Słownik mitów i tradycji kultury

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Inne wydania

Nowe, monumentalne dzieło Władysława Kopalińskiego. Powstało jako reakcja na warunki współczesnego życia oraz rozwój nowych dziedzin nauki i techniki, które powodują rwanie się więzi kultury, oddalanie od dziedzictwa wieków, słabnięcie związków z kulturą narodową, europejską, śródziemnomorską.

Aeona | 2014-12-04

Jedna z moich ukochanych książek,której bardzo mi brakuje.To słownik,ale spędziłam nad nim godziny,pochłaniając zawartą w nim wiedzę.
Z tym słownikiem wiąże sie pewne moje wspomnienie-kupowany był w czasach,gdy nawet książki się zdobywało,akurat byłam z rodzicielką na polowaniou,to znaczy na zakupach i celem była nowa kurtka dla mnie( był to wyczyn,czasem trzeba było zjeżdzić pół województwa) i okazało się,że w ksiegarni "rzucono" jakieś książki.Bez zastanaowienia,zamiast kurtki,matula kupiła ten właśnie słownik,"Faraona" Prusa i bodajże "Baśnie polskie".Cieszyłam się wtedy bardziej niż z nowego ubrania,ale ja zawsze wszystko wydawałam na książki,jeśli była taka możliwość.
Niestety słownik został w biblioteczce rodziców,ale wiem,że ukazało się wznowienie.
"Słownik wyrazów obcych" pana Kopalińskiego ,książka,która tez czytałam od dziecka,została mi podarowana ze słowami-bo ty ja chyba lubisz;).
Cóż,w czasach bez Internetu trzeba było sobie jakos radzić,zresztą nawet teraz,tłumaczę...

kajsa | 2011-08-09

W moim przypadku słowo "czytać" ma do tej książki zastosowanie w każdym czasie

mantra | 2010-05-04
Przeczytana: 2004 rok

Gdyby ktoś mi kazał przeczytać słownik wybrałabym ten. Żeby był nieco przyjaźniejszy dla czytelnika, chętnie nazwałabym go "Słownikiem kulturalnych ciekawostek", bo tak też człowiek się czuje czytając to dzieło. Założę się, że wielu redaktorów internetowych serwisów i niektórzy producenci nakrętek wykorzystują go często w swojej pracy ;)

Dodałem to dzieło na półkę: przeczytane, ale czuję się trochę nieuczciwie, bo wiem co myślałem o moim niegdysiejszym kumplu, którego ambicją było przeczytać encyklopedię PWN...był przekonany, że będzie wtedy mądry...słowniki się czyta lub nie czyta...przeczytać się nie da.

Roman Dłużniewski | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Wspaniała książka!! Dla każdego. To nie powieść, to tylko przypomnienie nam, że dzieje świata nie zaczęły się wczoraj. Jak różnorodna jest nasza przeszłość, jakie róznorodne mamy korzenie. I jak wiele mitów, legend pozostawiły po sobie poprzednie pokolenia.

nina19 | 2016-08-05

Od wydania jedna z moich ulubionych lektur -:). Tak, lektura, bo słowniki Kopalińskiego po prostu się czyta - od hasła do hasła, od odnośnika do odnośnika. Część rzeczy przypomina, w części wiedzę uzupełnia. Powinien być w każdym domu - tak, jak słownik wyrazów obcych:-)

Bożena | 2016-01-13

To jest absolutnie genialna książka! Żałuję, że nie mam nowszego, uzupełnionego wydania. Pan Kopaliński napisał to wszystko bez komputera!

olaf9000 | 2014-12-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Pieniądze z trzydniowej fuchy przeznaczone na zakup tej biblii. To było lata temu. Do dziś mi towarzyszy, gdy szukam ciekawostek na temat tekstów kultury, których przez kilka tysięcy lat narosło sporo.
Mimo internetów ta książka będzie towarzyszyła mi zawsze, przekażę ją córce ze słowami, że już nikt, nigdy nie stworzy takiego słownika ;-)

Tropik | 2015-02-17

Książka zdobyta w 1985 roku, kiedy bardziej chodziło o zdobycie podstawowych produktów konsumpcyjnych. Ta książka jednak należała do podstawowych dóbr "konsumpcyjnych", których nie można było nie mieć. Nie można się bez niej poruszać po świecie kultury, bez istotnych strat, genialna....

Kalevala | 2011-08-13

Jeśli ktoś miałby kiedykolwiek wątpliwości, czy można przeczytać słownik - odesłałabym go do Kopalińskiego. W moim przypadku odwiedzany wielokrotnie i zawsze pod ręką. Przydatny w szkole, a także dla pogłębiania wiedzy na własną rękę. Można utknąć na wiele godzin, skacząc od hasła do hasła:)