Lionel Asbo. Raport o stanie państwa

Wydawnictwo: Rebis
LIONEL ASBO: STATE OF ENGLAND
literatura piękna
joly_fh

Najnowsza książka niekwestionowanego mistrza "nowej nieprzyjemności" Martina Amisa Lionel Asbo, brutalny i "programowo głupi" kryminalista, jest osobliwie lojalny wobec swojego siostrzeńca, Desa. Udziela mu ojcowskich rad (porno jest lepsze od dziewczyn), wtajemnicza w arkana swojego fachu (zawsze noś przy sobie nóż) i każe sobie pomagać przy tresurze pary psychopatycznych pitbuli (karmionych...

Lionel Asbo, brutalny i "programowo głupi" kryminalista, jest osobliwie lojalny wobec swojego siostrzeńca, Desa. Udziela mu ojcowskich rad (porno jest lepsze od dziewczyn), wtajemnicza w arkana swojego fachu (zawsze noś przy sobie nóż) i każe sobie pomagać przy tresurze pary psychopatycznych pitbuli (karmionych tabasco). Ale Des chce dla siebie czegoś innego: książek i romantycznej miłości... Tymczasem Lionel wygrywa na loterii prawie 140 milionów funtów. Staje się ulubieńcem mediów, kupuje pałace i drogie samochody, inwestuje na giełdzie i otacza się luksusowymi kobietami. Jego natura jednak się nie zmienia, co prowadzi do licznych perturbacji. A Des ma powód, by się swego wuja bać.

źródło opisu: Rebis, 2013

źródło okładki: www.rebis.com.pl

MariaCz | 2018-10-10

językowo genialna.

twolski | 2015-09-01

Mocna książka, Anglia przedstawiona z nowego punktu widzenia.
Czytanie utrudniało mi to, że nie polubiłem głównych bohaterów.

Iguana | 2015-08-20
Przeczytana: 2014 rok

Amisa czytam odkąd byłam jeszcze nastolatką (czyli dawno temu). Jednak ta książka znudziła mnie już na samym początku.

Krzysztof Szendzielorz | 2014-12-27

Powieść doceniam za styl, za irytująco konsekwentne i przez to wiarygodne nakreślenie postaci, m.in. przez język jakim się posługują. Szczególnie magnetyczny jest główny bohater. A został nim znany nam z polskiej literatury cham Edek. Tylko że w "Raporcie o stanie państwa" jest już właśnie głównym bohaterem, a właściwie gwiazdą, wzorem.

Jarek1983 | 2014-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Duże rozczarowanie. Książka była polecana w mediach, a także występowała w podsumowaniach rocznych. Na okładce wydawca zestawia Amisa obok Zadie Smith, więc przekaz jest dość mocny, jeżeli chodzi o czytelnika. "Mistrz ironii" tak piszą... jeżeli to jest Mistrz to ja gram w innej lidze. Dawno nie czułem tak dużej udręki, gdzie humor został zastąpiony przez kanciaste frazy, a typowa brytyjska lekkość została podana w formie XXL. Sorry, ale wolę Masłowską w barwach biało-czerwonych.

Agaton | 2014-01-16
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Trochę obrzydliwe, trochę cudowne, zwłaszcza wymowa Lionela. Des jako postać zaczął mnie w połowie nudzić. Chciałabym poznać "Trenodię".

Lisek | 2013-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Ktoś napisał,że to jest powieść tabloidowa i coś w tym jest.Książka nie powala na kolana ale warto przeczytać.

fragola | 2013-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Do Masłowskiej mu daleko, ale nalezy mieć świadomość, ze tlumacz pewnie nieźle się napracował, zeby choć troche oddać język "brytolskiego kołka" (nie zawsze się udało).
Fabuła całkiem sympatyczna, choć w 2/3 traci impet.

Książka ,która wbija w fotel .
Świetny język ,barwne postaci i wartka akcja to wielkie atuty tej powieści .Niektórzy polscy "postmoferniści " mogliby Amisowi buty czyścić

Felicytka | 2013-07-20
Przeczytana: lipiec 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Lionel to młody przestępca. Ledwie skończył dwadzieścia lat, a już ma na koncie parę odsiadek. W krótkich przerwach między kolejnymi wizytami w zakładzie karnym zajmuje się odzyskiwaniem długów. Do pracy zabiera ze sobą dwa pitbule. Psy regularnie karmi tabasco i upija tanim piwem. Lionel jest też wujkiem i opiekunem Desa. Des stracił rodziców, teraz zdany jest na talent wychowawczy osiem lat starszego Li. Kuzyni mieszkają w ciasnym mieszkaniu na trzydziestym pietrze w bloku komunalnym. Gdy wuj siedzi w więzieniu Des musi radzić sobie sam. Przyjął zasadę robienie wszystkiego dokładnie odwrotnie niż każe mu Li. Lionel puka się w głowę na chodzenie do szkoły. Des nie wagaruje i uczy się pilnie. Każe chodzić z nożem – Des tylko wzdycha i potakuje.

W tę rutynę dnia codziennego nagle wkrada się chaos. Li wygrywa kupę kasy na loterii. To tylko pozornie wielkie szczęści. Teraz musi radzić sobie z rodziną, która go nachodzi i oczekuje, że podzieli się z nimi pieniędzmi. Trudno też mu...