Najnowsze artykuły
- ArtykułyEdukacja jako klucz do wolności. „Dziewczyna o mocnym głosie” Abi DaréAnna Sierant1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Drużyna A (A)” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka WasilewskiegoLubimyCzytać2
- ArtykułyTrzeci tom serii o Medei Steinbart już dostępny w Storytel. Wywiad z autorką, Magdaleną KnedlerLubimyCzytać1
- ArtykułyZ Memphis na Manhattan – „Wymiana” Johna GrishamaBartek Czartoryski1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Edmund Długopolski
7,2/10średnia ocena książek autora
25 przeczytało książki autora
19 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Władysław Łokietek na tle swoich czasów
Edmund Długopolski
7,2 z 18 ocen
42 czytelników 2 opinie
2009
Najnowsze opinie o książkach autora
Władysław Łokietek na tle swoich czasów Edmund Długopolski
7,2
Długa i kręta była droga Władysława Łokietka od jednego z podrzędnych książątek piastowskich do koronacji i skutecznej obrony królestwa aż do śmierci. Książka Edmunda Długopolskiego to historia pisana w starym, erudycyjnym stylu. Mimo braku przypisów i bibliografii to właściwie typowa lektura naukowa. Jej zawartość to dzieje polityczne Polski od 1288 do 1333. To co bardzo cenne, to przedstawienie historii naszego kraju na szerokim tle europejskim od Awinionu i Neapolu, po Inflanty i Psków. Dzięki umieszczeniu działań Łokietka w szerszym kontekście poznajemy przy okazji najważniejsze wydarzenia XIV-wiecznej historii Czech, Litwy, papieży awiniońskich, Rzeszy, Węgier i Zakonu Krzyżackiego.
Wiele stron zajmuje tu zestawianie i analiza konkretnych dokumentów, pieczęci, przywilejów, wzmianek w kronikach. Z drobnych śladów, poszlak i urywków autor konstruuje chronologię np. buntu wójta Alberta. Te rozważania przyćmiewają czasem objętością główną narrację. Przez to lektura wymaga sporo skupienia, ale takie uroki głębszego poznawania historii średniowiecza. Pozycja jest nieco leciwa, więc przesycona fobią antyniemiecką, a niektóre ustalenia są już przestarzałe (np. data rzezi Gdańska). Mimo to bardzo wciągająca lektura.
Władysław Łokietek na tle swoich czasów Edmund Długopolski
7,2
Biografia monarsza w starym dobrym stylu. Biografia człowieka, którego całe życie było naznaczone nieustępliwością i wręcz „góralskim” uporem w dochodzeniu schedy po przodkach. To może tłumaczyć dlaczego uporządkowania wiedzy o jednym z ostatnich Piastów na krakowskim tronie podjął się Profesor Długopolski, znany bardziej z badań nad dziejami Podhala. Praca o Władysławie Łokietku została wydana przez Ossolineum w 1951 roku, już po śmierci Autora. Mimo upływu czasu nadal jest warta przeczytania, nie dziwi więc wznowienie w ramach serii Wydawnictwa Universitas. Być może nie jest to mój ulubiony władca: twarda rywalizacja o tron z Henrykiem IV Probusem czy sposób rozprawienia się z buntem wójta Alberta (biada tym mieszczanom, którzy mieli problem z prawidłową wymową),tym niemniej osiągnięcia poparte niesamowicie szczęśliwymi splotami okoliczności muszą budzić szacunek.