Prawda

Tłumaczenie: Olga Siara
Wydawnictwo: Insignis
literatura piękna
joly_fh

Najnowsza powieść niezrównanego Michaela Palina, dowcipna i pełna ciepła. Zwykły zjadacz chleba, kusząca oferta, niesamowita podróż przez Indie. Keith Mabbut – niespełniony pisarz i dziennikarz – znajduje się na życiowym zakręcie, kiedy los zsyła mu okazję, która może diametralnie odmienić jego byt: otrzymuje propozycję napisania bestsellerowej z założenia biografii nieuchwytnego Hamisha...

Keith Mabbut – niespełniony pisarz i dziennikarz – znajduje się na życiowym zakręcie, kiedy los zsyła mu okazję, która może diametralnie odmienić jego byt: otrzymuje propozycję napisania bestsellerowej z założenia biografii nieuchwytnego Hamisha Melville’a, wpływowego aktywisty, ekologa i obrońcy praw człowieka. Próby poznania prawdziwej historii tej żywej legendy prowadzą dziennikarza do wschodnich Indii, gdzie staje się świadkiem rujnowania świata miejscowych plemion i niszczenia przyrody przez ściągający tam przemysł. Im więcej Mabbut dowiaduje się o działalności Melville’a, tym bardziej go podziwia i tym mocniej pragnie powrócić do własnych młodzieńczych ideałów. Ale czy jego idol rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje? Jak odkrywa Keith, prawdą może być wszystko, co chcemy, by za nią uchodziło…

W swojej podnoszącej na duchu i pełnej subtelnego humoru powieści Michael Palin po mistrzowsku opisuje niezwykłe przeżycia zwykłego człowieka, którego życie ulega zupełnej zmianie w trakcie poszukiwań tytułowej prawdy.

źródło opisu: Wydawnictwo Insignis, 2013

źródło okładki: http://www.insignis.pl/book/index/76/Prawda.html

Oficjalna recenzja
Bosy_Antek książek: 709

„Prawda” jest taka

Zapoznając się z powieścią Michaela Palina pt. „Prawda”, czytelnik kojarzący autora tylko i wyłącznie z dokonaniami legendarnej grupy Monty Python, może poczuć swoisty dysonans poznawczy. Ma przecież prawo oczekiwać książki zabawnej, pełnej absurdu, groteski, przesyconej anarchistycznym poczuciem humoru, który niósł będzie za sobą niezbyt słodką refleksję na temat życia.

A co otrzymuje? Poważną propozycję, w której pojawiają się nie tylko czytelne nawiązania do „Jądra ciemności” Conrada, ale również kłębią się w niej dość bolesne pytania o kondycję idealistów, jacy co rusz muszą łamać swoje zasady. Palin uwypukla problemy naszego świata: grozę współczesnego kolonializmu, podłość koncernów drenujących dziewicze wciąż części planety, mroczne strony rynku książki… Robi to w sposób przekonywający, spokojny, budując narrację, której nigdzie się nie spieszy.

Bohaterem powieści jest Keith Mabbut – pisarz do wynajęcia, onegdaj dziennikarz śledczy, który młodzieńcze ideały zastąpił potrzebą stabilizacji, a ryzyko zawodowe przewidywalnymi zleceniami. Jego małżeństwo rozpadło się, traci kontakt z dorosłymi dziećmi, od czasu do czasu ląduje w łóżku przypadkowo poznanej kobiety, z którą nie łączy go żadna głębsza więź. 56-letni mężczyzna grzęźnie w swoim bezbarwnym życiu, a Palin doskonale oddaje tę aurę beznadziei. Nie jest nam do śmiechu, gdy obserwujemy notorycznie przegrywającego na niemal każdym froncie człowieka.

Wszystko może odmienić lukratywne zlecenie – bogate wydawnictwo...

Wszystko może odmienić lukratywne zlecenie – bogate wydawnictwo proponuje naszemu bohaterowi spisanie bestsellerowej według marketingowców biografii nieuchwytnego Hamisha Melville’a. Aktywisty, walczącego ekologa, żywej legendy, autorytetu wszystkich obrońców praw człowieka. Mimo początkowych obiekcji (rozwianych między innymi wysokością honorarium), Mabbut podejmuje się tego zadania, nie podejrzewając jednak, że staje się częścią wyrafinowanej intrygi. Wędrując po bezdrożach Indii, lecąc do Czech, walcząc z londyńskim rekinami rynku wydawniczego, stopniowo odkrywa tytułową prawdę o człowieku, którego działalność sam podziwiał, ale prawda ta też staje się elementem gry, którą Melville prowadził z całym światem.

Nie spodziewajmy się po tej książce erupcji humoru – jest on delikatny, wynikający raczej z obserwacji ludzkich słabostek i przypadków, jakimi rządzi się nasze życie. Komizm zostaje przesłonięty ważniejszymi dla Palina kwestiami. Mechanizmy zbrodniczej niemal działalności wielkich koncernów. Bezwzględność ekonomii, która ustawia na pierwszym planie zysk, eliminując po drodze człowieka. Prywatne wojny między najbliższymi sobie kiedyś ludźmi, dziś akcentującymi sprzeczne interesy, oczekiwania, nadzieje. To znajdziemy w tej napisanej dla poważnego odbiorcy powieści.

Całość, mimo swego ciężaru zmuszającego do refleksji, spisana jest lekkim, pozbawionym zbędnej stylistyki piórem. A finał, jakiego się doczekamy, choć na chwilę rozproszy kłębiące się nad światem chmury i pozwoli uwierzyć, że warto być wiernym swoim ideałom.

Tomasz Fijałkowski

Aleksandra | 2018-06-25
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Bardzo ciekawa książka, napisana pięknym językiem, ukazująca zupełnie z innej strony Michaela Palina - o dochodzeniu do prawdy.Polecam

Iza | 2018-03-21

Zadziwiająco dobre

Machno | 2018-01-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Gdy brałem książkę autorstwa Michaela Palina do rąk nie widziałem, czego się spodziewać. Moje doświadczenia z tym Pythonem sugerowały narkotyczny wręcz odjazd, z szaleństwem w oczach, które popchnie nas w każdą otchłań. Tymczasem Prawda jest zupełnie inna. Nie ma szalonych wariacji na każdy temat, purnonsensownych dowcipów czy gier słownych, nie nabijamy się ze wszystkiego i wszystkich, raczej z przymrużeniem oka patrzymy na własną wiarę w idealizmy i pewne podstawowe zasady życia, którym chcemy być wierni. Keith Mabbut jest pisarzem, za którym idzie przeszłość dziennikarza śledczego i jednej wielkiej sprawy. Właśnie napisał na zlecenie pewnej firmy z branży paliwowej historię tego przedsiębiorstwa. I tutaj na scenę wkracza pewne wydawnictwo, które sugeruje mu napisanie książki o działaczu społecznym, człowieku legendzie, niedostępnym i nieustępliwym. Hamish Neville unika wywiadów, stara się, by jego działania mówiły za niego. Staje po stronie słabych i nie mogących się bronić...

Aneta | 2017-11-28
Przeczytana: wrzesień 2017

Wahałam się między bardzo dobra, a dobra, ale jest dobra ++, więc jak bardzo dobra minus.
Może najpierw za co mały minus - jest taka momentami delikatnie monotonna, tzn takie zwyczajne życie głównego bohatera, takie opisy długie, ale to z kolei idealnie oddaje klimat i atmosferę miejsc w Anglii, które są opisywane.
Autor bardzo nadrabia ciekawymi sytuacjami, które wplata w życiorys głownego bohatera. Poza tym można by ją przeczytać w kilka dni, ja natomiast czytałam w kilka tygodni, zupełnie nie wiem czemu. Nie ma tu na pewno takiego elementu, gdzie chce się wiedzieć co dalej, 'szybko, muszę wiedzieć'. Można spokojnie książkę odłożyć i zostawić na później.
Mimo to polecam, bo jest to książka przygodowa, ciekawie skonstruowana i może mniej wymagającego czytelnika wciągnie od razu.

Piotr Czajkowski | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Zaskoczyla mnie ta ksiazka. Chcialem zobaczyc co tez naskrobal jeden z Pythonow. I nie zawiodlem sie. Wiekopomne dzielo to nie jest, ale czyta sie bardzo przyjemnie. A i historia wciagajaca. Wzbudza emocje tam gdzie trzeba.

MirekC | 2016-07-09
Przeczytana: 03 lipca 2016

Ex-dziennikarz, któremu powoli, lecz bez zbędnego znieczulenia, sypie się życie, dostaje nadspodziewanie intratne zlecenie. Ma napisać biografię faceta, który słynie ze swojego zaanagażowania w sprawy rozsianych po świecie społeczności w ich starciu z wielkimi przemysłowymi korporacjami. No i rodzą się kłopoty. Bo wydawałoby się, że kontury są jasno zarysowane, jednak z biegiem czasu tracą one wyrazistość. Więc gdzie jest ta prawda? Czy ona się sprzeda? Zaspokoi oczekiwania wydawcy, potencjalnych czytelników? Lektura dobrze napisanej książka Palina wciągała mnie stopniowo. Jednak w pewnym momencie, gdy akcja nabrała rozpędu, byłem nieodparcie ciekaw finału. Cenię też Palina za poruszenie ważnych współcześnie tematów, zarówno w makro, jak i mikro perspektywie. Pomimo tego, że nie zawsze motywy bohaterów były dla mnie czytelne, warto było poświęcić czas na lekturę tej książki.

Bookeriada | 2014-07-17
Przeczytana: 02 sierpnia 2013

Jak wyznał w jednym z wywiadów Michael Palin, do wielkiej „Prawdy” prowadzą małe nieprawdy. Zapoznana z tą myślą, jeszcze przed sięgnięciem po najnowszą powieść pisarza, zastanawiałam się jak głęboko symbolicznie zdanie to odnajdzie swoją receptę w historii dziennikarza Keitha Mabbuta.

Jak to zwykle bywa, tu, gdzie życiowe zakręty każą zadawać pytania, krystalizują się najbardziej niebezpieczne i ekscytujące wycieczki w głąb własnej tożsamości. Michael Palin w książce „Prawda”, do podróży w głąb umysłu ludzkiego dołącza pełną kontrowersyjnych pytań wyprawę do wschodnich Indii, gdzie miejscowe plemiona tracą swoje wspólnoty i tradycje na rzecz kwitnącego kwiatami zbrodni przemysłu. Bohater powieści w miejscu, takie jak to, z trudną do wysłowienia świadomością zagubienia we własnym życiu, ma za zadanie odnaleźć prawdę na temat drugiego człowieka – Hamisha Melville`a, wpływowego aktywisty i ekologa, po czym „wystawić weksel” na prawdziwość i czystość jego żywej legendy. Czytelnik...

Sanderka1985 | 2014-03-20
Przeczytana: 19 marca 2014

Fantastyczna powieść, byłego członka legendarnej grupy Monty Pythona, na temat tak ważnego tematu jakim jest niewątpliwie tytułowa prawda. Bohater książki Keith Mabbut,niespełniont dziennikarz i pisarz, który przekroczył pięćdziesiąty rok życia i lata swej świetności zdaje się mieć już za sobą – zarówno w sferze zawodowej, w której mimo dawnych ambicji chwytać się musi poniżającej (ale nieźle płatnej) chałtury, jak i osobistej – jego żona decyduje się odejść z innym mężczyzną, ma za zadania napisać książkę na temat nieuchwytnego, otoczonego legendą działacza – aktywisty, ekologa i obrońcy praw człowieka w wielu rejonach świata, Hamisha Melville’a. Książka napisana, no może bardziej dla polskiego czytelnika przetłumaczona, w bardzo dobry sposób, bo co by nie powiedzieć to również ma znaczenie. Palin pisze bardzo, można by ująć, że ujmująco. Książke się wręcz pochłania... Nie ukrywam, że widoczny jest czas jaki spędził autor książki podróżując po świecie. Ja sama lubie takie książki...

Agata | 2014-03-06
Przeczytana: 05 marca 2014

Palina znałam do tej pory od strony słynnego latającego cyrku. Tymczasem, jako pisarz radzi sobie więcej, niż świetnie. "Prawda" to powieść mądra, nieobciążona moralizowaniem. Człowiek przedstawiony jest w niej bez jakiegoś rozdęcia i patosu, choć sytuacje, w jakich się znajduje wymagają od niego trudnych wyborów. Dodatkowym smaczkiem jest dla mnie klimat Anglii - poranne kawy, gdy deszcz za oknem, zacisze domowe, rodzina - kocham takie smaki, bezpiecznie mi się jakoś robi przy tym. Charaktery Anglików, miejsca - plastyczne opisy, malownicze. Palin w prosty sposób ukazuje nam człowieka narażonego na manipulacje, dokonującego wyborów, smutnego czasem, a czasem szczęśliwego. "Prawda" to tytuł doskonale odzwierciedlający zawartość i przesłanie. Do tego mamy niebanalną akcję, troszkę jak bardziej ambitne "Jedz, módl się, kochaj" z mężczyzną w roli bohatera głównego. Wspaniała, mądra, czuła powieść. Myślę, że najlepsza, jaką w tym roku wpadła w moje ręce....

Krzysztof Sawicki | 2014-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2014

Książka nie jest zła. Tematyka ciekawa, ale niezbyt wciągająca. Przeciętniaczka ;-)