Dominika

Bohaterką książki jest malutka Jętka, która właśnie przyszła na świat i wyrusza na podbój Nowego Jorku. Jeszcze nie wie, że ma czas tylko do zachodu słońca, bo jej życie kończy się o zmierzchu. Poznać Nowy Jork w jeden dzień to nie lada wyzwanie. Jętka, ciekawa świata i żądna wrażeń, nie waha się ani chwili. Jej przewodniczką jest Mucha, która zna miasto jak mało kto. Zaczynają więc szaleńczą podróż. Czy zdążą uścisnąć rękę prezydenta, zanim słońce schowa się za horyzont?
Zawrotne tempo akcji, fascynujące miejsca, smak przygody i piękne, poetyckie, ale też bardzo dowcipne ilustracje Emilii Dziubak tworzą niepowtarzalną całość.
Nie tylko dla najmłodszych.

źródło opisu: Agencja Edytorska Ezop, 2012

źródło okładki: http://ezop.com.pl/produkty-dla-dzieci,produkt,w-pogoni-za-zyciem

Renata | 2016-05-17
Przeczytana: 17 maja 2016

Rysunki cudne. Historyjka niebanalna i błyskotliwa. Ale chyba jednak nie dla małych dzieci. Zresztą nie wiem czy też starszaki taka forma opowieści zainteresuje? Ja nie będę fundować czterolatce tekstu: "dzień się skończy, a ty umrzesz", bo wywoła w niej lęk pt. "mamo, czy ja też umrę, ale ja nie chcę umierać". A później skutek: "nie gaś światła w nocy". Książka nie tłumaczy w żaden sposób czym jest śmierć, nie oswaja z nią. Mówi wręcz, że trzeba się spieszyć, bo niedługo umrzemy. Dla mnie to przypowieść o chwytaniu dnia i cieszenia się drobnostkami, ale Małe tego nie załapie. Oczywiście nie unikam tematu śmierci, ale go nie wywołuję. Dlatego rezygnuję z tej pozycji w naszym księgozbiorze.

natalie | 2015-02-19
Przeczytana: 2014 rok

Zakochałam się w tej książce. W tej historii. I w tych ilustracjach- są genialne! Gdy ją trzymałam w rękach i kartkowałam strona po stronie, to poczułam się jakbym wróciła do magicznych czasów dzieciństwa. Książka jest nietuzinkowa, porusza trudne tematy, ale pokazuje przede wszystkim ile radości można czerpać z drobnych przyjemności- wyjście do kina, wizyta w filharmonii, jedzenie lodów, obejrzenie meczu, czy wspólny wypad z przyjacielem do knajpki.

Marciocha | 2013-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Teraz tak na poważnie - myślę, że jest niewiele rzeczy, które są trudniejsze niż wytłumaczenie dziecku czym jest śmierć. To bardzo trudny i ciężki temat, którego nikt nie chce poruszać. Śmierć jest jak paproch, który wszyscy zamiatają pod dywan i udają, że wcale go tam nie ma. Niestety takie działanie powoduje, że czasami nosimy w sobie nieopłakaną żałobę po kimś, kto opuścili nas w naszym dzieciństwie. Znam ludzi, którym nikt nie wytłumaczył, co się stało z ich dziadkami lub rodzicami, dlaczego już nigdy ich nie zobaczą i co to znaczy, że umarli. Taka trauma trzyma się nas potem przez całe dorosłe życie, nie pozwalając na pogodzenie się z utratą bliskich. Dlatego książki takie jak "W pogoni za życiem" są nam jak najbardziej potrzebne. To cudowna opowieść, która nie tylko wzrusza, ale i bawi swojego czytelnika. Wraz z upływem lektury i z przewróceniem ostatniej strony jakoś nam umyka, że jętka przecież umiera i nic nie można z tym zrobić. Opowieść zostawia po sobie ślad smutnego...

beataj | 2012-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Bardzo piękna, ciepła, życiowa opowiastka. A do tego cudnej urody malunki. W ogóle cała książeczka jest malowanym majstersztykiem i szalenie się podoba zarówno dorosłym, jak i nieletnim członkom rodziny.

bibi | 2015-02-18
Przeczytana: styczeń 2015

"Mucha wskazała słońce. - Spójrz na nie. Jeżeli przeniesie się na drugą stronę miasta, dzień się skończy, a ty umrzesz. - Umrę? - Nie będziesz już mogła latać ani wygrzewać się w słońcu, ani rozmawiać ze mną... Jętka zamyśliła się. Próbowała zrozumieć, jak to jest umrzeć... Nie szło jej najlepiej, ale jednego była pewna: to nie jest fajne! ... Jak ja mam teraz żyć? Czuję się taka skołowana... Ja chcę zobaczyć CAŁE miasto! Mucha poderwała się do lotu. - To na co czekamy, Jętko? Lećmy!"
To książka o szaleństwie i pogoni za przygodą, o przemijalności i kruchości życia, o sile bezinteresownej relacji... Dowcipne i poetyckie ilustracje Emilii Dziubak pozwalają wędrować po Nowym Jorku wspólnie z bohaterkami. Zajrzyjcie tutaj, ilustracje są wspaniałe.

chillout_1 | 2017-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Jakoś tak czuję się rozczarowana...fajne rysunki ale za mało treści. Rozczarowała mnie ta książka.

truskwia | 2018-06-03
livrer | 2018-03-07