Garibaldi
83-04-04405-6
Włochy, XIX wiek, Garibaldi,
historyczna
Feanor

Biografia jednej z najsłynniejszych i najbarwniejszych postaci XIX wieku, bohatera narodowego Włoch.

Balcar | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

Giuseppe Garibaldi - dla Włochów postać legendarna i bohater narodowy. Barwny żywot, wręcz idealny pod biografię, którą w 1983 roku napisał Tomasz Wituch. Krótko mówiąc, jest to bardzo dobra książka. Przede wszystkim nie koncentruje się tylko na samej postaci Garibaldiego, ale dość szeroko opisuje tło historyczne. "Hitowym" jest dla mnie rozdział o "wojnie urugwajskiej", gdzie konflikt opisany jest szczegółowo, a trzeba zauważyć, że konflikty w Ameryce Południowej nie cieszą się u nas jakimś wielkim zainteresowaniem. W podobny sposób, są opisane inne wojny, w których brał udział Garibaldi, dla mnie zwłaszcza świetny był rozdział o walkach o Rzym w 1849 roku. Wszystko to sprawia, że otrzymujemy wiedzę, nie tylko o samym Garibaldim, ale także o XIX wiecznej historii Włoch i Ameryki Południowej. Sama postać Włocha jest tu oczywiście punktem centralnym, ale też bardzo często pojawiają się postacie Mazziniego, Cavoura czy Wiktora Emanuela II. Wituch bardzo często odnosi się także do...

Joanne | 2013-04-30
Na półkach: Przeczytane, historia, 2013
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

Nad tą biografią naprawdę warto się pochylić - nienapisana zawiłym językiem, niezanudzająca nieskończoną liczbą dat i nazw miejscowości, ale mimo to nietraktująca żadnego wątku pobieżnie. Tym, co ją wyróżnia, jest to, że Garibaldi nie rysuje się czytelnikowi jako legendarny bohater bez skazy. Tomasz Wituch pokazał na przykładach zarówno jego dobre cechy - silny wpływ na morale, talent wodzowski, odwagę, jak i te złe - ignorancję, brak zmysłu politycznego. Przy czytaniu książek historycznych traktujących o innych państwach niż Polska, często pojawia się problem wynikający z braku wiedzy geograficznej (przynajmniej u mnie). Na szczęście, nie dotyczy on "Garibaldiego".

Elevander | 2013-04-14
Przeczytana: 23 marca 2013

Zdecydowanie godna polecenia książka na temat słynnego włoskiego rewolucjonisty. Szczególnie podobał mi się brak hagiograficznego tonu, którym miniona epoka lubiła opisywać swoich największych bohaterów.

zuzanna | 2016-07-24
mch | 2016-03-06