Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Bardziej przyjaciel niż lokator

Tłumaczenie: Henryk Krzeczkowski
Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
A bit off the map
opowiadanie angielskie
Agka

Wybór opowiadań Proza A. Wilsona jest ostra, celna, często bezlitosna w swym demaskatorstwie. W opowiadaniach pisarz przedstawia mnogość typów, ludzi o nieokreślonym na ogół statusie społecznym, rekrutujących się spośród zdeklasowanej burżuazji, pseudointeligencji lub półświatka. Ze zjadliwą ironią pokazuje ich walkę o zachowanie pozorów zamożności, pozycji towarzyskiej i przyzwoitości,...

Wybór opowiadań

Proza A. Wilsona jest ostra, celna, często bezlitosna w swym demaskatorstwie. W opowiadaniach pisarz przedstawia mnogość typów, ludzi o nieokreślonym na ogół statusie społecznym, rekrutujących się spośród zdeklasowanej burżuazji, pseudointeligencji lub półświatka. Ze zjadliwą ironią pokazuje ich walkę o zachowanie pozorów zamożności, pozycji towarzyskiej i przyzwoitości, odsłania ich śmiesznostki, dziwactwa i snobizmy. Równocześnie jednak przebija z tych opowiadań tęsknota za dobrem, prawdą, "odnalezieniem siebie". Takim bohaterem będzie i psychopata z marginesu społecznego w "Drobnym incydencie", i June, bohaterka opowiadania tytułowego, dama z towarzystwa pędząca jałowe i nieprawdziwe życie, któremu przygoda z oszustwem nadała blasku, i Johnie z "Malinowego dżemu" - samotne dziecko wśród pozbawionych wyobraźni dorosłych.

Tomasz Wojewoda | 2018-10-25
Przeczytana: 30 września 2018

BLIZNA PO WILSONIE

Jednym z moich ulubionych polskich słów, które wyszły z powszechnego użycia, jest przymiotnik „zapoznany” – w znaczeniu „nieuznany”, „nienależycie doceniony”. Przymiotnik ten bardzo dobrze pasuje do pisarza, jakim był Angus Wilson (1913-1991). Gdy napotykamy na swojej drodze takiego autora, mimowolnie poszukujemy jakiegoś klucza, który może stać się przepustką do pełniejszego rozumienia jego twórczości. Mówiąc o Wilsonie, zaznaczyć należy, iż jest to pisarz bardzo mało znany w naszym kraju, w języku polskim ukazało się zaledwie pięć jego książek – i to dość dawno temu, bo między 1958 a 1977 rokiem, z czego aż trzy – „Anglosaskie pozy”, „Dojrzałe lata pani Eliot” oraz „Późne wstawanie” wyszły w ramach popularnej serii wydawniczej „Nike”. Omawiany zbiór opowiadań „Bardziej przyjaciel niż lokator” to ostatni chronologicznie jak dotąd przekład tego autora na język polski. Wydaje mi się, że klucz do rozumienia próz Wilsona udało mi się znaleźć dość szybko – mieści...

Mario | 2017-02-13

Sięgnąłem, bo lubię kolibry. Mam na półce jeszcze z pięćdziesiąt nieprzeczytanych, bo to teraz grosze kosztuje, a jak dotąd, nie zawiodłem się ani razu.
O Angusie Wilsonie wiedziałem, że taki był, i nic więcej. Zabrałem się do lektury bez specjalnych oczekiwań, i... z kartki na kartkę rosła i przyjemność z czytania, i podziw dla autora. To jest satyra/krytyka brytyjskiego społeczeństwa, a raczej typów, z których się ono składa, ale przecież nie tylko to. Zakończenia nowel z tego tomu pokazują, jak głęboko sięga autor w psychikę i linie losu najniezwyklejszych z bohaterów, którzy jednocześnie personifikują choroby toczące to społeczeństwo. A napisane jest to iście po mistrzowsku, co jest również wielką zasługą tłumacza, Henryka Krzeczkowskiego, postaci tak barwnej, że powstała o nim książka. Kto zechce, znajdzie.
Ja w każdym razie poszukam na półkach antykwarycznych innych książek Wilsona, a są takie po polsku. I wam też tego życzę, bo świetnej literatury nigdy dość.

nulla | 2018-08-02
Przeczytana: 05 października 2016