7 (9 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia
adamats

Każda generacja historyków na nowo dokonuje bilansu narodowych dziejów. Prezentujemy Państwu dzieło przygotowane przez największe sławy polskiej historiografii, autorów, których dorobek ceniony jest także na arenie międzynarodowej. Nowe wydanie przedstawia aktualne spojrzenie na historię Polski począwszy od zarania państwowości polskiej aż do momentu powstania koalicji rządowej w gabinecie...

Nowe wydanie przedstawia aktualne spojrzenie na historię Polski począwszy od zarania państwowości polskiej aż do momentu powstania koalicji rządowej w gabinecie Kazimierza Marcinkiewicza w 2006 roku. Autorzy przedstawiają wydarzenia z życia politycznego, przemiany w gospodarce, społeczeństwie i obyczajowości, dają barwny obraz życia codziennego Polaków na przestrzeni wieków. Ukazując miejsce Polski w ówczesnej Europie, niejednokrotnie odwołują się do ważnych wydarzeń z historii powszechnej.
Publikacja prezentuje wielostronny, żywy i pasjonujący obraz historii państwa i narodu polskiego, pisany z perspektywy najwybitniejszych polskich historyków. Książka zawiera mapy, tablice książąt, królów i prezydentów Polski, indeksy oraz bogatą bibliografię.
"Nie wszystko musiało potoczyć się tak, jak się potoczyło, nie wszystko jest wyjaśnione, pozostaje mnóstwo spraw spornych, wśród nich i takie, w których nauka nigdy chyba nie wypowie swego ostatniego zdania. W tym właśnie duchu został utrzymany sposób narracji, który stara się być raczej dialogiem niż wykładem".

źródło opisu: Red. wydania, prof. Janusz Tazbir

źródło okładki: zdjęcie autorskie

comafan | 2015-05-25

Książka z której korzystałem w czasach studenckich. Dzieło to bardzo mi się podobało ze względu na zwięzłość i łatwość z jaką się je czyta. Kultura została omówiona w stopniu wystarczającym, choć jej tu mało- do każdego z rozdziałów dorobiłbym dział o przemianach obyczajów i mentalności.

cranberry | 2015-05-03
Przeczytana: maj 2015

Absolutnie nie czuję się na siłach oceniać opracowania historycznego merytorycznie - moje "gwiazdki" odnoszą się tylko do subiektywnej przyjemności, którą czerpałam z lektury.
Na pewno przeczytanie tego typu syntezy dziejów Polski, pisanej ze współczesnego punktu widzenia, dobrze zrobi komuś, kto jak ja, nie ma kierunkowego wykształcenia.
Kolejne epoki są omawiane tym bardziej szczegółowo, im są późniejsze, co oznacza, że 500 pierwszych lat zostało zamknięte w ok. 150 stronach i to jest chyba jedyna wada, jaką zauważyłam - ten rozdział czyta się najgorzej (mimo że akurat ja bardziej interesuję się właśnie tamtym okresem). Jednak rozumiem zamysł ogólny: to ma być tylko wstęp do dyskusji o faktach i procesach, które mają nieporównanie większy wpływ na naszą sytuację tu i teraz.