Rzymska przygoda

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
When in Rome
literatura piękna
Ag2S

Porywająca historia o miłości i muzyce, o jedzeniu i o pasji. Nie ma drugiego takiego miasta jak Rzym lat 50. Brukowane ulice, fontanny i klimatyczne place pełne życia podczas upalnych dni, kafejki i bary, z których nocą dobiega muzyka… Serafina to młoda kobieta, która dorasta w malutkim mieszkanku na Zatybrzu. Dni upływają jej na opiece nad domem i siostrami, z którymi czasem śpiewa na...

Porywająca historia o miłości i muzyce, o jedzeniu i o pasji.

Serafina to młoda kobieta, która dorasta w malutkim mieszkanku na Zatybrzu. Dni upływają jej na opiece nad domem i siostrami, z którymi czasem śpiewa na pobliskim placu, by w ten sposób zarobić parę groszy na kino. Dziewczęta rozkochują się w bohaterach filmów wyświetlanych podczas popołudniowych seansów. Gdy wielki śpiewak przyjeżdża do Rzymu, Serafina ma okazję poznać jego świat od środka. Zrządzenie losu sprawia bowiem, że sława, przyjęcia i bogactwo znajdują się dla niej na wyciągnięcie ręki.
W jej życiu zmienia się prawie wszystko. Zakochuje się w dwóch mężczyznach o trudnych charakterach, przeżywa chwile uniesienia, ale i smutku. Musi też stawić czoła trudnym wyborom, od których zależy jej dalsze życie…

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2013

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Rzymska_przygoda-p-32157-1-30-.html-.html

ewagewa | 2019-09-11
Na półkach: Przeczytane, Italiano, Podróże
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

Za mało rzymska jest ta książka. Główna bohaterka, owszem rodowita Rzymianka z Zatybrza wprowadza nas w cudowny, włoski klimat. I to by było na tyle, dalsza opowieść jest o życiu sławnego śpiewaka operowego. Akcja mogłaby się dziać w dowolnym miejscu na świecie.

Dot | 2019-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2019

Nie jest niczym zaskakującym to, że prawie każda nastolatka ma zwykle jakiś sławny obiekt westchnień. Piosenkarz, aktor, jakiś performer..Tak było jest i będzie. W Rzymskiej Przygodzie obserwujemy ten sam mechanizm, z tym, że przenosimy się do Włoch w lata 50te, a obiektem westchnień i nieustającego uwielbienia głównej bohaterki, 19-letniej Serafiny, jest Mario Lanza.

Czy słyszeliście kiedyś o Mario Lanzie? No właśnie. Przed przeczytaniem ,,Rzymskiej Przygody" ja też o nim nie słyszałam. Po przeczytaniu muszę przyznać, że zaczęłam szukać informacji o nim w czeluściach internetu i chętnie obejrzę filmy z jego udziałem, o których dowiedziałam się z książki Pellegrino.

Rzymska Przygoda to dobrze napisana fabularyzowana biografia amerykańskiego tenora o włoskich korzeniach. Cała sztuka polega na tym, że Mario Lanza nie jest tu głównym bohaterem. Jego życie, od momentu, gdy ten przenosi się z rodziną do Rzymu, opisywane jest z perspektywy 19-letniej Serafiny, której losy ściśle...

Bea | 2019-07-08
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 08 lipca 2019

Rzym lat 50. Malownicze, tętniące życiem brukowane uliczki, zabytkowe fontanny, to wszystko dotychczas kojarzyło mi się jedynie z filmem „Rzymskie wakacje”. Czegoś więcej na temat Rzymu tamtych lat można dowiedzieć się z książki pod tytułem „Rzymska przygoda” Nicky Pellegrino. Autorka wzbogaca obraz miasta ukazany na filmie o aromatyczne zapachy regionalnej włoskiej kuchni i niezwykłą muzykę operową. Ale o czym właściwie opowiada „Rzymska przygoda?
„Rzymska przygoda” nie tylko ukazuje historię młodej dziewczyny- Serafiny, córki prostytutki. To książka, która przedstawia nam od kuchni blaski i cienie kariery włoskiego tenora- Maria Lanzy. To jego postać wysuwa się w powieści na pierwszy plan.
Artysta przyjeżdża do Rzymu, by zagrać w kolejnym filmie. Ze względu na niezwykły talent i włoskie korzenie cieczy się tu ogromną popularnością. Do licznego grona jego fanek zalicza się także Serafina. Tenor zatrudnia dziewczynę jako opiekunkę do dzieci. Jej życie w jednej chwili ulega...

Kamila Ka-cka | 2018-09-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 29 września 2018

Wciągająca powieść na umilenie chłodnych wieczorów. Piękne opisy Włoch i potraw, także dobrze jest mieć przy sobie coś do jedzenia 😉

ajka | 2018-01-05

Piękna historia dziewczyny, która zakochuje się w dwóch mężczyznach. Bohaterka staje przed wieloma trudnymi wyborami.

Ewelina | 2016-11-27
Przeczytana: 23 listopada 2016

Serafina, najstarsza córka rzymskiej prostytutki, chce dla siebie i swoich młodszych sióstr innego życia, niż takie - jaki prowadzi ich matka. Gdy coraz częściej w rozmowach pojawia się temat dorosłości i zaczęcia zarabiania na dom przez Serafinę, dziewczyna gorączkowo szuka czegoś, w czym mogłaby się spełnić.
Do Rzymu przybywa z rodziną słynny śpiewak i aktor o włoskim rodowodzie.
Młodsza siostra Serafiny chce zaśpiewać dla artysty, ale jej szansa nie zostaje do końca przez nią wykorzystana.
Dziewczyna namawia starszą siostrę, by podstępem namówiła śpiewaka, na wysłuchanie młodej śpiewaczki. Jednak Serafina przez przypadek wykorzystuje szansę jaka się trafia - zostaje asystentką Betty - żony artysty. Jak potoczą się losy Serafiny, która bardzo przywiąże się do tej rodziny?

paprotka | 2016-11-18
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 września 2016

Nieco nostalgiczna, z tytułową przygodą nie ma nic wspólnego. Spodziewałam się tętniącego życiem Rzymu, a dostałam nudnawą historię życia rodziny wielkiego tenora z punktu widzenia służącej.

graz | 2016-07-08
Przeczytana: 2015 rok

dobra na plażę

eva44 | 2015-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Piękna opowieść o życiu młodej Włoszki w latach 50siątych. Jak dla mnie najlepsza z wszystkich pozycji tej autorki.

krolewnagnes | 2015-01-09
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Ta książka wzbudziła we mnie wielkie zdziwienie. Książka, w której nadmiar akcji raczej nie występuje - porwała mnie opisami rzymskich uliczek, tradycji lokalnych mieszkańców, po prostu codzienności. Lecz do takiej codzienności chciałabym móc się kiedyś przenieśc. Niemal czułam zapach pizzy którą dziewczęta sobie kupowały, po wcześniejszym zapracowaniu na nią, dając koncert wokalny miejscowym oraz turystom.