Słownik mitów i tradycji kultury

Okładka książki Słownik mitów i tradycji kultury Władysław Kopaliński
Okładka książki Słownik mitów i tradycji kultury
Władysław Kopaliński Wydawnictwo: Bellona encyklopedie, słowniki
encyklopedie, słowniki
Bellona
2006-01-01
1985-01-01

Na półkach: , , , , , ,

Książka wielokrotnie wertowana i czytana dla przyjemności, przy której nie sposób było się nie zatrzymać po znalezieniu potrzebnej informacji.

Książka mojego dzieciństwa :)

Książka mojego dzieciństwa :)

Nieodlaczny i niezastapiony towarzysz, czytany dla samej przyjemnosci poznawczej lub tez przy okazji lektury innych ksiazek, gdy jakies pojecie lub slowo sprawiaja klopot. Hasla sa tak ciekawie i przyjemnie napisane, ze same w sobie stanowia wciagajaca lekture, ani troche nie wieje tu sucha, encyklopedyczna nuda. Mamy tutaj cala skarbnice tematow i watkow historycznych, mitologicznych, zwiazanych ze sztuka, literatura, muzyka, ale tez cale mnostwo sentencji i zwrotow, ktore wprawdzie znamy, uzywamy w naszej mowie codziennej, lecz ich znaczenie i zrodloslow gdzies ulecialy z powszechnej swiadomosci, a tutaj sa doskonale i ze znawstwem wyjasnione. Poziom merytoryczny stoi tutaj na najwyzszym poziomie. W swiecie szybko dostepnych, mialkich i byle jakich informacji z internetowej wikipedii ta pozycja to najcennejsza perla, absolutny must have dla humanistow i wszystkich zainteresowanych szeroko pojeta kultura

Dzieje i kultura z różnych stron świata.Fajnie opisana, lekko się czytało

Dzieje i kultura z różnych stron świata.Fajnie opisana, lekko się czytało

2064

Władysław Kopaliński jest skarbnicą wiedzy i żal z niej nie czerpać. Bardzo wartościowa pozycja.

Właśnie tę książkę zabrałabym na bezludną wyspę!

Właśnie tę książkę zabrałabym na bezludną wyspę!

Jak dla mnie brakuje tutaj skali gwiazdkowej, żeby wyrazić swój zachwyt nad tym dziełem! Tyle wiedzy na temat tradycji, podań, legend ile jest w tej księdze to naprawdę ze świecą szukać! Wiadomo, że w dzisiejszych czasach kiedy wszystko mamy dostępne w internecie za jednym kliknięciem taki słownik już tak nie imponuje ale pamiętać trzeba, że Kopaliński tworząc ten spis mitów i legend nie miał dostępu do bazy online. To jest po prostu mistrzostwo świata!

Uwielbiam. Wciąga dokumentnie. Biorę ją do ręki, by by tylko coś sprawdzić, a kończę czasem po godzinie, skacząc od hasła do hasła. Obowiązkowa pozycja w mojej biblioteczce. Dzięki tej książce sprawniej odczytuję odniesienia do różnych tekstów kultury zawarte w dziełach sztuki, łatwiej mi określić kontekst. Czuję, że bardziej rozumiem, co autorzy chcieli mi przekazać, nie gubię ważnych treści i znaczeń. Dla wszystkich spragnionych wiedzy!

Wspaniała książka!! Dla każdego. To nie powieść, to tylko przypomnienie nam, że dzieje świata nie zaczęły się wczoraj. Jak różnorodna jest nasza przeszłość, jakie różnorodne mamy korzenie. I jak wiele mitów, legend pozostawiły po sobie poprzednie pokolenia.

Od wydania jedna z moich ulubionych lektur -:). Tak, lektura, bo słowniki Kopalińskiego po prostu się czyta - od hasła do hasła, od odnośnika do odnośnika. Część rzeczy przypomina, w części wiedzę uzupełnia. Powinien być w każdym domu - tak, jak słownik wyrazów obcych:-)

• Mam
  • Domowa biblioteczka
  • Mitologie

Dodaj cytat z książki Słownik mitów i tradycji kultury