Folwark warszawski

Wydawnictwo: Jirafa Roja
ewka1007

Jedynym problemem wiodącego beztroskie życie, cynicznego studenta psychologii Janka Sobieskiego, wydaje się być pisanie pracy magisterskiej dotyczącej pochodzenia patologicznych zachowań ludzi od ich zwierzęcych przodków. Praca ma mieć charakter eksperymentu społecznego, jej głównym zamierzeniem jest analiza zachowań ludzi z różnych grup społecznych, ale nie z pozycji obserwatora, a rzeczywistego uczestnika zdarzeń. Promotor nie oczekuje wysiadywania całymi dniami w bibliotece, tylko „spania na ławce pod gazetami w slumsach i wciągania kresek koki z tyłków gwiazd popu”.

Nurkując przez przekrój grup społecznych, od dresiarzy i menelów po gwiazdy showbiznesu i polityki, Janek zaczyna na własne oczy poznawać zwierzęcą stronę ludzkiej natury. Jednocześnie uświadamia sobie, że postawiona w jego pracy magisterskiej teza jest zbyt optymistyczna - w rzeczywistości ludzie okazują się być bardziej zezwierzęceni, niż same zwierzęta.

W eksperymentalnej podróży w dorosłość Jankowi towarzyszą ekscentryczni znajomi: uzależniony od marihuany i gier internetowych przyjaciel Marcel, siostra Natalia - hipiska i aktywistka oddana krucjacie o prawa mniejszości, Rafał - narcystyczny i pozbawiony talentu aktor, Samuel Schmidt - dążący do samodestrukcji promotor pracy magisterskiej, no i Majka, dziewczyna o której chciałby jak najszybciej zapomnieć.

Mateusz Poreda w oryginalny sposób wyśmiewa wszystko, co kojarzy nam się z telewizją i polityką. "Folwark warszawski" to opowieść o dorastaniu – zarówno bohaterów historii, jak i otaczającego ich społeczeństwa.

źródło opisu: www.dvdmax.pl/folwark-warszawski-mateusz-poreda-ksiAZka,art283464

źródło okładki: www.dvdmax.pl/folwark-warszawski-mateusz-poreda-ksiAZka,art283464

kasandra_85 | 2013-06-10
Przeczytana: czerwiec 2013

Natasha Natblue | 2013-07-04
Przeczytana: 02 lipca 2013

Książka Mateusza Poredy zwróciła moją uwagę nie tylko intrygującą fabułą, ale również samym nietuzinkowym tytułem, nawiązującym do klasyki, tj. „Folwark zwierzęcy” George'a Orwella. Jako, że jestem mieszkanką oraz wielbicielką stolicy naszego kraju i dosyć często w swoim otoczeniu widzę, że panuje tu naprawdę istny folwark, byłam ogromnie ciekawa w jaki sposób przedstawi Warszawę i jej społeczeństwo młody student Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Lubię czasami sięgnąć po absurdalne, odrobinę psychologiczne, z licznymi metaforami pozycje. Niestety dosyć często okazuje się, że autor na siłę chce być mądry zamieszczając w swoim dziele pseudo-filozoficzne wywody, mało ciekawe dla czytelnika aspekty czy po prostu nudną fabułę. W dziele Mateusza Poredy nie znajdziemy zbędnych myśli filozoficznych, lecz trafne sformułowania, które zrozumie każdy potencjalny czytelnik. Autor w sposób prosty, z domieszką zdrowego humoru skłania do refleksji na temat życia na tym łez padole oraz...

Mimi xrayofbooks | 2013-06-19
Przeczytana: 12 czerwca 2013

(...) No i wreszcie trzeci, last but not least, plus jakim jest humor. Czytając Folwark warszawski co chwila przechodziłam przez wszelkie fazy śmiechu, od chichotu po rechot - jeśli będzie to czytał ktoś, kto podróżował wówczas ze mną pociągami, to serdecznie zapraszam do zapoznania się z powodem mojej reakcji. Być może była to kwestia kompatybilności autora i mojej, ale bawiłam się przednio podczas lektury jego książki. Humor czarny, groteskowy, sytuacyjny - jaki by nie był, czyni tę historię nieziemsko interesującą i zabawną. (...)

Więcej na:

Antoonia | 2014-08-11

Zabawnie, ciut ironicznie i całkiem poważnie...czyli dawka studenckiego życia w pigułce. :)
Powieść jak najbardziej godna polecenia zarówno młodzieży, studentom oraz dorosłym, gdyż nie tylko w efektywny sposób potrafi rozchmurzyć ciemne niebo za oknem, a również poucza, czego możemy doświadczyć podążając za tropem pracy magisterskiej głównego bohatera, pt. "Studium zachowań homo sapiens jako dowód na ich ewolucję od najprymitywniejszych form życia". W tej pogoni można bowiem odkryć pewną ciekawą rzecz, a mianowicie fakt, że zwierzęta wcale nie tak bardzo różnią się od ludzi!

bidon | 2014-01-23

Rewelacyjna książka, którą każdy powinien przeczytać!

"Wszystko na tym świecie opiera się na podstawowych prawach natury. Nawet jeżeli jesteś z kimś bardzo szczęśliwy i wierzysz, że druga osoba czuje to samo, istnieje spora szansa, że się niemile rozczarujesz. W końcu to całe szukanie miłości, to nic innego, jak polowanie. Wszyscy szukamy jak najlepszej zdobyczy i nie przestajemy, dopóki w naszym zasięgu pojawiać się będą coraz powabniejsze cele. Nie ma czegoś takiego jak miłość. Jest tylko stałe poszukiwanie lepszego partnera."

9/10

karla_6 | 2015-11-15
Przeczytana: 11 listopada 2015

Duże pozytywne zaskoczenie.
Książka od początku mi się spodobała. Do pewnego momentu myślałam jednak, że będzie to wciągająca opowieść do przeczytania i szybkiego zapomnienia. Okazało się jednak, że FOLWARK to nie tylko satyra na stołecznych celebrytów, ich imprezy i powszechne pijaństwo, ale także kawałek mądrej literatury, z której nie jest trudno wyłuskać morał i dość konkretne przesłanie.

commeungarcon | 2013-07-31
Na półkach: Posiadam

Miało być ironicznie i groteskowo, wyszło głupawo i nieszczególnie zabawnie. Łopatologiczne nawiązania do zjawisk znanych nam z życia codziennego i niezbyt wyszukane metafory. Jedyny plus - szybko się czyta.

kociol | 2017-09-10
Przeczytana: 01 kwietnia 2014