Brzechwa nie dla dzieci

Okładka książki Brzechwa nie dla dzieci
Mariusz Urbanek Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
342 str. 5 godz. 42 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2013-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-05-01
Liczba stron:
342
Czas czytania
5 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324403110
Tagi:
Brzechwa Jan biografia pisarz poeta dwudziestolecie międzywojenne
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Brzechwa (nie)znany



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
296 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3243
262

Na półkach: ,

Po rewelacyjnych książkach na temat Tuwima i Broniewskiego autorstwa Mariusza Urbanka przyszła pora na lekturę biografii Brzechwy.

Przyznam, że na temat Jana Brzechwy wiedziałam niewiele. Znałam oczywiście jego fenomenalne wiersze dla dzieci (wiele na pamięć), wiedziałam, że z wykształcenia był prawnikiem, kuzynem Bolesława Leśmiana, pamiętałam jego prawdziwe nazwisko oraz niedawne zawirowania związane z jego pochodzeniem oraz postawy w czasach stalinizmu. I tyle. Lektura tej książki pozwoliła mi poznać Brzechwę jako człowieka o wielu twarzach.

Autor przedstawia nam biografię pisarza bardzo szczegółowo, wręcz drobiazgowo. Oglądamy jego dzieciństwo, młodość, układy rodzinne i związki z kobietami. Poznajemy go jako znakomitego prawnika, specjalistę od praw autorskich. Jako człowieka hojnego, który nigdy nikomu nie odmówił pomocy. Mężczyznę wolącego afirmować niż atakować, chętnie korzystającego z uroków życia. I dlatego chyba często kolaborującego z władzą.

Książka napisana ciekawie, pięknym, plastycznym językiem, czytało się ją dobrze, ale w pewnej chwili zaczęła mnie denerwować. Oczywiście nie sama książka, ale postawa głównego jej bohatera – Brzechwa jawi się tu jako konformista, osoba płynąca z prądem, przyjaciel władzy - zawsze aktualnej. Nie umiałam znaleźć tu – w odróżnieniu od poprzednio czytanych biografii autorstwa Urbanka – powodów postępowania poety, ocenić jego motywów. Dopiero pod koniec lektury przyszło olśnienie, że poeta – wielki kpiarz – po prostu nabrał nas wszystkich. On był przede wszystkim pisarzem, wykonywał najlepiej jak umiał pracę, za którą mu płacono, a swoje rzeczywiste poglądy i przekonania pozostawiał dla siebie, niekiedy tylko ujawniając je w utworach w zawoalowany, dwuznaczny sposób.

Tragedią Brzechwy jako pisarza wydaje mi się być to, że chciał być traktowany jako poważny twórca, ale poziom literacki jego dzieł dla dorosłych był zdecydowanie niższy niż utworów dla dzieci, których pisania - dla odmiany- nie traktował serio. Stąd pisanie na zamówienie i ciągła pogoń za uznaniem. Niestety dla niego „poważne” utwory, i te lepsze i gorsze, przepadły gdzieś w pamięci współczesnych czytelników. Jego zaś wiersze dla dzieci zna bez mała każdy…

Chociaż oceniłam tę książkę niżej niż biografie Broniewskiego i Tuwima uważam, że warto się z nią zapoznać się. Pozwala dostrzec niespełnionego twórcę i nietuzinkowego człowieka.

Po rewelacyjnych książkach na temat Tuwima i Broniewskiego autorstwa Mariusza Urbanka przyszła pora na lekturę biografii Brzechwy.

Przyznam, że na temat Jana Brzechwy wiedziałam niewiele. Znałam oczywiście jego fenomenalne wiersze dla dzieci (wiele na pamięć), wiedziałam, że z wykształcenia był prawnikiem, kuzynem Bolesława Leśmiana, pamiętałam jego prawdziwe nazwisko...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    431
  • Przeczytane
    427
  • Posiadam
    117
  • Biografie
    18
  • Teraz czytam
    16
  • 2014
    14
  • Ebooki
    9
  • E-book
    7
  • 2023
    6
  • 2019
    6

Cytaty

Więcej
Mariusz Urbanek Brzechwa nie dla dzieci Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także