August II Mocny

Okładka książki August II Mocny Jacek Staszewski
Okładka książki August II Mocny
Jacek Staszewski Wydawnictwo: Ossolineum historia
316 str. 5 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
316
Czas czytania
5 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
8304043874
Tagi:
wojskowość staropolska wojny ze Szwecją
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mówią wieki. Antologia tekstów 1958–2007 Władysław Bartoszewski, Jan Baszkiewicz, Marian Biskup, Maria Bogucka, Jerzy Dowiat, Aleksander Gieysztor, Jerzy Głosik, Stefan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Michał Kopczyński, Stefan Maria Kuczyński, Tadeusz Łepkowski, Paweł Machcewicz, Antoni Mączak, Marian Małowist, Stefan Meller, Andrzej Nadolski, Andrzej Nieuważny, Andrzej Paczkowski, Emanuel Rostworowski, Izabella Rusinowa, Henryk Samsonowicz, Jerzy Skowronek, Paweł Sowiński, Jacek Staszewski, Jerzy Strzelczyk, Anna Świderkówna, Andrzej Szwarc, Janusz Tazbir, Tadeusz Wasilewski, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Waldemar Wojnar, Andrzej Wyczański, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara
Ocena 8,0
Mówią wieki. A... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Historia Polski 1586-1831 Tomasz Kizwalter, Jacek Staszewski, Janusz Tazbir
Ocena 7,0
Historia Polsk... Tomasz Kizwalter, J...
Okładka książki Polska na przestrzeni wieków Andrzej Chwalba, Tomasz Kizwalter, Tomasz Nałęcz, Andrzej Paczkowski, Henryk Samsonowicz, Jacek Staszewski, Janusz Tazbir, Andrzej Wyczański
Ocena 7,3
Polska na prze... Andrzej Chwalba, To...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
312
98

Na półkach:

Co może być zaskakujące, jest to pierwsza szczegółowa i rzeczowa biografia Augusta II Mocnego. Dotychczasowe opracowania polskiej historiografii nie spełniały żadnych kryteriów wymaganych w tej kategorii, co podkreśla jej autor.
Niewątpliwie postać elektora saskiego ma bardzo złą legendę, a czasy saskie bardzo negatywnie ugruntowaną opinię w historiografii i literaturze. J. Staszewski podejmując się zadania opracowania biografii króla-elektora musiał się zmierzyć z mocnym dziedzictwem wielu pokoleń polskich historyków, którzy odmalowali epokę Augusta Mocnego w bardzo ciemnych barwach. Przy okazji wbija im też "szpileczkę", że w swoich ocenach czerpanych ze źródeł pruskich, często bezrefleksyjnie powtarzali wyjątkowo nieprzychylną Wettinom propagandę dworu berlińskiego Hohenzollernów.
Sama biografia w żadnym wypadku nie jest też próbą wybielenia osoby króla, lecz dotarciem do postaci i wydarzeń takimi, jakimi były, bez patrzenia na nie przez pryzmat starych, zamierzchłych uprzedzeń.

Co może być zaskakujące, jest to pierwsza szczegółowa i rzeczowa biografia Augusta II Mocnego. Dotychczasowe opracowania polskiej historiografii nie spełniały żadnych kryteriów wymaganych w tej kategorii, co podkreśla jej autor.
Niewątpliwie postać elektora saskiego ma bardzo złą legendę, a czasy saskie bardzo negatywnie ugruntowaną opinię w historiografii i literaturze....

więcej Pokaż mimo to

avatar
687
251

Na półkach: , , , , ,

Władca, o którego podbojach łóżkowych słyszał każdy, ale mało kto wie o nim cokolwiek ponad utarty mit: siłacza i utracjusza, który wprowadził Rzeczpospolitą na drogę do upadku. Ta świetna biografia, napisana przez nieżyjącego już wybitnego eksperta od "czasów saskich", pozwala zrewidować istniejące stereotypy, dostarczyć wiedzy i pasjonującej lektury.

Narracja trzyma się chronologii, a mimo dominacji kwestii politycznych znajdziemy tu informacje z bardzo szerokiego spektrum. Mecenat artystyczny, pijatyki, reformy fiskalne, konwersja na katolicyzm, finansowanie poczynań alchemika - twórcy miśnieńskiej porcelany, program rozbudowy Drezna, i oczywiście kwestie alkowy - żadna dziedzina aktywności króla nie została pominięta.

Profesor Staszewski nie ukrywa pewnej dozy sympatii do króla-elektora, przymykając nieco oko na jego chaotyczne prowadzenie polityki i konsekwentną niekonsekwencję. Akcentuje istnienie kolejnych, niekorzystnych układów sił na scenie międzynarodowej. Wskazuje, że rządy króla w Saksonii były o wiele bardziej udane i to specyfika samej Rzeczypospolitej nie pozwalała osiągnąć więcej.

Od elekcji w 1696 roku do ponownego objęcia tronu w 1709 roku książka jest bardzo szczegółowa. Kolejne lata, aż do sejmu grodzieńskiego w 1726 są niestety potraktowane już nieco ogólnikowo. Nie umniejsza to w niczym całości, jedynie rozbudza apetyt na kolejne, tak udane pozycje na temat "czasów saskich".

Władca, o którego podbojach łóżkowych słyszał każdy, ale mało kto wie o nim cokolwiek ponad utarty mit: siłacza i utracjusza, który wprowadził Rzeczpospolitą na drogę do upadku. Ta świetna biografia, napisana przez nieżyjącego już wybitnego eksperta od "czasów saskich", pozwala zrewidować istniejące stereotypy, dostarczyć wiedzy i pasjonującej lektury.

Narracja trzyma się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , ,

Czasy saskie zasadniczo są w polskiej historiografii i w polskiej pamięci oceniane dość negatywnie jako czas politycznej, gospodarczej i intelektualnej zapaści Rzeczypospolitej. Z tego powodu także opinia o królach z dynastii Wettynów nie jest najlepsza. Dotyczy to zwłaszcza osoby Augusta II Mocnego, którego kojarzy się chyba głównie z tężyzną fizyczną i łamaniem podków. Czy jednak władca ten w istocie zasłużył na taką opinię? Lektura książki J. Staszewskiego pozwala nieco zmienić spojrzenie na całą unię polsko-saską, a jeszcze bardziej na osobę Augusta II.

Nasamprzód trzeba zaznaczyć, że Autor stara się przedstawić przede wszystkim osobę głównego bohatera, a nie historię rządzonego przezeń państwa. Po drugie warto wspomnieć o tym, że nie tylko perspektywa polska, ale i saska zostały w tej książce wyraźnie uwzględnione. Musimy pamiętać o tym, że August II był przede wszystkim elektorem Saksonii, a dopiero w drugim rzędzie elekcyjnym królem Polski. Dzięki takiemu postawieniu sprawy przez J. Staszewskiego czytelnik polski dowie się wielu rzeczy nie tylko o sprawach Rzeczypospolitej, ale i o nowożytnej Saksonii i o biografii Fryderyka Augusta (takie imię nosił przed koronacją w Krakowie) przed rokiem 1697. O jego młodości zwykle niewiele się wie, a przecież wtedy uformował się jego charakter, wtedy przyswoił sobie sztukę rządzenia (a także dowodzenia podczas wojny z Turcją).

Odniosłem wrażenie, że Autor biografii nieproporcjonalnie dużo miejsca poświęcił okresowi pierwszych lat wojny północnej, który opisany został wyjątkowo dokładnie, podczas gdy zwłaszcza późniejsze lata Augusta II zostały chyba trochę zaniedbane. Nie będę tego jednak uważał za wielką wadę, wszak były to chyba najciekawsze lata rządów pierwszego z Sasów na polskim tronie, lata jego największej aktywności i najciekawszych politycznych pomysłów. Czytelnik polski pewnie się trochę zasmuci czytając o niepowodzeniach polityki króla, który nie dość, że nie umocnił Rzeczypospolitej, to jeszcze wpakował ją w wojnę, w której poniosła ogromne straty. Na mnie osobiście najsmutniejsze były te passusy, które mówiły o osłabianiu Polski przez jej sąsiadów przy czynnym udziale samych Polaków, którzy zaprzedani obcym dworom skutecznie uniemożliwiali reformy, czy sprzedawali za granicę tajne informacje. Bardzo to pesymistyczne.

„August II Mocny” J. Staszewskiego to bardzo udana biografia. Tytułowy bohater ukazany został w korzystniejszym, niż to zwykle bywa świetle, a Autor nie obciąża go winą za wszystkie problemy Rzeczypospolitej tej doby. Warto zaznaczyć, że dokładnie przedstawił także krąg bliskich królowi doradców, np. J. J. Przebendowskiego, czy J. H. Flemminga. Miłośnicy ciekawostek obyczajowych również nie będą zawiedzeni: o alkowianych przygodach króla także Autor wspomina. August II został więc przedstawiony w tej monografii naprawdę kompleksowo i uważam, że książka ta pozwala spojrzeć na niego we właściwym, to jest lepszym, niż to się zazwyczaj czyni świetle.

Tomasz Babnis

Czasy saskie zasadniczo są w polskiej historiografii i w polskiej pamięci oceniane dość negatywnie jako czas politycznej, gospodarczej i intelektualnej zapaści Rzeczypospolitej. Z tego powodu także opinia o królach z dynastii Wettynów nie jest najlepsza. Dotyczy to zwłaszcza osoby Augusta II Mocnego, którego kojarzy się chyba głównie z tężyzną fizyczną i łamaniem podków....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    31
  • Przeczytane
    26
  • Historia
    7
  • Posiadam
    5
  • Nowożytność
    3
  • Biografie
    2
  • XVIII wiek
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • XVII wiek
    2
  • Historia (Robocza bibliografia)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki August II Mocny


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne