Łgarz. Opowiadania

Wkp

źródło okładki: Skan

MyszkaMini | 2019-07-13
Przeczytana: 09 lipca 2019

Opowiadania zamieszczone w tej książce przedstawiają dwa przypadki bardziej złożonych moralnie osób i wpływu postępowania tych osób na zależnych od nich członków ich rodzin, którzy są bardziej prostolinijni i niewinni.
Patrzymy na te dwie rodziny z perspektywy młodych mężczyzn, którzy traktują odstępstwa od moralności obserwowanych przez siebie osób dość surowo i powierzchownie, więc raczej nie znajdziemy tu wnikliwych portretów ani oszustów, ani ich "ofiar".

Jarosław Wiśniewski | 2019-03-26

Książka zawiera dwa dłuższe opowiadania. Pierwsze to "Łgarz" ("The Liar"), drugie "Wychowanek" ("The Pupil"). Oba bardzo dobre.
W pierwszym opowiadaniu autor ukazuje nam postać kłamcy i chorobliwego łgarza. Jego żona nie jest od niego lepsza. Przed poznaniem swego męża nie kłamała i nie oszukiwała. Malarz Oliwer Lyon znał ją doskonale przed jej wyjściem za mąż. Najpierw poznaje się na kłamstwach męża, później chce się przekonać jaka jest jego żona. Okaże się, że jest lojalną wobec męża, lecz niestety zdemoralizowaną i kłamliwą oszustką. Drugie opowiadanie jest tragikomiczne i nie kończy się szczęśliwie. Młody nauczyciel i preceptor Pemberton jest oszukiwany przez chylącą się ku upadkowi i bankructwu rodzinę. Jego wychowanek ma problemy zdrowotne i jest bardzo inteligentny. Zawiązuje się między nimi szczera przyjaźń, która nie skończy się dobrze. To nierozważne otocznie rodzinne tragicznie przewie tę przyjaźń.
W opowiadaniach znajdziemy dużą dawkę ironii, satyry obyczajowej i...

Tomasz Wojewoda | 2016-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Nie będę ukrywał – sięgnąłem po „Łgarza” zachęcony jedyną jak dotąd recenzją (negatywną) tej książki na portalu LC, w której to czytelnik postawił w antytezie pisarstwo Henry’ego Jamesa (1843-1916) do twórczości Hrabala, pisząc: „Jeśli istnieje przeciwieństwo Hrabala, to jest nim James właśnie”. Z racji mojej nieskrywanej i niesłabnącej (wybaczcie, o, bohemiści!) awersji do Hrabala, opinia taka przykuła moją uwagę i spowodowała, że tym śpieszniej zacząłem czytać.

To pierwsze moje pełnowymiarowe spotkanie z prozą Henry’ego Jamesa – wcześniej podczytywałem kobylasty „Portret damy” i gotycką powieść „Dokręcanie śruby” – na te książki też przyjdzie kiedyś czas. Zaś omawiana pozycja – „Łgarz” – ukazała się w 1974 roku, nakładem wydawnictwa Książka i Wiedza, w ramach legendarnej serii Koliber.

W skład zbiorku wchodzą dwa utwory z gatunku tzw. short stories (w których ponoć Henry James był osiągnął prawdziwą maestrię) – tytułowy „Łgarz” i „Wychowanek”. Są to opowiadania powstałe...

Mario | 2014-06-05

Pierwsze to było moje spotkanie z Jamesem, i na kolejne nie mam ochoty w najbliższej przyszłości. Dobre to pisarstwo, jednak dla mnie za bardzo przypomina analizę matematyczną. Drobiazgowa, sprawiająca wrażenie zimnej, laboratoryjnej, sekcja anatomiczna ludzkich wnętrz i międzyludzkich zdarzeń, a kiedy staje się tragedia, jest traktowana li tylko jak jeden z elementów układanki. Trochę podobnie jak u Doris Lessing, która jednakowoż o wiele jest cieplejsza. Jeśli istnieje przeciwieństwo Hrabala, to jest nim James właśnie.