rozwińzwiń

Dzikie ziele

Okładka książki Dzikie ziele Maria Dąbrowska
Okładka książki Dzikie ziele
Maria Dąbrowska Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury literatura piękna
17 str. 17 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Wolne Lektury
Wydawnictwo:
Wolne Lektury
Data wydania:
1956-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1956-01-01
Liczba stron:
17
Czas czytania
17 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328801776
Tagi:
wieś żniwa dwór miłość
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Listy. Tom 3. 1945-1951 Maria Dąbrowska, Stanisław Stempowski
Ocena 0,0
Listy. Tom 3. ... Maria Dąbrowska, St...
Okładka książki Listy. Tom 2. 1931-1944 Maria Dąbrowska, Stanisław Stempowski
Ocena 7,3
Listy. Tom 2. ... Maria Dąbrowska, St...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
56 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
566
559

Na półkach:

Były to cztery niezależne od siebie opowiadania o tematyce wiejskiej. Zawierały sporo folkloru: opis zachowań i zwyczajów życia chłopskiego, było dużo gwary, kobiety śpiewały (szczególnie główna bohaterka w pierwszej historyjce). Na tym tle umieszczone zostały poszczególne wydarzenia. Podstawą były relacje międzyludzkie w lokalnej społeczności (głównie intymne: między kobietą a mężczyzną). Przedstawione zostały namiętności kochanków, które prowadziły ku zgubie. Było wiele smutku w tych historiach i każdą z nich oceniłem na 5 gwiazdek. Ogólnie jakoś nie wciągnęła mnie treść tej książki.

Były to cztery niezależne od siebie opowiadania o tematyce wiejskiej. Zawierały sporo folkloru: opis zachowań i zwyczajów życia chłopskiego, było dużo gwary, kobiety śpiewały (szczególnie główna bohaterka w pierwszej historyjce). Na tym tle umieszczone zostały poszczególne wydarzenia. Podstawą były relacje międzyludzkie w lokalnej społeczności (głównie intymne: między...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1031
983

Na półkach: , , , , , ,

Opowiadanie Marii Dąbrowskiej o tematyce wiejskiej. Takie znakomite stylowo antidotum na romanse dworkowe. I problemy bohaterki zdecydowanie inne. Marynka to dworska chłopka, która musi zarobić na swój wikt i dach nad głową pracą na roli, w ogrodzie (dziedziczka cieszy się, że przy tym śpiewa, bo owoców wówczas nie wyjada) czy we dworze, a jej luby to małorolny robotnik sezonowy. Ich problemy są stricte egzystencjalne, a mimo to i tak przeżywają miłość.
Atuty dzieła to stylizowany, wiejski język dialogów, przedstawienie akcji z chłopskiej perspektywy z językiem, zwyczajami i wartościami cenionymi w tym środowisku, ciekawie interpretowanymi.
A wieś polską u Dąbrowskiej zaludniają postacie z krwi i kości. Mimo biedy żyją pełnią życia, także intymnego - o zgrozo - bez ślubu ;-). I zdroworozsądkowa, warunkowa tolerancja wobec tego jest bardziej logiczna i etyczna od oficjalnej doktryny kościelnej i paternalistycznej postawy “dworu".
Utwór wzbudza szacunek wobec tych siejących zboże i noszących wodę, wcześniej pomijanych w  literaturze (a i obecnie nadal w popkukturze).
Przeczytane w ramach wyzwania wrześniowego - książka o tematyce związanej z wsią.

Opowiadanie Marii Dąbrowskiej o tematyce wiejskiej. Takie znakomite stylowo antidotum na romanse dworkowe. I problemy bohaterki zdecydowanie inne. Marynka to dworska chłopka, która musi zarobić na swój wikt i dach nad głową pracą na roli, w ogrodzie (dziedziczka cieszy się, że przy tym śpiewa, bo owoców wówczas nie wyjada) czy we dworze, a jej luby to małorolny robotnik...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1373
332

Na półkach: , ,

„A jeżeli wam się zdaje – pisał – żeście źle zawód wybrali, że nie wytrawcie w powołaniu – wspomnijcie, że jest na świecie jeden zawód, jedyne powołanie – być dobrym dla drugiego człowieka”.

„Dzikie ziele” to zbiór czterech krótkich, niezależnych opowiadań. Natomiast wszystkie łączy czas, środowisko wiejskie i bohaterowie. Akcje wszystkich opowiadań dzieją się na początku XX wieku, na ubogiej wsi, a bohaterami są bardzo ubodzy chłopi, którzy służą w folwarkach i marzą o lepszym życiu. Wyjątkiem jest wykształcony ksiądz Filip, który trafia do równie ubogiej wsi i środowiska ubogich chłopów.
Lektura smutna i przygnębiająca. Los ludzi z czworaków, jest pełen biedy, nędzy, trudu codziennej ciężkiej pracy bez perspektyw na lepsze jutro. Bohaterowie próbują sobie radzić w tych trudnej rzeczywistości, rekompensować miłością, pracą i poświęceniem.
Te krótkie opowiadania, napisane w sposób bardzo realistyczny, mają moc oddziaływania. Opisywane relacje bohaterów, emocje jakie nimi kierowały, namiętności którym się pooddawali i porażki jakich doznawali, mocno poruszają i zapadają w pamięci.
To jest bardzo dobra literatura.

„A jeżeli wam się zdaje – pisał – żeście źle zawód wybrali, że nie wytrawcie w powołaniu – wspomnijcie, że jest na świecie jeden zawód, jedyne powołanie – być dobrym dla drugiego człowieka”.

„Dzikie ziele” to zbiór czterech krótkich, niezależnych opowiadań. Natomiast wszystkie łączy czas, środowisko wiejskie i bohaterowie. Akcje wszystkich opowiadań dzieją się na początku...

więcej Pokaż mimo to

avatar
108
56

Na półkach:

Ciawkać, niziuteczko, nieobaczkiem-cukiereczki wyrazowe! Książka o miłości, tęsknocie, potrzebie bliskości drugiego człowieka. Opisuje uczucia zwykłych ludzi, tych mniej i bardziej wyuczonych. Ukazuje potęgę uczucia, MIŁOŚĆ potrafi góry przenosić i mury kruszyć , ale potrafi również pchać człowieka do czynów niezwyczajnych. Piękny język i mistrzowskie pióro . Opowiadanie o wyzwolonej Warszawie bardzo realistyczne, Dąbrowska opisuje własne przeżycia z pierwszych dni powrotu do stolicy i własnego mieszkania dramatyczne ale i z nadzieją i nowym życiem.

Ciawkać, niziuteczko, nieobaczkiem-cukiereczki wyrazowe! Książka o miłości, tęsknocie, potrzebie bliskości drugiego człowieka. Opisuje uczucia zwykłych ludzi, tych mniej i bardziej wyuczonych. Ukazuje potęgę uczucia, MIŁOŚĆ potrafi góry przenosić i mury kruszyć , ale potrafi również pchać człowieka do czynów niezwyczajnych. Piękny język i mistrzowskie pióro . Opowiadanie o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
599
262

Na półkach: ,

Surowe życie na wsi, pełne bolączek i ludzka twarz ich mieszkańców, pełna przywar. Oczywiście. jak to na wsi, każdy z osobna jest gotowy oceniać innych i każdy wie o drugim więcej niż o własnej osobie. Język czy też gwara chłopska przysporzyła mi trochę trudności, ale dało się zrozumieć, a dzięki temu, było bardziej wiarygodne. Każda opowieść, mniej lub bardziej ze sobą powiązana, jak to z pobliskimi wsiami w okolicy. w W jeden dzień łyknięta książeczka.

Surowe życie na wsi, pełne bolączek i ludzka twarz ich mieszkańców, pełna przywar. Oczywiście. jak to na wsi, każdy z osobna jest gotowy oceniać innych i każdy wie o drugim więcej niż o własnej osobie. Język czy też gwara chłopska przysporzyła mi trochę trudności, ale dało się zrozumieć, a dzięki temu, było bardziej wiarygodne. Każda opowieść, mniej lub bardziej ze sobą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
954
954

Na półkach: ,

W książce znajdziemy cztery opowiadania Marii Dąbrowskiej. Są to w kolejności: "Dzikie ziele" (z 1924 roku),"Najdalsza droga" (1925 r.),"Łucja z Pokucic" (1926 r.) oraz "Ksiądz Filip" (z 1929 r.). Wszystkie interesujące i absorbujące czytelnika w dużym stopniu.
Są to opowiadania ukazujące wieś i jej mieszkańców. Drobne obrazki literackie o dużej sile wyrazu i oddziaływania na osobę czytającą, która podpatruje to, co czynią osoby nam przedstawione oraz co na wsi się dzieje. Autorka nie skupia się jednak głównie na szczegółowym, pieczołowitym opisie wiejskich terenów, krajobrazów lub prac ze wsią związanych. Tu na czytelnika czeka coś innego. Najważniejsze są tutaj uczucia i namiętności bohaterów. Ich emocje, myśli, rozterki, bolączki i słabości są w centrum zainteresowań autorki. Dramatyczne wybory, sprzeczne odczucia, miłosne zawirowania, niełatwe decyzje i ich czasem tragiczne konsekwencje obserwujemy dzięki autorce w sposób szczegółowy oraz dokładny. Wszystko ukazane z należytą pisarską starannością, znakomity warsztat pisarski ukazuje się tu w pełnej krasie na każdej niemal stronie.
Rewelacja, którą do ręki warto wziąć i zagłębić się w lekturę, wgryźć się w to smakowite, choć dość gorzkie czytelnicze danie. Warto wejść w świat życiowych problemów głównych bohaterów opowiadań i je poznać od podszewki oraz samemu ocenić ich postępowanie. Autorka znakomicie, przejmująco, ciekawie różne problematyczne oraz trudne sytuacje przed nami odsłoniła i opisała. To więcej niż bardzo dobra literatura.

W książce znajdziemy cztery opowiadania Marii Dąbrowskiej. Są to w kolejności: "Dzikie ziele" (z 1924 roku),"Najdalsza droga" (1925 r.),"Łucja z Pokucic" (1926 r.) oraz "Ksiądz Filip" (z 1929 r.). Wszystkie interesujące i absorbujące czytelnika w dużym stopniu.
Są to opowiadania ukazujące wieś i jej mieszkańców. Drobne obrazki literackie o dużej sile wyrazu i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
80
27

Na półkach:

Marię Dąbrowską uwielbiam czytać dla jej przepięknego języka, który jest istną przyjemnością dla mózgu.

Marię Dąbrowską uwielbiam czytać dla jej przepięknego języka, który jest istną przyjemnością dla mózgu.

Pokaż mimo to

avatar
415
210

Na półkach: , ,

Krótkie opowiadanie o wiejskim życiu. Prosta historia prostych ludzi.

Krótkie opowiadanie o wiejskim życiu. Prosta historia prostych ludzi.

Pokaż mimo to

avatar
1879
185

Na półkach: , , , , ,

Fantastyczne opowiadania. Akcja trzech pierwszych umiejscowiona jest pośród biedoty wiejskiej, czwarte opowiada o chłopaku, który wybiera kapłaństwo jako drogę awansu społecznego. Temat przewodni: żądza, miłość, namiętność, nieogarnięta rozsądkiem, wbrew rozumowi, nieokiełznana powinnością społeczną.
Wspaniały język, bogate, piękne dialogi, zapisane gwarą, momentami trudne do czytania, ale zachwycające.
Chodzi za mną wyczytane gdzieś stwierdzenie, że literatura polska jest sfałszowana, bo rozwija się w języku szlachty i inteligencji, podczas gdy naród w swej większości wywodzi się z kultury chłopskiej, która została wyeliminowana, zapomniana, której odebrano język. Język literatury polskiej nie ma więc wielkiego związku z życiem codziennym. Dąbrowska moim zdaniem próbowała język chłopstwa, i to nie tylko w dialogach, ale w prostocie narracji, przywrócić literaturze. I czyta się to wspaniale.
Zachwyca mnie też porównanie języka, zwłaszcza języka narratora, w trzech pierwszych, wiejskich opowiadaniach i języka opowiadania trzeciego, które opowiada o losach człowieka już trochę wykształconego, zmieniającego sfery. To są dwie zupełnie inne narracje. I o to chodzi w literaturze, o to odzwierciedlenie świata, o którym się opowiada. Język to świat. Tego współcześni polscy pisarze zwykle nawet nie próbują odwzorować.
Czytajcie, bo świetne!

Fantastyczne opowiadania. Akcja trzech pierwszych umiejscowiona jest pośród biedoty wiejskiej, czwarte opowiada o chłopaku, który wybiera kapłaństwo jako drogę awansu społecznego. Temat przewodni: żądza, miłość, namiętność, nieogarnięta rozsądkiem, wbrew rozumowi, nieokiełznana powinnością społeczną.
Wspaniały język, bogate, piękne dialogi, zapisane gwarą, momentami trudne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3678
3621

Na półkach:

Rzut oka na życie na wsi na przełomie XIX/XX w. Zwyczaje, mentalność, "układy" w społeczności.

Rzut oka na życie na wsi na przełomie XIX/XX w. Zwyczaje, mentalność, "układy" w społeczności.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    179
  • Chcę przeczytać
    81
  • Posiadam
    48
  • Klasyka
    5
  • Audiobooki
    4
  • Literatura polska
    4
  • Teraz czytam
    4
  • 2016
    3
  • Obyczajowe
    3
  • 2015
    3

Cytaty

Więcej
Maria Dąbrowska Dzikie ziele Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także