I życzę ci, żeby...

Okładka książki Szortal na wynos #35 Marek Adamkiewicz, Bartłomiej Balcerzak, Aleksandra Brożek, Justyna Chwiedczenia, Magdalena Golec, Mirosław Gołuński, Marcin Jamiołkowski, Piotr Kaczmarczyk, Maciej Kaźmierczak, Marta Kładź-Kocot, Marcin Knyszyński, Marta Krawczuk, Paulina Kuchta, Aleksander Kusz, Paweł Leśniewski, Małgorzata Lewandowska, Jan Maszczyszyn, Bernard Minier, Hubert Przybylski, Jolanta Rawska, Rafał Sala, Marek Ścieszek, Sławomir Szlachciński, Redakcja Szortal.com, Istvan Vizvary, Jakub Winiarski, Anna Wołosiak-Tomaszewska, Grzegorz Woźniak
Szortal na wyn... Marek Adamkiewicz, ...
Okładka książki Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller Jolanta Rawska, Jakub Winiarski
Po bandzie, cz... Jolanta Rawska, Jak...
Okładka książki Lato moralnego niepokoju K.B. Ambroziak, Dorota Bury, Zosia Calar, Monika Chodorowska, Staszek Taumaturg Kiersztyn, Agnieszka Kunicka, Bożena Mazalik, Hanka V. Mody, Magdalena Niziołek-Kierecka, Krzysztof Pochwicki, Jolanta Rawska, Paweł Michał Szymański, Magdalena Woźniak
Lato moralnego... K.B. Ambroziak, Dor...

Książka będąca zbiorem przypadkowych opowiadań i wierszy. Nic ich ze sobą nie łączy. Z jednej strony brakuje jakiegoś motywu przewodniego, z drugiej myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Kilka jest dobrych, kilka tekstów to... lepsze można w kilka chwil znaleźć w internecie.

Jest to zbiór trzynastu opowiadań i dziesięciu wierszy różnych autorów. Wydany jako eBook (i zapewne nie tylko). Zawiera teksty wyróżnione w konkursach organizowanych przez portal literacki PubliXo.com w latach 2010-2012.

Zawartość zbioru:
- Magdalena Woźniak: Anna Pelzel
- Katarzyna Sieradzka: Jelenie
- Ewa Grim: I życzę ci, żeby...
- Alf Soczyński: Ewa
- Milena Wiese: Bogowie Olimpu
- Andrzej Chodacki: Anioł
- Jolanta Rawska: Cezar, potomek Dropsa
- Katarzyna Karpińska: Falstart
- Katarzyna Daniel: Czego ci brakuje do szczęścia?
- Joanna Gorzka: Sen o przeszłości
- Katarzyna Mikołajczyk: Hosanna
- Dawid Bartela: Viola z Alei Zapomnienia
- Anna Pełka: Jesteś człowiekiem
- Regina Orzechowska: Mgławica czasu

Opowiadania, przynajmniej niektóre, lepsze niż się spodziewałem. Za amatorską poezją nie przepadam.

Zawartość zbioru:
- Magdalena Woźniak: Anna Pelzel
- Katarzyna Sieradzka: Jelenie
- Ewa Grim: I życzę ci, żeby...
- Alf Soczyński: Ewa
- Wojtek81:...

"Bóg wcale nie musi być doskonały. Nie ma ideałów. Nie ma doskonałego Boga."

Prace zbiorowe wielu twórców mogą wywoływać podział czytelników na tych, którzy cenią sobie różnorodność artystyczną, oraz na tych, którzy tej w tej różnorodności nie widzą siebie jako potencjalnego odbiorcy. Jakby jednak nie było, mieszanka prozy i poezji w jednej publikacji jest ciekawą alternatywą, z którą postanowiłam się zmierzyć.

Ebook "I życzę ci, żeby..." to zbiór wyróżnionych opowiadań i wierszy, które brały udział w konkursach w latach 2010-2012, organizowanych przez portal literacki PubliXo.com. Co ciekawe, ebooka możecie pobrać zupełnie za darmo pod tym adresem: http://www.mybook.pl/6/0/bid/287. Publikacja składa się z trzynastu opowiadań oraz dziesięciu wierszy.

Utwory zawarte w ebooku zostały stworzone przez zupełnie nieznanych mi autorów. Ich tematyka jest bardzo różnorodna, stąd trudno mówić o jakimś kluczu, według którego uzasadniałoby się ich kolejność chronologiczną czy same tytuły. Jedynie kilka utworów zwróciło moją szczególną uwagę.

Opowiadanie Magdaleny Woźniak pt. "Anna Pelzel" przedstawiło dobry warsztat autorki i pomysłowość. Strażnik moralności to postać z jaką się jeszcze nie spotkałam w literaturze, a do tego w utworze występują koty, co w zupełności kupuje.

Tytułowe opowiadania ebooka "I życzę ci, żeby..." napisane przez Ewę Grim, swoją lapidarnością i prostym przekazem, wywołało we mnie wiele emocji. Nie spodziewałam się, że tak okrojona treść może uwidocznić tak wielką rozpacz i tragedię opuszczonego człowieka. A ostatnie zdanie to bardzo trafna puenta.

"Bogowie Olimpu" Mileny Wiese to trzecie opowiadanie, które wzbudziło moje zaciekawienie. Temat uzależnienia, utrata własnej osobowości i co za tym idzie kompletna pustka, zobrazowane w dość oryginalny sposób trafia w moje gusta czytelnicze.

Poezja, która nie jest moją mocną stroną, również odsłoniła przede mną swoje walory literackie. Wiersz Jana Stanisława Jeża pt. "Która żyje", dedykowany matce, wzrusza i wywołuje refleksje. Jest prawdziwy, każdy znajdzie w nim cząstkę własnej tęsknoty. Na uwagę zasługuje również poezja Anny Pełki i jej wiersz "Jesteś człowiekiem". Utwór autorki przypomina mi piosenkę, mądrą i wyrazistą. Jej przesłanie jest klarowne, widoczne gołym okiem.

Cieszy mnie fakt powstawania podobnych inicjatyw. Wszystkie utwory zawarte w książce, czy to pisane prozą czy wierszem są próbką warsztatu poszczególnych pisarzy. Dzięki temu każdy z czytelników może stwierdzić, który autor spełnia jego wymagania literackie i tym samym pełen oczekiwań zajrzeć do dalszej twórczości konkretnej osoby. Ebook byłby bardziej wyrazistszy, gdyby proza przeplatała się z poezją. Po jednym czy dwóch opowiadaniach, powinien pojawić się wiersz. Podzielenie książki na dwie części jest w mojej opinii chybionym zabiegiem.

Nie wszystkie opowiadania i wiersze mogą się wam spodobać, nagromadzenie tylu różnych osobowości autorów musiało bowiem ukazać szeroki wachlarz różnorodnych tematów. Ważne, aby wyłowić z tej ilości coś dla siebie.

"Bóg wcale nie musi być doskonały. Nie ma ideałów. Nie ma doskonałego Boga."

• Chcę kupić
  • 3. mam-EpuB