978-83-04-05034-1
król Polski, biografia
historyczna
Pistacia

August III Sas, król Polski i elektor Saksonii, przez niektórych historyków oceniany był jako władca bezmyślny, leniwy, sybaryta, nie wykazujący zainteresowania losami państw, w których rządził. To za jego panowania powstało słynne powiedzenie „za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa!” Jacek Staszewski, docierając do źródeł w archiwum drezdeńskim, odkrył informacje zmieniające w zasadniczy...

Jacek Staszewski, docierając do źródeł w archiwum drezdeńskim, odkrył informacje zmieniające w zasadniczy sposób ten jednostronnie negatywny wizerunek władcy. Zdaniem autora August III „był monarchą cieszącym się autentycznym szacunkiem. Zapracował nań zarówno własnym sposobem życia, jak i wiernością zasadom... był sojusznikiem solidnym, uczciwym, przestrzegającym norm w stosunkach międzynarodowych i w odniesieniu do swych polskich i saskich poddanych...” Z książki wyłania się także prywatny wizerunek Augusta III – jego głębokie przywiązanie do żony i dzieci czy zamiłowanie do polowań.

[opis wydawcy]

Dobra książka o drugim z Wettynów na polskim tronie. Staszewski wyraźnie postawił na opis życia i działalności Augusta III, a nie na dzieje rządzonych przezeń państw, co jest o tyle trafne, że nie wiąże monarchy ze wszystkimi problemami Polski i Saksonii tej doby. Dokładnie opisał też edukację, konwersję (temu zagadnieniu poświęcił wyjątkowo dużo miejsca), podróże i polityczne terminowanie u boku Augusta II przed elekcją roku 1763. Sprawy polskie zostały potraktowane w tej książce wręcz pobieżnie, więcej już jest o problematyce saskiej.

Autor uwypuklił różnice między obydwoma Augustami, umieszczając je w kontekście nowej sytuacji politycznej w tej części Europy. Poprzez takie pogłębione spojrzenie na realia XVIII wieku stara się Staszewski o wyważone sądy na temat Augusta III. Nie kryje bynajmniej krytyki jego niezrealizowanych koncepcji politycznych (August II widział syna na tronie cesarskim!), akcentuje słabnięcie państw unii polsko-saskiej, ale też zwraca uwagę na znaczenie...

mistan | 2016-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Raczej mnie rozczarowała. Autor nie posiada talentu popularyzatora historii, a książka nie jest publikacją naukową, tylko popularną. Pana profesora słuchałem w 1989 r na wykładzie i mówił, z tego co pamiętam interesująco i ze swadą. Dużo materiału historycznego, ale ponad połowa książki poświęcona czasom, zanim August III został królem Polski. W pozostałej części sporo o problemach saksońskich. O historii Polski w ciągu tych 30 lat panowania niewiele. A ja bym się chciał dowiedzieć jak to było naprawdę za króla Sasa w Polsce. Muszę w tym celu sięgnąć do innych książek.

herion1660 | 2016-11-15
Mateusz Rudziński | 2016-11-15