Kłamstewka i kłamstwa

Wydawnictwo: Replika
978-83-7674-228-1
Ag2S

Przed czujnym okiem doktor Alicji nie skryją się żadna przyjaźń, zdrada, drobna radość ani duży kłopot! Na krakowskiej sadybie szeregówek i bliźniaków doklejonej do starej uliczki życie toczy się jak wszędzie. Z jednym wyjątkiem. „Tu” jest wnikliwie obserwowane przez panią Alicję, dla której sprawy sąsiadów są znacznie bardziej interesujące niż własne. Bartek i Lena – młode małżeństwo – nie...

Bartek i Lena – młode małżeństwo – nie mogą spać w jednym łóżku, bo nie zgadza się na to ojciec dziewczyny. Wykształcona, niezależna Sylwia z dnia na dzień porzuca narzeczonego dla Zbyszka, postrzeganego jako osoba z marginesu. Policjantka Elwira wprowadza się do swojej babci, katoliczki, wraz z partnerem. Lidka zmaga się z lękiem przed porzuceniem swojego adoptowanego synka.

Ciepła i zabawna historia – jakby żywcem wyrwana z naszej rzeczywistości – w której odnajdziemy znajome twarze, miejsca i odwieczne waśnie.

źródło opisu: http://www.replika.eu/

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=434

eduko7 | 2017-03-13
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Hmm, polski grajdołek. Dzielnica, jakich wiele w naszym kraju. Starzy i nowi mieszkańcy z typowym podziałem na "my" i "oni". Plotkujący, żyjący życiem innych ludzi, toczący polityczne spory a jednocześnie potrafiący w trudnych chwilach zjednoczyć siły. Zakończenie trochę mnie rozczarowało.

Katherina87 | 2013-08-26

Opis malowniczego zakątka wygląda mniej więcej tak: Gdy spojrzeć na plan wschodniego Krakowa, z łatwością można...

wiolagg66 | 2014-11-18

Po przeczytaniu tej książki poczułam pewien niedosyt.
Nie było w niej nic nadzwyczajnego,była za bardzo normalna :D

aleksnadra | 2013-03-29
Przeczytana: 21 marca 2013

Książki Moniki Orłowskiej nie są mi obce, co więcej bardzo je lubię. Duże wrażenie i moje zainteresowanie autorką wzbudziła powieść "Cisza pod sercem" (recenzja). Teraz sięgam po każdą jej pozycję, która ukazuje się na rynku. Poznałam więc książkę "Adam i Ewy" (recenzja) i najnowszą "Kłamstwa i kłamstewka".

Podkrakowskie osiedle to taka typowa, polska dzielnica, w której o swoje miejsce i wpływy "walczą" starzy mieszkańcy z dziada pradziada jak i nowi osiedleńcy zamieszkujący nowoczesne bliźniaki. Sąsiedzi nie darzą się zbytnią sympatią, nie mówiąc już o zaufaniu...Taki stan rzeczy próbuje wykorzystać pewna niemłoda już pani doktor. Ukrytym okiem kamery podgląda i śledzi poczynania mieszkańców osiedla. Jakie ma plany?
Lecz pewnego dnia życiem tej małej społeczności wstrząsa tajemniczy wandal. Czy mieszkańcy podzielą się na wrogie obozy czy zjednoczą w obliczu wroga?

Monika Orłowska po raz kolejny udowodniła, że jest doskonałą obserwatorką codzienności, ludzkich zachowań, ich...

Muminka | 2013-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Byłoby całkiem sympatycznie gdyby nie osoba narratorki. Ta lekarka która z nudów i braku innego zajęcia (w co jednak śmiem wątpić) podgląda sąsiadów i analizuje ich posunięcia, sama jest chyba tez motorem pewnych zdarzeń, które doprowadzają do eskalacji wrogości. Denerwowało mnie jej wścibstwo, ale i uwagi zdradzające jej wszechwiedzę oraz lekceważący stosunek do niektórych problemów dręczących mieszkańców sadyby.
Szkoda, że na tle pozostałych powieści Orłowskiej ta akurat wypada blado. "Adam i Ewy" stanowią niedościgniony wzorzec. Jakoś losy wielu bohaterów, czy to młodego Romka, czy świeżo upieczonej żony Leny, której surowy ojciec zabrania małżonkom spać razem, czy wnuczki pewnej seniorki, która ze względu na tradycjonalizm babki nie może zamieszkać u niej z partnerem i innych protagonistów nie porwały mnie, ale muszę przyznać, że trafność obserwacji ludzkich słabostek i przyczyn sąsiedzkich sporów to największy atut książki.

beataj | 2013-10-28
Przeczytana: 28 października 2013

Czuję lekki niesmak po tej lekturze... I tak naprawdę nie wiem, jak ją ocenić - bo czytało się łatwo, nawet miejscami było sympatycznie i śmiesznie, ale... no właśnie jakieś ale jest :( Takie zepsucie, wyszukiwanie narodowych przywar, piętnowanie, obgadywanie, podglądanie, szpiegowanie, żeby sobie poprawić humor - nie podobało mi się to !

Przed wydaniem powieści "Kłamstewka i kłamstwa" autorka napisała jeszcze takie dzieła jak "Cisza pod sercem" czy "Adam i Ewy". Obie te książki zebrały pozytywne opinie czytelników, co tylko aby upewniło mnie, że warto zapoznać się z jej twórczością. Pojawiła się okazja, aby przeczytać najnowszą powieść pisarki "Kłamstewka i kłamstwa", z której chętnie skorzystałam. Było to moje debiutanckie spotkanie z prozą Orłowskiej i w sumie nie wiedziałam, czego tak naprawdę mogę się spodziewać po lekturze. Dobre słowa na temat jej książek to jedno, a własne wrażenia to zupełnie coś innego. Zanim jednak podzielę się z Wami swoimi przemyśleniami, przybliżę nieco treść książki.

Na jednym z podkrakowskich osiedli mieszka nie młoda już pani doktor Alicja. Osiedle złożone jest z dwóch części. Po jednej stronie znajdują się domy zamieszkane przez ludzi żyjących w tym miejscu od pokoleń. Po drugiej zaś powstały bliźniaki, do których sprowadzili się nowi mieszkańcy. Obie strony zachowują się niczym...

tajus | 2013-03-04
Przeczytana: 21 lutego 2013

Monikę Orłowską kojarzę przede wszystkim jako autorkę książek "Adam i Ewy" oraz "Cisza pod sercem", których owszem, nie czytałam, ale które zaintrygowały mnie swoimi opisami i licznymi pozytywnymi opiniami czytelników do tego stopnia, iż stwierdziłam, że proza tej pisarki nie może pozostać mi obca. Dlatego gdy "Kłamstewka i kłamstwa" pojawiły się na rynku wydawniczym, od razu nabrałam na nie ochoty, ale jednocześnie podeszłam do nich z dużym dystansem, spodziewając się, że ta niewielka objętościowo powieść nie będzie poruszać tematów trudnych, jak to jest w przypadku dwóch wcześniej wspomnianych utworach, wręcz przeciwnie, będzie przyjemnym czytadłem o życiu we współczesnej Polsce.

Orłowska w swej książce przedstawia perypetie różnych mieszkańców jednego z niewielkich krakowskich osiedli, które już jakiś czas temu podzieliło się na dwie części. W jednej z nich mieszkają ludzie, którzy znają ją od podszewki, gdyż wcześniej znali ją także ich przodkowie, natomiast drugą część...

Kropkawykrzyknik | 2013-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka trafiła do mnie w ramach akcji "Obieg zamknięty" z profilu Czytamy polskich autorów na Facebook'u. Słyszałam o Monice Orłowskiej wcześniej same dobre opinie i myślę, że sięgnę po dwie wcześniejsze powieści jej autorstwa, choć - niestety - "Kłamstewka i kłamstwa" rozczarowały. Dlaczego? Po pierwsze, zdolność oddania rzeczywistości to cenna umiejętność, niewątpliwie udało się to autorce osiągnąć, ale zabrakło głębszego wglądu w losy bohaterów. A tych jest w książce wielu i mam problem z tym, kto jest postacią wiodącą. Kiedy zaczęłam czytać, sądziłam, że to Alicja, fragmenty pisane w narracji pierwszoosobowej są naprawdę świetne, goryczka życiowa przeplata się w nich z dowcipem. Bardzo udane połączenie. Szkoda, że autorka nie zdecydowała pociągnąć tak całej fabuły, w której poza wymienionymi fragmentami brakuje emocji. Działania, decyzje, rozmowy pozostałych osób obchodzą mnie tyle, co strzępki rozmów i sytuacje, których jestem świadkiem, przechodząc przez moje podwórko. Czyli...

Paula | 2015-04-03
Przeczytana: 15 stycznia 2015