Dzikie ziele

Seria: Wolne Lektury
Wydawnictwo: Wolne Lektury
wieś, żniwa, dwór, miłość
majkey

„Dzikie Ziele” - jedno z opowiadań wchodzących w skład zbioru "Ludzie stamtąd". Pochodzi z wczesnego okresu twórczości Marii Dąbrowskiej (1925 r.). Pokazuje opętanie miłosne i historię Marynki, służącej dworskiej.

Czyta: Joanna Domańska
Reżyseruje: Adam Bień

źródło opisu: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dabrowska-dzikie-ziele/

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dabrowska-dzikie-ziele/

onika | 2015-02-07
Na półkach: Audiobooki
Przeczytana: luty 2015

Doskonałe opowiadanie, wręcz szczegółowa wiwisekcja miłości in statu nascendi. I to miłości odartej z westchnięć, różowych falbanek, ą, ę i innych bibułek. Bo i główni bohaterowie: Marynka i Słupecki to żadne rośliny hodowlane, co to drżą przy każdym zimniejszym podmuchu, a sama siła natury, dzikie ziele, co to na najlichszej glebie wyrośnie i prężyć się będzie w słońcu. I ta ich miłość jest przez pisarkę przedstawiona jako siła, przed którą nie ma jak się obronić, która jest pełna gwałtowności, pierwotnej namiętności, pożera ciało i o świecie każe zapomnieć. A w tle żniwa, i ludzie, którzy ciężko pracują i nijak nie mogą zrozumieć, że zakochanym inaczej czas płynie i inne priorytety mają.

Swoją drogą, jest to bardzo optymistyczny utwór, bo pokazuje, że burza uczuć to jedno, ale prawdziwej miłości i panna z sześcioma morgami w wianie nie stanie na przeszkodzie, a najważniejsze, żeby ludzie zgodnie pracować na swoim chcieli. Ja jeszcze nie mogę się opędzić od jednego wniosku myśląc...

Patrycja | 2014-03-01
Na półkach: Filologia polska

Czy kobieta kochająca może być nazywana dzikim zielem? Tak o ile dzikość polega na niezwykłym uczuciu.

olaf2009 | 2016-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Dobra. Coś jak Chłopi. Kończy się tak jakby miał być ciąg dalszy ...

Wabi | 2016-02-27
Przeczytana: 2015 rok

Chłopce Marynie zawrócił w głowie przbyły pracownik sezonowy. Postanawiają razem spędzić resztę życia.

AnkaCzyta | 2014-05-28

Przeczytana: 02 sierpnia 2017
dziunia | 2017-07-18
Przeczytana: 19 lipca 2017
Marta Zuzanna | 2017-05-24
Na półkach: 52 książki (2017)
Przeczytana: 25 maja 2017