Saper. Prawdziwa opowieść o najbardziej ryzykownym zawodzie świata

Tłumaczenie: Łukasz Müller
Wydawnictwo: Znak Literanova
Red One: A Bomb Disposal Expert on the Front Line
978-83-240-2329-5
saper, wojsko, bomby, afganistan
Ag2S

Rozbrajał bomby wszędzie tam, gdzie było naprawdę gorąco: w Afganistanie, Bośni, Kosowie oraz Irlandii Północnej. Ale nawet dla niego Irak to była zupełnie inna historia. Szkolenie przechodzą tylko najlepsi. Ci, którzy się nie mylą. Nigdy. Ci, którzy mają na tyle mocne nerwy, żeby wykonywać najniebezpieczniejszy zawód świata w najniebezpieczniejszym miejscu na Ziemi. Od ponad 4 miesięcy...

Szkolenie przechodzą tylko najlepsi. Ci, którzy się nie mylą. Nigdy.

Od ponad 4 miesięcy stacjonuje w Al Amarah. Odlicza ostatnie dni do końca zmiany. Dziś czeka go horror, który na zawsze odmieni jego życie.
Obok leżą ciała jego kolegów. Na dachach czają się snajperzy wroga. Wokół gromadzi się rozwścieczony tłum. Urządzenie do zagłuszania radiowych detonatorów właśnie przestało działać, a trzeba rozbroić jeszcze jeden ładunek wybuchowy.
Saper powoli idzie w jego stronę. Wie, że idzie na pewną śmierć.

Kapitan Kevin Ivison przeżył swoją ostatnią misję.
Za męstwo na polu walki został odznaczony Orderem Jerzego.

Za życie w ciągłym napięciu płaci się straszliwą cenę. Kevin Ivison jako pierwszy tak szczerze i otwarcie mówi o konsekwencjach, jakie spotykają wszystkich, którzy na co dzień rzucają wyzwanie śmierci.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3544,Saper

tajgula | 2013-08-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Książka wstrząsająca, do bólu prawdziwa i wzruszająca. Podziwiam odwagę autora. Nie tylko z powodu tego, że miał odwagę pojechać do Iraku, ale także dlatego, że miał odwagę przyznać się do tego, że nie była to dobra decyzja. Podziwiam, ale także nie rozumiem ludzi takich jak on, którzy z takim wręcz fanatyzmem pchają się na wojnę, która potem łamie ich psychikę. Czy naprawdę można nie mieć świadomości tego co tam się dzieje? Czy naprawdę chęć poczucia dreszczu emocji bierze górę nad rozsądkiem? I jak można mieć potem do innych ludzi mieszkających tysiące kilometrów od Iraku (na których codzienne życie ta wojna tak naprawdę nie ma wpływu) pretensje o to, że nie rozumieją tego co tam się dzieje...

Greg | 2014-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2014

W książce nie ma tego o czym mówi tytuł.

to nie jest opowieść o "najbardziej ryzykownym zawodzie świata", bo w zasadzie książka opisuje tylko jedną akcję. Fakt, może trudną, może ekstremalną (choć chyba lepiej oceniliby to inni saperzy), ale tylko jedną! Jeśli szukacie emocji związanych z akcjami wojskowymi, opisów działań w warunkach wojennych czy innych tego typu - tu tego niema. Jest za to szczegółowy opis tego jak załamuje się psycha człowiekowi, który po stracie kolegi spada ze szczytów pewności siebie i poczucia własnej wartości na sam dół. Chyba lepszym tytułem było by coś typu "prawdziwa historia żołnierza który pękł" bo to książka o emocjach związanych z wojną a nie o saperach i ich niebezpiecznym zawodzie.

Anna | 2013-07-27
Przeczytana: 28 lipca 2013

Jesli ktoś uważa, że jest wielce pokrzywdzony przez los, bo parówki się skończyły, zdecydowanie powinien przeczytać "Sapera" - historię młodego ambitnego żołnierza, którego marzeniem była misja w Iraku. Z czasem stała się jednak jego koszmarem uwieńczonym czteroletnimi ostrymi objawami zespołu stesu pourazowego.

"Twardzi mężczyźni, zaprawieni w boju żołnierze, pili i płakali albo stali nieruchomo w milczeniu, kiedy przypominali sobie ostatnie słowa lub ostatnie gesty przyjaciela. Niektórzy opowiadali, że musieli szukać szczątków swoich kolegów. Odnajdowali kończyny, tułów i spalony mundur osoby, z którą być może rozmawiali zaledwie kilka minut wcześniej. Nikt inny nie zdołałby zrozumieć, jak się czuli. Bo jak mógłby zrozumieć?"

GAME_MAN | 2015-10-27

Książka chwilami trzymająca w napięciu, a czasem troszeczkę męcząca w kółko opisywanymi chwilami załamania i urazie jakim zostawiła na autorze służba w Iraku. Wiem, zę nie powinienem tak oceniac autora gdyz nie przeżyłem tego co on i nie wiem jak to wpływa na czlowieka, napewno na kazdego inaczej, ale powtarzanie na kolejnych stronach o stresie i przezywaniu tego co sie juz stało jest troszke juz wydaje sie przesadzone, a moze autor tym chciał wlasnie wyrazic jak bardzo Irak odcisnal na nim swoje pietno.

DziadekDoOrzechów | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

"Saper" to książka, która z pewnością wpłynie na Wasze dotychczasowe postrzeganie wojny. Pomoże zrozumieć uczucia targające żołnierzami zarówno w trakcie wojny, jak i po konflikcie zbrojnym. Kevin Ivison spisał swoje wspomnienia z wojny w Iraku, ukazując dramatyczne momenty i niesamowitą więź między wojskowymi, która wytwarza się na bazie wspólnych, często tragicznych doświadczeń wojennych. Powierzają życie kolegom "trzymając sobie plecy", przez co stają się najbliższymi przyjaciółmi- braćmi wojny. Jest to ciężka literatura, która porusza nie tyle typowe akcje na teatrze wojennych działań, co psychiczne aspekty pracy żołnierzy - w tym przypadku saperów. Autor opisuje każde swoje zadanie przez pryzmat obciążenia psychicznego, które nieustannie mu towarzyszyło. Nie pomija również wpływu dramatycznych przeżyć na prywatne życie, zwłaszcza po powrocie z wojny. Ivison usiłuje ukazać zwykłym ludziom, którzy na co dzień nie muszą żyć z myślą, iż za chwilę mogą zginąć z rąk Talibów lub co...

PrepareForTheArrival | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

W moim odczuciu książkę tę można podzielić z grubsza na dwie części. Pierwsza, zawierająca około 200 stron, przedstawia młodość autora i opis jego służby w Iraku. Ta część jest dość przeciętna. Typowo rzemieślnicza robota, relacja jakich wiele. Niczym się specjalnie nie wyróżniająca, a opisy akcji - czasem niepotrzebnie się przedłużające. Gdyby książka zawierała tylko te fragmenty, otrzymałaby ode mnie 5, może 6 gwiazdek.
Naprawdę warta uwagi jest natomiast druga i ostatnia wydzielona przeze mnie część, czyli ostatnie 100 stron. Autor przedstawia w niej swoje odczucia, swoją historię i stan psychiczny po pewnym traumatycznym wydarzeniu na służbie. Nie będzie chyba specjalnym spoilerem jeśli napiszę że cierpiał na PTSD, dawniej zwane nerwicą frontową. Opisy te są boleśnie prawdziwe, niesamowicie przejmujące i tak wyjątkowo napisane! Pozwalają nam wniknąć w umysł tragicznie doświadczonego weterana, w pewnym stopniu odczuć to co czuł on sam. Wreszcie - pozwalają nam, cywilom, choć...

Piotrek | 2014-09-03
Przeczytana: 02 września 2014

Z samej ciekawości przeglądam ofertę książek wojennych od wydawnictwa Znak. I niestety Saper jak dotąd jest najsłabszy. Próbowałem ją porównać do "Operacji Geronimo" i do książki Marcinko, nawet do snajperów Wasdina i Chrisa Kyle'a. Przegrywa z nimi pod każdym względem.

Na 300 stronach, przez większą połowę, dostajemy papkę w amerykańskim stylu. Wiadomo, że z rozbrajania bomby nie wyciągniemy większych emocji. Wie to też autor. Nawet jak będzie tam słynny niebieski i czerwony kabel. Dlatego autor z uporem maniaka opisuje otoczenie, a nie działania - opisy baz, sprzętu wojskowego itd. Dzięki temu sztucznie rośnie objętość książki. A nawet jeden rozdział opisuje tylko marsz w stronę traumatycznej bomby.

Ostatnie 100 stron klasyfikuję jako najgorzej rozdysponowana przestrzeń w literaturze. Tytułowy saper obarcza nas swoją depresją. W kółko. Przypomina mi się tekst z Internetu, teraz na czasie, parafrazując - "Bomba wybuchła, to wybuchła. Na cholerę drążysz temat?". Naprawdę...

| 2013-04-30

Prawdziwa. Ta książka jest prawdziwa, opowiada historie zwyczajnej osoby mającej normalne lęki. Nie opowiada o kolejnym niezniszczalnym bohaterze, takim co strzela, wszyscy giną a on dalej idzie przed siebie. Ten bohater nie idzie przed siebie, ten się zatrzymuje.
Jeżeli ktoś szuka szybkiej akcji niech nie czyta. Jeżeli ktoś chce odkryć prawdziwą i szczerą historię niech czyta. Jest to opowieść o bardzo naiwnym młodym człowieku który przez swoje wypaczone ideały stracił bardzo wiele. Sam jest sobie winien.

Nie będę się rozpisywał na tematy polityczne bo to temat rzeka, jedno jest pewne, Kevinowi Iversonowi otworzyły się oczy gdy było już za późno.
Ale odbieram to jako jedyną prawdziwą książkę o kimś kto robił coś do czego nie nadawał się? A może nadawał się jak każdy inny, tylko jako jedyny napisał prawdę.

jodynka | 2013-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2013

Bardzo dobrze napisana książka. Jedna z lepszych wojennych, które czytałam - a czytałam sporo. O wierze w armię, przyjaźni, stawianiu wszystko na jedną kartę - a potem o ogromnej samotności i niezrozumieniu. Czyta się niemalże na raz. Polecam.

Katarzyna Drogomirecka | 2013-03-22
Przeczytana: 22 marca 2013

Na początku warto napisać, że nie jest to żadna fikcja literacka tylko fakty spisane w formie dziennika. Książka jest tak rewelacyjna i zarazem przerażająca, że przeczytałam ją jednym tchem aż dwa razy! Zdecydowanie nie jest to książka, którą można przeczytać i zapomnieć o jej istnieniu. Jeszcze przez jakiś czas będziesz analizować i rozmyślać nad rzeczami, o których przeczytasz. Opowiada o jednym z najlepszych ATO w Armii Brytyjskiej, który (tak jak napisał poprzednik) bardzo chciał znaleźć się w samym środku wojny, by potem jako wrak człowieka jeszcze bardziej chcieć wracać do domu. Czytając "Sapera" przenosiłam się razem z Kevinem do Al - Amarah i razem z nim przeżywałam każdą chwilę. Opisy są bardzo dokładne więc można dosłownie "zobaczyć" sceny rozgrywające się w książce oraz poczuć strach i przerażenie, gdy dzielny ATO rozbrajał nawet najbardziej skomplikowane i niebezpieczne bomby. Książka jest wstrząsająca - zwłaszcza opisy tego co dzieje się z człowiekiem po powrocie do...