Ola i Królestwo Niespełnionych Marzeń.

Okładka książki Ola i Królestwo Niespełnionych Marzeń. Agnieszka Łobik-Przejsz
Okładka książki Ola i Królestwo Niespełnionych Marzeń.
Agnieszka Łobik-Przejsz Wydawnictwo: Novae Res literatura dziecięca
literatura dziecięca
Novae Res
2013-01-01
2013-01-01
Ola marzenia wyobraźnia kot Bonifacy królestwo

Okładka książki Magazyn Silmaris nr 2/2019 (13) Łukasz Marek Fiema, Łukasz Krukowski, Agnieszka Łobik-Przejsz, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Redakcja magazynu Silmaris, Michał Rogowski, Magdalena Świerczek-Gryboś, Anna Szumacher, Marcin Zwoleń
Magazyn Silmar... Łukasz Marek Fiema,...

Każdy lubi sobie od czasu do czasu pomarzyć o czymś przyjemnym, nie tylko dziecko, ale również dorosły. Ba! Pomarzyć nawet trzeba, zwłaszcza gdy nadchodzą gorsze, chmurne dni. Zwłaszcza, że zawsze istnieje iskierka, choć cień nadziei, że marzenie w końcu się ziści. Co jednak, gdyby nadszedł taki dzień, kiedy żadne marzenie nie miałoby już szansy nigdy się urzeczywistnić? Żadne dziecko nie dostałoby już wyczekiwanej zabawki, żaden dorosły nie doczekałby wyśnionego domu z małym ogródkiem, czy wspaniałych wakacji.

Debiutancka książka Agnieszki Łobik-Przejsz zabiera małych czytelników do pięknego i kolorowego świata marzeń, zagrożonego przez złą Wężową Wiedźmę. Ale zaraz! Na szczęście jest ktoś, kto jest w stanie uratować Krainę Marzeń, a wraz z nią wszystkie piękne nadzieje ludzi. To mała, rezolutna Ola. Oczywiście dziewczynka nie dokonałaby tak heroicznego czynu, gdyby nie pomoc przyjaciół, kota Bonifacego, czarodzieja Zistnika i wymarzonego pieska Lorda.

Książka napisana jest zgrabnym i bardzo przystępnym językiem. Opisy nie przytłaczają dzieci, a akcji jest sporo, dzięki czemu żaden milusiński nie będzie się nudził (przez co zamiast grzecznie podczas wieczornego czytania zasnąć, z pewnością nie pozwoli zbyt szybko skończyć rodzicowi lektury). Jednocześnie dość duże litery pozwolą starszym dzieciom z łatwością czytać książkę samodzielnie. Podczas lektury można nacieszyć oko pięknymi, całostronicowymi ilustracjami, przygotowanymi przez Kamilę Stankiewicz. Obrazki są idealnym uzupełnieniem historii, pobudzającym wyobraźnię.

Debiut pisarski Agnieszki Łobik-Przejsz z całą pewnością zaliczyć można do udanych. Niezbyt długa książeczka (ok. 100 stron) o przygodach rezolutnej Oli wzmaga apetyt na więcej. Stosunkowo prosta historia nie nuży, a jednocześnie ma w sobie to coś, co pozwoli świetnie bawić się podczas lektury nawet rodzicom.

Każdy z nas ma jakieś marzenia, każdy marzy o czymś innym. I im jesteśmy młodsi, tym marzenia łatwiej się spełniają, jednak nie każde marzenie doczeka swojego spełnienia. Od czego to zależy, jak to się dzieję, czy ktoś ma na to wpływ?

Ola ma pięć lat i chodzi do przedszkola. Jak każde dziecko ma wiele marzeń, choć tak najbardziej to marzy jej się pies, jej własny, słodki psiak. Pewnego dnia, gdy z mamą i młodszą siostrą idą do sklepiku po zakupy, Ola zauważa ślicznego kotka i choć mama zabrania jej oddalania się, to ta niesforna dziewczynka, podąża śladem zwierzątka. I tak zaczyna się niezwykła przygoda, małej, pełnej marzeń dziewczynki.

Ola wraz z Panem z wózeczkiem i jego niezwykłym kotem przenoszą się do krainy Niespełnionych Marzeń. Ta niezwykła dziewczyna ma wyjątkową misję, musi ona uratować marzenia przed złą wężową wróżką, która więzi marzenia, wysyła praczy kolorów i przez to wiele marzeń nie może się spełnić. Czy dziewczynce uda się wypełnić przepowiednię? O tym musicie przekonać się sami.

„Ola i Królestwo Niespełnionych Marzeń” to piękna bajka o małej dziewczynce. Autorka przenosi nas do magicznej krainy, gdzie wraz z Olą przeżyjemy moc wrażeń i niezapomniany przygód. Książka pobudza wyobraźnię i przede wszystkim pokazuje, że warto marzyć. Pani Agnieszka stworzyła niezwykłą historię, piękną i mądrą bajkę, która spodoba się zarówno młodszym jak i starszym czytelnikom.

Polecam, w świecie w którym co raz trudniej zadowolić najmłodsze pociechy, Agnieszka Łobik-Przejsz pokazuje, że jest to możliwe. Ślicznie wydana, magiczna historia zachwyci każdego małego poszukiwacza przygód! A przede wszystkim pokaże, że warto marzyć!!!

"Lubicie marzyć? Ja uwielbiam. Tak...ale najpiękniejsza chwila to ta, w której marzenie staje się rzeczywistością... A co by się stało, gdyby pewnego dnia marzenia po prostu przestały się spełniać? Umiecie wyobrazić sobie coś gorszego?"

Fragment pochodzi z okładki książeczki. Jest to bajka dla troszkę starszych dzieci, które już potrafią zrozumieć czym są marzenia, jaką sprawiają radość, w szczególności gdy się spełniają, albo smutek kiedy nie mogą się ziścić.
Co przykuło moją uwagę? Piękna okładka, na zdjęciu tego nie widać ale jest ona twarda, aksamitna w dotyku. Już ten fakt sprawia,że chcemy trzymać w dłoniach i zajrzeć do środka. A kiedy już otworzymy..środek na przywita ciekawymi przygodami oraz ślicznymi ilustracjami.

Ola ma pięć lat, chodzi do przedszkola, nie lubi zupy mlecznej ponieważ często robi się na niej ohydny kożuch. Mieszka w domu z malutką siostrzyczką oraz starszym braciszkiem.
Nie potrafi zrozumieć dorosłych, którzy wszędzie się śpieszą, przez co nie potrafią dostrzec piękna otaczającego świata, tego,że zakwitły nowe kwiaty, liście na drzewach pięknie falują..albo Pana z wózeczkiem, który według mamy zabiera niegrzeczne dzieci.
Jednak pewnego dnia podczas spaceru, spotyka ślicznego czarnego kotka, o niesamowitym spojrzeniu...
To nie będzie zwykły kot, Bonifacy bo tak ma na imię pochodzi z tajemniczej krainy, która potrzebuje pomocy Oli, wchodząc za żywopłot dostajemy się wraz z dziewczynką do Królestwa niespełnionych marzeń...
Okazuje się,że Pan z wózeczkiem jest czarodziejem Zaistnikiem, szukającym w naszym świecie dziewczynki z przepowiedni.
Marzenia zostały zaatakowane przez wężową Wróżkę, praczy kolorów oraz mrzonek, przez nich nie mogą się spełniać nawet te najmniejsze pragnienia.
Nasza mała bohaterka stanie przed trudnym zadaniem, swoją dziecięcą dobrocią oraz współczuciem dla złej królowej będzie musiała uwolnić Królestwo oraz przywrócić barwy, które zostały sprane przez wysłanników Wężowej Wróżki.

Na szczęście Ola spotka przyjaciół, oprócz Zaistnika i Bonifacego pomoże jej pies Lord, bardzo bliski sercu dziewczynki. Księżna Nadzieja podaruje trzy bardzo cenne szkatułki zaś Król Mag przygotuje do spełnienia tej trudnej ale jakże pięknej misji.

Ta przygoda nauczy Olę czegoś bardzo ważnego. Zrozumie,że aby podarować komuś szczęście, czasem wystarczy dać od siebie bardzo niewiele, zaś niektóre marzenia są tak błahe w porównaniu do tych, które pozna podczas niesamowitej podróży.
Niestety spotka wiele zagrożeń, zła Królowa dowiedziawszy się o przybyciu dziewczynki bardzo się zdenerwuje, zrobi wszystko aby przeszkodzić w dopełnieniu się przepowiedni.
Jak kończy się bajka i czy wszystko dobrze się ułoży? Zapraszam do przeczytania wraz ze swoimi pociechami.

Myślę,że ta bajka spodoba się każdemu dziecku. Sama z wielkim zainteresowaniem śledziłam losy Oli, oraz dopingowałam podczas wielu spotykanych utrudnień. Byłam ciekawa jak wygląda klucz, o którym będzie mówił Zaistnik. Wyglądu wężowej Wróżki, jak i jej świty.
Pani Agnieszka Łobik-Przejsz stworzyła bardzo mądrą pouczającą bajkę. Jest na prawdę bardzo wciągająca, pisana przystępnym językiem. Skierowanym do małego odbiorcy. Polecam tym starszym dzieciaczkom, które już same próbują czytać.

,,Ola i Królestwo Niespełnionych Marzeń” Agnieszka Łobik-Przejsz
Agnieszka Łobik-Przejsz to autorka książki nie tylko dla najmłodszych, gdyż marzenia ma każdy z nas.
Ola podczas spaceru z mamą nagle zauważyła czarnego kota, za którym poszła, choć wiedziała, że nie powinna się oddalać. Nagle za rękę schwycił ją także Pan z wózeczkiem, a następnie zupełnie niespodziewanie znalazła się w nieznanej jej krainie. Była tam wyczekiwana już od dawna, miała pewne zadanie do wykonania. Czy udało jej się spełnić misję i uwolnić marzenia?
Książka liczy sobie raptem niecałe 100 stron. Duże litery z pewnością ułatwiają czytanie. Jest to dobra lektura, aby się zrelaksować i choć chwilę odpocząć. Przeczytanie jej zajęło mi niecałą godzinę, więc nie jest to jakiś specjalny wyczyn czytelniczy.
Autorka pisała w sposób prosty. Całości dopełniały przepiękne i dopracowane pod każdym względem ilustracje. Nie było ich za dużo, jednak te zamieszczone przyciągały wzrok. Papier także dobrej jakości, choć podczas czytania przy świetle czasami mi się naświetlał, jeśli źle miałam ustawioną książkę.
Pozycja przede wszystkim porusza problem marzeń każdego z nas. Musimy wierzyć w to, że naprawdę się spełniają i wtedy rzeczywiście tak się zdarzy. Marzyć może każdy, dlatego moim zdaniem podczas czytania tej krótkiej powieści nie ma prawa być ograniczeń wiekowych.
Bajki nie są przeznaczone tylko dla dzieci! Każdy z nas kiedyś był młody, więc dlaczego nie wrócić do przeszłości i ponownie zatopić się w tym magicznym świecie? Nie rozumiem ludzi, którzy nie potrafią tego pojąć…
Z twórczością autorki zapoznałam się po raz pierwszy, jednak z pewnością nie ostatni. Bardzo miło spędziłam czas z tą pozycją i w przyszłości mam ochotę na więcej.
,,Ola i Królestwo Niespełnionych Marzeń” to moim zdaniem pozycja dla każdego. Mi się bardzo podobała i mogę ją polecić nie tylko najmłodszym czytelnikom.
Moja ocena : 5/6

,,Ola i Królestwo Niespełnionych Marzeń” Agnieszka Łobik-Przejsz

Bajki są niczym kotwice, które trzymają nas w świecie pełnym kolorów, które przypominają nam okres najwspanialszy w życiu. Być może to jeden z powodów, dla którego wracam do historii przeznaczonych dla naszych pociech. Obecnie bardzo rzadko spotykam bajki, które oddawały by klimat historii zapamiętanych z dzieciństwa. Ostatnio trafiłam na pozycje, która nie tylko przeniosła mnie do magicznego królestwa, ale także sprawiła, że poczułam klimat minionych chwil. Mowa jest o bajce " Ola i Królestwo Niespełnionych Marzeń"

Główną bohaterką jest Ola, dziewczynka w wieku przedszkolnym, która trafiła do królestwa opanowanego przez Wężową Wiedźmę. W tym królestwie marzenia zostają więzione i znikają. Zadaniem Oli jest spełnienie przepowiedni. Dzięki której do Królestwa powrócą marzenia.

Historia nie jest długa, ale wystarczająca, aby zabrać czytelnika do krainy marzeń. Opowieść czyta się bardzo lekko, przyjemnie i zainteresowaniem. Podczas czytania na głos, ma bardzo przyjemny wydźwięk, który pozwala dzieciom na zatracenie się w przygodzie Oli. Jako że bajka należy do historii współczesnych, to jednak ma w sobie nutkę klimatu zapożyczonego z historii znanych każdemu z dzieciństwa.

Na ogół opowieść jest delikatna, aczkolwiek ma klika poważniejszych i bardziej ostrych opisów. Nie są one nazbyt przerażające, ale wyróżniają się w całości. Podczas czytania, miałam także wrażenie przyśpieszenia, spowodowanego tak jakby rezygnacją z bardziej szczegółowych zdarzeń, opisów i ich usunięciu. W wielu miejscach czułam szarpniecie, przeskok, zgrzyt podczas poznawania losów dziewczynki.

Jeśli chodzi o stronę graficzną, to także nie mam nic co zarzucenia. Obrazki, które znajdują się wewnątrz książeczki są kolorowe i zabawne. Czcionka jest dość wyraźna i duża. Tak więc zarówno dzieci jak i starsi nie mają problemów z czytaniem.

Pomimo lekkich niedociągnięć, bajkę zaliczam do tych, które mogę polecić zarówno dzieciom jak i dorosłym. Jest to jedna z nielicznych, współczesnych opowieści, która odtwarza baśniowy klimat. Historia ma w sobie morał - uczy.

• Na mojej półce
  • Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu (173 cm)
  • Własna biblioteczka
  • 7 lat
  • Akcja 52 książki (2014)
  • Do zrecenzowania
  • Posiadam - moja biblioteczka

Dodaj cytat z książki Ola i Królestwo Niespełnionych Marzeń.