Zwykle to były antologie jednego autora (np. Stephena Kinga) czy ludzi bardziej znanych w świecie literackim. Ten projekt pod tym względem jest inny niż wcześniej poznane, gdyż w głównej mierze pisane przez ludzi mało znanych, a wręcz debiutantów na polskim rynku wydawniczym.

Czy przez to owa antologia jest zła. Oczywiście, że nie. Wręcz przeciwnie, co oddaje końcowa ocena zbioru. Nie będę oceniał każdego opowiadania z osobna, lecz skupie się na całości, a ta naprawdę jest wysokich lotów. Zebrane utwory pokazują, że osoby, które stworzyły ową antologię mają ogromny dar oraz talent i mam nadzieję, że nie jest to ich ostatnie słowo. Pragnę dodać, że z dobrą antologią...

Wioleta Sadowska | 2013-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2013

"Jest tylko teraz. Jutra nie ma i może nie będzie. Nie ma też wczoraj. Minęło."

Okres letni sprzyja rozluźnieniu i wszechobecnemu korzystania z uroków życia. Nie dla wszystkich jednak, okres wakacyjny to wyłącznie beztroska i zabawa. Moralne dylematy bowiem mogą zawładnąć naszymi myślami o każdej porze roku. Każdy z nas może mieć możność napotkania swojego lata moralnego niepokoju.

Autorami zbioru opowiadań "Lato moralnego niepokoju" są absolwenci warsztatów pisania Szkoły Pasji Pisania. Antologia składa się z trzynastu zróżnicowanych gatunkowo utworów, w których zauważyć można powtarzalność motywu okresu letniego wraz z połączeniem szeroko pojętych dylematów moralnych. Ze wszystkich opowiadań, sześć utworów przykuło moją największą uwagę.

Paweł Szymański i jego "Noc na plaży" to krótka historia Maksa, który pod wpływem niespodziewanego impulsu, postanawia wyjechać na parę dni nad morze. W domu bowiem bohater nie potrafi znaleźć weny do dokończenia swojej pierwszej książki....

Anna Chaudiere | 2013-12-16
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

"Lato moralnego niepokoju" teraz czytam i czytać będę przez dłuższy czas. Jest to antologia, nie musimy więc przeczytać jej od deski do deski za jednym zamachem. Zresztą żadnej książki nie musimy, ale przy powieści to niekiedy niemożliwe ;)
Ja wybieram sobie opowiadania (a właściwie dopiero zaczęłam wybierać) i czytam kiedy najdzie mnie ochota.
Nie wystawię też ogólnej oceny, bo trudno byłoby ocenić razem kilkanaście opowiadań różnych Autorów.
Postaram się jednak wstawiać tu sukcesywnie kilka zdań na temat każdego przeczytanego przeze mnie, tym samym uzupełniając moją wypowiedź dotąd, aż uzupełni się ostatecznie ;)

6.12.2013.
Dziś ochota mnie naszła. Z braku czasu (zawsze brakuje mi czasu, ale przed świętami wyjątkowo... chociaż sama zastanawiam się, czy to jest jeszcze możliwe?) nie mogę rozpocząć żadnej innej książki, bo jak wyjadę na te upragnione (co szybko miną) dwa tygodnie, to o czytaniu nie będzie mowy. Chyba, że na moim mądrym phonie - co ostatnio zwykłam czynić - w...

ejotek | 2014-04-19
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Ktoś, kto czytuje mój blog zapewne dziwi się widząc recenzję opowiadań, bowiem nie jestem ich wielbicielką i notki tego typu pojawiają się bardzo okazjonalnie. Czym skusiło mnie "Lato Moralnego Niepokoju"? Już sam tytuł sprawił, że czułam się zaintrygowana i pytałam samą siebie "dlaczego akurat taki tytuł"? Czego dotyczą niepokoje i dlaczego zaplątana jest w to moralność? Najlepszym sposobem było naoczne sprawdzenie niniejszej pozycji książkowej, co też i właśnie zakończyłam czynić. Oto rezultaty.

Zbiór składa się z trzynastu opowiadań, które są dość zróżnicowane pod względem gatunkowym i tematycznym. Każdy czytelnik, który sięgnie po lekturę znajdzie coś dla siebie, bowiem autorzy zadbali o dobre teksty dla wybrednych odbiorców. Jeśli nie spodoba Wam się romans ani obyczajówka, to może zaciekawią odmiany fantastyki. Jedno jest pewne - to naprawdę świetnie skonstruowana antologia, idealna na letnie chwile, gdy czasu między licznymi zajęciami mamy akurat na jedno opowiadanie. A o...

nieperfekcyjnie | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Lato to specyficzna, a zarazem wspaniała pora roku, kiedy człowiek patrzy na świat w inny sposób, niż dzieje się to jesienią bądź zimą. Przygrzewające słońce, możliwość wypoczynku nad wodą, a także długie i ciepłe wieczory sprawiają, że każdemu chce się żyć, a świat wydaje się jakiś przyjemniejszy, ładniejszy, bardziej przyjazny... Mole książkowe częściej sięgają po typowo letnie lektury, a skoro owa pora roku znajduje się nawet w tytule, to nie można przejść obok niej obojętnie. Tak właśnie stało się ze mną oraz "Latem moralnego niepokoju", bo gdy tylko dostałam propozycję przeczytania tego zbioru opowiadań, wiedziałam, że może to być niezła przygoda.

"Lato moralnego niepokoju" zawiera trzynaście opowiadań stworzonych przez uczestników warsztatów pisarskich w szkole Pasja Pisania. Opowiadania są różnorodne - każde z nich porusza inny temat, dlatego w tej antologii każdy czytelnik powinien znaleźć coś dla siebie....

Jędrek | 2015-09-06
Przeczytana: 01 września 2013

Tomik opowiadań stworzonych przez grupkę znajomych. Niektóre ciekawe, błyskotliwe, ale nie wszystkie. Dowodzi tylko, że na polskim rynku większym zainteresowaniem cieszą się powieści. Tym niemniej wydaje się, że pewne nazwiska mogą się w niedalekiej przyszłości pojawić jako odkrycia polskiej literatury i choćby dlatego warto przeczytać.

BiałaKawa | 2015-02-05

Uwielbiam styl K.B. Ambroziak. Przypomina mi Iana McEwana. Z przyjemnością przeczytałabym coś więcej tej autorki.

Pani_Wu | 2014-01-18
WGothe | 2014-01-13

Szczere gratulacje dla Zosi Calar. Moim zdaniem świetny debiut;)

Kat | 2017-03-12