7 (9 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
królowie Polski, Sasi
historia

Publikacja autorstwa prof. dra hab. Jacka Staszewskiego przedstawiająca sylwetkę jednego z władców Polski.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Czasy saskie zasadniczo są w polskiej historiografii i w polskiej pamięci oceniane dość negatywnie jako czas politycznej, gospodarczej i intelektualnej zapaści Rzeczypospolitej. Z tego powodu także opinia o królach z dynastii Wettynów nie jest najlepsza. Dotyczy to zwłaszcza osoby Augusta II Mocnego, którego kojarzy się chyba głównie z tężyzną fizyczną i łamaniem podków. Czy jednak władca ten w istocie zasłużył na taką opinię? Lektura książki J. Staszewskiego pozwala nieco zmienić spojrzenie na całą unię polsko-saską, a jeszcze bardziej na osobę Augusta II.

Nasamprzód trzeba zaznaczyć, że Autor stara się przedstawić przede wszystkim osobę głównego bohatera, a nie historię rządzonego przezeń państwa. Po drugie warto wspomnieć o tym, że nie tylko perspektywa polska, ale i saska zostały w tej książce wyraźnie uwzględnione. Musimy pamiętać o tym, że August II był przede wszystkim elektorem Saksonii, a dopiero w drugim rzędzie elekcyjnym królem Polski. Dzięki takiemu postawieniu sprawy...

Dardan | 2017-01-23
kosmotron | 2015-10-27