Jesteś na to zbyt młoda

Cykl: Wiedźma z Podhala (tom 1)
Wydawnictwo: Papierowy Motyl
literatura piękna
Solea

Po tragicznej śmierci rodziców Edi trafia pod opiekę dalszej rodziny na maleńkiej wsi pod Krakowem. Ze względu na dawny rodzinny spór nastolatka nigdy nie miała okazji poznać rodzeństwa swojej matki. W wyobraźni widziała surową Marylę i pobłażliwego Mateusza Cuthbertów, jednak osoby, które na nią czekały przerosły jej najśmielsze oczekiwania. Ciotka okazuje się energiczną młodą weterynarz,...

Ciotka okazuje się energiczną młodą weterynarz, która rządzi całą miejscowością, a wuj to bibliotekarz o urodzie hollywoodzkiego aktora. Na tym nie koniec niespodzianek! Wkrótce Edi poznaje kolejne tajemnice niezwykłego rodzeństwa, a także swój dar, o którym nie miała zielonego pojęcia.

źródło opisu: http://papierowymotyl.pl/jestes-na-to-zbyt-mloda-p-57.html

źródło okładki: http://papierowymotyl.pl/user/images/front.jpg2.jpg

Anika24 | 2019-09-24
Przeczytana: 23 września 2019

Książka ok, dobrze napisana, ciekawie się zaczyna, ale później robi się trochę dziecinnie, może nie moja tematyka

Cylonka | 2017-08-03

Każdy z nas, w głębi duszy marzy aby pod grubą warstwą faktów i niezbitych dowodów jakie serwuje nam dziś świat realny odnaleźć odrobinę magii.

Pradawne legendy, istoty niezwykłe i słowiańskie bóstwa dawno zapomniane... Czy ich siła, mądrość i ponadnaturalne zdolności pozostały już tylko w opowieściach? Czy nazwy i imiona jak Żywia, Nyja, rusafłki, sylenowie ... nie mówią nam już nic?

Wielu z nas zna Herna myśliwego, który otaczał swoją opieką młodego Robina z Sherwood. Pamiętamy walkę sił światła i ciemności. Luiza Dobrzyńska w stworzonym przez siebie świecie daje nam opowieść pod tym względem równie fascynującą. Dwa światy: realny i magii istniejące obok siebie, a wręcz nierozerwalnie splecione ze sobą.

Dziś człowiek zaprzecza istnieniu sił nadprzyrodzonych, nie wierzy przeczuciom, a jedynie "szkiełku i oku". W książce "Jesteś na to za młoda" znajdą się jednak nieliczni, którzy posiadają "szósty zmysł", nie ignorują go i śmiało wykorzystują umiejętności wykraczające poza siły...

Leonard | 2016-05-19
Przeczytana: 18 listopada 2015

Powiem otwarcie, gdybym to ja był młodszy, może by mi się bardziej spodobało. Daję dobrą ocenę ze względu na warsztat i styl, bo tematyka zupełnie mnie nie zainteresowała.

anta_a | 2015-07-06
Przeczytana: 04 lipca 2015

Po pierwsze to pierwszy tom i kończy się "CDN". Dobrze to wiedzieć sięgając po książkę.
Książkę czyta się łatwo i lekko, bo to ma być lektura lekka, raczej nie wymagająca. Autorka podaje (tak wprost, ciężko tu mówić o przemycaniu) kilka podstawowych porad odnośnie kotów, czy psów (odnośnie ich mowy ciała), ale zajmuje to bardzo mało miejsca i jest wpasowane w akcję. Zwróciłam na to uwagę, bo autorka nie sypie ogólnikami, tam gdzie to najczęściej występuje i podaje np dokładny tytuł książki, którą czyta bohaterka (czysta reklama z której z ciekawości skorzystam) :).

Ewa_Chani_Skalec | 2014-08-08

Edi, czyli Edytę Gwerską, poznajemy w momencie, który dla większości nastolatków jest życiową tragedią. Zostaje sierotą. Ojciec – dyplomata i matka – jego asystentka, giną w katastrofie, zostawiając czternastolatkę samą na świecie. Istna tragedia! Choć Edi nie do końca tak to postrzega. Owszem, kochała rodziców na swój sposób i oni pewnie też darzyli ją ciepłymi uczuciami, ale... nigdy ich nie było. Domem zajmowały się opłacone sprzątaczki, gosposie, oraz Tamara, która opiekowała się dziewczynką. Teraz wszystko się zmieni. Z Warszawy przyjdzie jej się wyprowadzić do Małej Świerkowej, niewielkiej wioski pod Krakowem. Do domu ciotki Janiny i wuja Freda, o których nigdy wcześniej nie słyszała. Starsze rodzeństwo jej matki to jej jedyni krewni i Edi nie jest tą perspektywą zachwycona. Szczególnie, że musi pożegnać się z ukochaną Tamarą...
To moje drugie spotkanie z twórczością Luizy Dobrzyńskiej. Cały czas mam w pamięci jej znakomite "Dzieci planety Ziemia", czyli czyste sf z...

Pierwsze, na co patrzy się gdy mamy w ręku książkę jest okładka. Tutaj prosta, widać okienko i kilka wazonów. Potem zerkamy na opis, z którego wynosimy wniosek, że będziemy czytać o sierotce Marysi. Nic bardziej nie zachęca do przeczytania, prawda? A jednak mogłoby. Bardziej stosowna do tematyki okładka byłaby wskazana, bo to tak jakby do książki o kuchni polskiej dać okładkę z atakującym człowieka rekinem. Po prostu tak się nie powinno. Opis bardzo mi się podoba. Nie jest streszczeniem tego, co znajdziemy na stronicach pozycji. Co może być lepszego w tych kilku bardzo ważnych zdaniach?

"Jesteś na to zbyt młoda" jest pierwszą pozycją Luizy Dobrzyńskiej jaką miałam okazję przeczytać i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolona. Wątki były przemyślane, jednak czasem wydawały mi się monotonne i zmuszałam się by nie ominąć ani jednej strony. Kilka tajemnic, o których czytelnik dowiadywał się wraz z bohaterką dodawało całej książce uroku, a nieoczekiwane zwroty akcje pomagały utrzymać...

xVariax | 2013-06-06

Przyznam się, że oceniłam książkę po okładce i nastawiłam się na sielską opowiastkę o biednej sierotce. Na historię jakich spotykamy wiele, odwołującą się do emocji oraz dnia codziennego. Tym czasem Luiza Dobrzyńska puściła wodzę fantazji i w jej książce nie tylko roi się od słowiańskich stworów, ale na dodatek naprawdę dobrze się to czyta. Jest w niej napięcie, są momenty zaskoczenia. Już dawno żadna historia nie była dla mnie tak miłą niespodzianką.

Edyta po tragicznej śmierci rodziców, trafia pod opiekę ekscentrycznego wujostwa spod Krakowskiej wsi. Ciotka jest zapalonym weterynarzem, wuj pracuje w bibliotece. Początkowe obawy, że nowa rodzina będzie się jej naprzykrzać, stawiając warunki, znikają już pierwszego dnia. Janina ma w okolicy posłuch większy od samego wójta, a Fred urodą przewyższa nie jednego aktora. Pod powłoczką beztroski i oddania kryją się jednak wielkie tajemnice, a także dar, który ściągnie im na głowę nie lada kłopoty.

Autorka bardzo sprawnie obraca się w...

jagodaanna | 2013-05-07

Edyta Gwerska, nazywana przez przyjaciół Edi, nie może nazywać się "zwyczajną" nastolatką.

Wychowana przez ukraińską opiekunkę, po tragicznej śmierci rodziców zamieszkuje u jedynych krewnych - ciotki Janiny i wuja Freda. Edi nigdy nie miała okazji poznać rodzeństwa swojej matki. Oczami wyobraźni widziała jednak surową Marylę i pobłażliwego Mateusza Cuthbertów.
Okazuje się jednak, że ciotka Janina to młoda, niezwykle energiczna pani weterynarz, która w małej wsi pod Krakowem zyskała sobie uznanie i szacunek mieszkańców, a wuj Fred to przystojny bibliotekarz.
Dziewczyna jest zaskoczona jeszcze bardziej, kiedy przekonuje się na własnej skórze, że życie na wsi nie jest takie złe - Edi wkrótce znajduję przyjaźń i "odnajduje się" wśród nowego towarzystwa.

Jednak życie Edyty zmienia się diametralnie dopiero w momencie, kiedy na jaw wychodzą tajemnice cioci Janki i wuja Freda. Ich nieskalana opinia, ogromny zasób wiedzy i pozorna "swojskość" kryją za sobą zatrważające sekrety. Jedna...