Łgarz: Opowiadania

opowiadania amerykańskie
Wkp

źródło okładki: Skan

Mario | 2014-06-05

Pierwsze to było moje spotkanie z Jamesem, i na kolejne nie mam ochoty w najbliższej przyszłości. Dobre to pisarstwo, jednak dla mnie za bardzo przypomina analizę matematyczną. Drobiazgowa, sprawiająca wrażenie zimnej, laboratoryjnej, sekcja anatomiczna ludzkich wnętrz i międzyludzkich zdarzeń, a kiedy staje się tragedia, jest traktowana li tylko jak jeden z elementów układanki. Trochę podobnie jak u Doris Lessing, która jednakowoż o wiele jest cieplejsza. Jeśli istnieje przeciwieństwo Hrabala, to jest nim James właśnie.

Tomasz Wojewoda | 2016-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Nie będę ukrywał – sięgnąłem po „Łgarza” zachęcony jedyną jak dotąd recenzją (negatywną) tej książki na portalu LC, w której to czytelnik postawił w antytezie pisarstwo Henry’ego Jamesa (1843-1916) do twórczości Hrabala, pisząc: „Jeśli istnieje przeciwieństwo Hrabala, to jest nim James właśnie”. Z racji mojej nieskrywanej i niesłabnącej (wybaczcie, o, bohemiści!) awersji do Hrabala, opinia taka przykuła moją uwagę i spowodowała, że tym śpieszniej zacząłem czytać.

To pierwsze moje pełnowymiarowe spotkanie z prozą Henry’ego Jamesa – wcześniej podczytywałem kobylasty „Portret damy” i gotycką powieść „Dokręcanie śruby” – na te książki też przyjdzie kiedyś czas. Zaś omawiana pozycja – „Łgarz” – ukazała się w 1974 roku, nakładem wydawnictwa Książka i Wiedza, w ramach legendarnej serii Koliber.

W skład zbiorku wchodzą dwa utwory z gatunku tzw. short stories (w których ponoć Henry James był osiągnął prawdziwą maestrię) – tytułowy „Łgarz” i „Wychowanek”. Są to opowiadania powstałe...

Lama | 2017-08-20
Konrad | 2016-10-15