rozwiń zwiń
BiałaKawa

Profil użytkownika: BiałaKawa

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 1 rok temu
9
Przeczytanych
książek
11
Książek
w biblioteczce
6
Opinii
25
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| 3 książki
Zapraszam na mojego bloga: K.A. Kowalewska. Blog kandydatki na pisarkę. O pisaniu o czytaniu o inspiracjach.

Opinie


Na półkach:

„Empatajzer” Aleksandry Borowiec, czyli doczekaliśmy się nowego Dukaja i Dicka!

Tak, moi drodzy! Autorka, którą kojarzyliśmy do tej pory z rewelacyjnym kryminałem retro „Gwiazda szeryfa”, napisała dla nas coś zupełnie nowego. Coś wielkiego!

Ciężko jest umiejscowić nową powieść autorki w ramach gatunkowych, ponieważ „Empatajzer” to połączenie science fiction i literatury pięknej. Zresztą miksowanie gatunków to specjalność Oli. Wywołałam Dukaja i Dicka nie bez przyczyny, bo oni również wykraczają poza ramy fantastyki, operując na poziomie przeznaczonym dla czytelnika o zaawansowanych kompetencjach, umiejącego odczytać wiele dodatkowych znaczeń i odniesień, których odkrycie daje ogromną satysfakcję. Zresztą mówiąc o ramach gatunkowych, niektóre powieści Olgi Tokarczuk również można uznać za fantastykę. Ale tak jak nie nazwiemy Tokarczuk pisarką science fiction, tak i Borowiec hard SF nie pisze. Z przyjemnością i celowo zestawiam te dwa nazwiska w jednym zdaniu.

W kwestii fabuły napiszę krótko: poznajemy losy trzech par żyjących w postindustrialnym mieście Pattium, które dzieli się na dzielnice zróżnicowane pod względem poziomu życia i dostępności do zasobów wody. Każda para ma swoje problemy (jak zwykle u Borowiec doskonałe realia obyczajowe) i pragnienia (rewelacyjnie nakreślone charaktery). Niezależnie od zamieszkiwanej dzielnicy, wykonywanego zawodu i statusu społecznego, relacje między partnerami ulegają stopniowej degradacji.

Na pierwszy plan wysuwają się cztery motywy: tytułowa bransoletka pozwalająca na zapisywanie i odczytywanie emocji, która zamiast być symbolem szlachetnej empatii, jest źródłem prostej rozrywki; stawiany na równi z bogiem Inżynier, wynalazca Empatajzera; woda – ściśle reglamentowana, decydująca o życiu i śmierci; oraz tak zwani Przebudzeni – rosnąca w siłę grupa, która wbija się boleśnie jak gruba, postrzępiona drzazga w reguły obowiązujące w Pattium.

Borowiec nie szczędzi nawiązań do innych autorów, choćby dosłownie cytując Vonneguta czy Gałczyńskiego, ale i rozrzucając subtelne tropy w toku narracji. Mnie również nasuwa się kilka obrazów. Klimatem powieść mocno kojarzy mi się z „Blade Runnerem”. Na myśl o dążeniach Przebudzonych wyświetlają mi się pragnienia bohaterów „Wyspy”. Sektowatość ludzi skupionych wokół Inżyniera i firmy zarządzającej Empatajzerami przypomina podejrzane relacje w „Kręgu”.

Na nieco innym poziomie lektura „Empatajzera” skojarzyła mi się z ukochanym cyklem „Maddaddam” Margaret Atwood. Postindustrialny świat, niedobory zasobów, a w centrum człowiek. Człowiek, który sam siebie unicestwia, ale i stworzył grupę, która niesie nadzieję na wyjście z zapaści, pokonanie słabości, zrozumienie, że można i trzeba działać. I choć wielu recenzentów nazywa powieść Oli pesymistyczną, ja, podobnie jak w „Maddaddamie”, widzę w „Empatajzerze” humanizm, wiarę w człowieka i jego moc.

Gorąco polecam lekturę tej książki!

„Empatajzer” Aleksandry Borowiec, czyli doczekaliśmy się nowego Dukaja i Dicka!

Tak, moi drodzy! Autorka, którą kojarzyliśmy do tej pory z rewelacyjnym kryminałem retro „Gwiazda szeryfa”, napisała dla nas coś zupełnie nowego. Coś wielkiego!

Ciężko jest umiejscowić nową powieść autorki w ramach gatunkowych, ponieważ „Empatajzer” to połączenie science fiction i literatury...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Zaskoczyła mnie ta książka. Bardzo pozytywnie. Okładka wskazuje na powieść gatunkową, jednak już po przeczytaniu opisu i pierwszych stron powieści Aleksandry Borowiec zrozumiałam, że będzie to coś więcej i nie chodzi wyłącznie o fakt, że książka łączy w sobie kryminał, obyczaj i literaturę grozy, a nawet wątki fantastyczne. Ta książka wykracza poza przewidywane ramy. Jest po prostu doskonale napisana.
„Gwiazda szeryfa” rozgrywa się w Olsztynku, tuż po drugiej wojnie. Zwróciłam uwagę na realia historyczne. Choć ich wierne oddanie w książce nie jest dla mnie kwestią życia i śmierci, wiedzy z Wikipedii w „Gwieździe…” nie znajdziecie, bo tutaj po prostu czuć, że autorka poświęciła masę energii i czasu na przekopanie się przez źródła historyczne. I wypełniła to zadanie na szóstkę. Dlaczego? Bo nie przynudza, nie mądrzy się, a umiejętnie wkomponowuje zdobytą wiedzę w opisy, miejsca, zdarzenia, dialogi i sposób wypowiadania się bohaterów.
A skoro już o mowie mowa, to słuch językowy autorka ma wyśmienity. Dialogi Oli Borowiec to perełki. Niejeden autor, nie tylko początkujący, mógłby się od niej wiele nauczyć.
Fabuła? Treściwa, wciągająca, dynamiczna, zaskakująca, w pełni satysfakcjonująca. Ale nie będę jej streszczać. Wszak podstawowe informacje na temat treści znajdują się w opisie powyżej.
Bohaterowie? Kalejdoskop postaci skrojonych według doskonałego wzoru. Jest jedyny sprawiedliwy, są typki spod ciemnej gwiazdy, jest tajemnicza postać o zielonych oczach, są ludzie, których lubimy, choć mamy do nich zastrzeżenia. Czy to jest atut? Jak najbardziej! Wszak każdy prawdziwy, pełnokrwisty człowiek ma wady i zalety.
Moje odczucia względem tej książki są jak najbardziej pozytywne. Poleciłabym ją każdemu, kto szuka w literaturze gatunkowej czegoś więcej niż sprawdzonych ram i schematów. Jedną z tych cech będzie na pewno język. Inną: jakość. To proza zaawansowana, jeśli chodzi o umiejętność kreowania postaci i zdarzeń.
Zdaję sobie sprawę, że moja opinia brzmi jak pean na cześć autorki i jej „Gwiazdy szeryfa”, ale nie mogę inaczej nazwać swoich uczuć. Ta książka zwyczajnie mnie zachwyciła.
No dobrze, gdybym miała się do czegoś przyczepić, to… nie jestem fanką grubych książek. ;) Tymczasem utwór Aleksandry Borowiec liczy sobie ponad sześćset stron. Jednak jest to tak satysfakcjonująca lektura, że byłam w stanie iść na drobne ustępstwa. ;) Jaką jeszcze wadę przypisałabym Pani Borowiec? Otóż jedną jedyną: dlaczego nie wydała więcej książek?! Pani Olu, serdecznie proszę! Zniecierpliwiona czytelniczka. :)

Zaskoczyła mnie ta książka. Bardzo pozytywnie. Okładka wskazuje na powieść gatunkową, jednak już po przeczytaniu opisu i pierwszych stron powieści Aleksandry Borowiec zrozumiałam, że będzie to coś więcej i nie chodzi wyłącznie o fakt, że książka łączy w sobie kryminał, obyczaj i literaturę grozy, a nawet wątki fantastyczne. Ta książka wykracza poza przewidywane ramy. Jest...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Projekt zlecony przez wredną szefową, który jest skazany na porażkę, a kończy się sukcesem? I to nie tylko w sensie inwestycyjnym? Oto przepis Joanny Tekieli na świetną rozrywkę!
Jestem zachwycona tą książką. Z przyjemnością śledziłam losy głównej bohaterki i jej nowych przyjaciół.
Książka napisana fajnym, lekkim językiem, który smakuje jak pistacjowe lody. Były emocje, były chwile z dreszczykiem, były tajemnice i cała plejada charakterów. Wspaniale było spędzić czas w Leśnej Ostoi. Na pewno przeczytam pozostałe książki z serii.

Projekt zlecony przez wredną szefową, który jest skazany na porażkę, a kończy się sukcesem? I to nie tylko w sensie inwestycyjnym? Oto przepis Joanny Tekieli na świetną rozrywkę!
Jestem zachwycona tą książką. Z przyjemnością śledziłam losy głównej bohaterki i jej nowych przyjaciół.
Książka napisana fajnym, lekkim językiem, który smakuje jak pistacjowe lody. Były emocje,...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika BiałaKawa

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [3]

Liliana Hermetz
Ocena książek:
6,4 / 10
4 książki
0 cykli
Pisze książki z:
2 fanów
K.B. Ambroziak
Ocena książek:
7,1 / 10
3 książki
0 cykli
Pisze książki z:
2 fanów
Joanna Maciejewska
Ocena książek:
5,4 / 10
7 książek
0 cykli
Pisze książki z:
2 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
9
książek
Średnio w roku
przeczytane
1
książka
Opinie były
pomocne
25
razy
W sumie
wystawione
6
ocen ze średnią 9,3

Spędzone
na czytaniu
54
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
minuta
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
3
książek [+ Dodaj]