Zgłosuj na książki roku 2017

Prawda

Tłumaczenie: Olga Siara
Wydawnictwo: Insignis
joly_fh

Najnowsza powieść niezrównanego Michaela Palina, dowcipna i pełna ciepła. Zwykły zjadacz chleba, kusząca oferta, niesamowita podróż przez Indie. Keith Mabbut – niespełniony pisarz i dziennikarz – znajduje się na życiowym zakręcie, kiedy los zsyła mu okazję, która może diametralnie odmienić jego byt: otrzymuje propozycję napisania bestsellerowej z założenia biografii nieuchwytnego Hamisha...

Keith Mabbut – niespełniony pisarz i dziennikarz – znajduje się na życiowym zakręcie, kiedy los zsyła mu okazję, która może diametralnie odmienić jego byt: otrzymuje propozycję napisania bestsellerowej z założenia biografii nieuchwytnego Hamisha Melville’a, wpływowego aktywisty, ekologa i obrońcy praw człowieka. Próby poznania prawdziwej historii tej żywej legendy prowadzą dziennikarza do wschodnich Indii, gdzie staje się świadkiem rujnowania świata miejscowych plemion i niszczenia przyrody przez ściągający tam przemysł. Im więcej Mabbut dowiaduje się o działalności Melville’a, tym bardziej go podziwia i tym mocniej pragnie powrócić do własnych młodzieńczych ideałów. Ale czy jego idol rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje? Jak odkrywa Keith, prawdą może być wszystko, co chcemy, by za nią uchodziło…

W swojej podnoszącej na duchu i pełnej subtelnego humoru powieści Michael Palin po mistrzowsku opisuje niezwykłe przeżycia zwykłego człowieka, którego życie ulega zupełnej zmianie w trakcie poszukiwań tytułowej prawdy.

źródło opisu: Wydawnictwo Insignis, 2013

źródło okładki: http://www.insignis.pl/book/index/76/Prawda.html

Oficjalna recenzja
Bosy_Antek książek: 662

„Prawda” jest taka

Zapoznając się z powieścią Michaela Palina pt. „Prawda”, czytelnik kojarzący autora tylko i wyłącznie z dokonaniami legendarnej grupy Monty Python, może poczuć swoisty dysonans poznawczy. Ma przecież prawo oczekiwać książki zabawnej, pełnej absurdu, groteski, przesyconej anarchistycznym poczuciem humoru, który niósł będzie za sobą niezbyt słodką refleksję na temat życia.

A co otrzymuje? Poważną propozycję, w której pojawiają się nie tylko czytelne nawiązania do „Jądra ciemności” Conrada, ale również kłębią się w niej dość bolesne pytania o kondycję idealistów, jacy co rusz muszą łamać swoje zasady. Palin uwypukla problemy naszego świata: grozę współczesnego kolonializmu, podłość koncernów drenujących dziewicze wciąż części planety, mroczne strony rynku książki… Robi to w sposób przekonywający, spokojny, budując narrację, której nigdzie się nie spieszy.

Bohaterem powieści jest Keith Mabbut – pisarz do wynajęcia, onegdaj dziennikarz śledczy, który młodzieńcze ideały zastąpił potrzebą stabilizacji, a ryzyko zawodowe przewidywalnymi zleceniami. Jego małżeństwo rozpadło się, traci kontakt z dorosłymi dziećmi, od czasu do czasu ląduje w łóżku przypadkowo poznanej kobiety, z którą nie łączy go żadna głębsza więź. 56-letni mężczyzna grzęźnie w swoim bezbarwnym życiu, a Palin doskonale oddaje tę aurę beznadziei. Nie jest nam do śmiechu, gdy obserwujemy notorycznie przegrywającego na niemal każdym froncie człowieka.

Wszystko może odmienić lukratywne zlecenie – bogate wydawnictwo...

Wszystko może odmienić lukratywne zlecenie – bogate wydawnictwo proponuje naszemu bohaterowi spisanie bestsellerowej według marketingowców biografii nieuchwytnego Hamisha Melville’a. Aktywisty, walczącego ekologa, żywej legendy, autorytetu wszystkich obrońców praw człowieka. Mimo początkowych obiekcji (rozwianych między innymi wysokością honorarium), Mabbut podejmuje się tego zadania, nie podejrzewając jednak, że staje się częścią wyrafinowanej intrygi. Wędrując po bezdrożach Indii, lecąc do Czech, walcząc z londyńskim rekinami rynku wydawniczego, stopniowo odkrywa tytułową prawdę o człowieku, którego działalność sam podziwiał, ale prawda ta też staje się elementem gry, którą Melville prowadził z całym światem.

Nie spodziewajmy się po tej książce erupcji humoru – jest on delikatny, wynikający raczej z obserwacji ludzkich słabostek i przypadków, jakimi rządzi się nasze życie. Komizm zostaje przesłonięty ważniejszymi dla Palina kwestiami. Mechanizmy zbrodniczej niemal działalności wielkich koncernów. Bezwzględność ekonomii, która ustawia na pierwszym planie zysk, eliminując po drodze człowieka. Prywatne wojny między najbliższymi sobie kiedyś ludźmi, dziś akcentującymi sprzeczne interesy, oczekiwania, nadzieje. To znajdziemy w tej napisanej dla poważnego odbiorcy powieści.

Całość, mimo swego ciężaru zmuszającego do refleksji, spisana jest lekkim, pozbawionym zbędnej stylistyki piórem. A finał, jakiego się doczekamy, choć na chwilę rozproszy kłębiące się nad światem chmury i pozwoli uwierzyć, że warto być wiernym swoim ideałom.

Tomasz Fijałkowski

electric_cat | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Całość tekstu znajduje się tutaj:

"Prawdę" Michaela Palina czytało mi się niebywale lekko i szybko. Do gustu przypadły mi wyraziście nakreślone postacie, nie tylko główny bohater mieszkający z dorastającą już córką i kotem, na siłę starający się pogodzić z losem [wiszący nad głową rozwód i gorycz z powodu braku wielkich życiowych osiągnięć]. Świetnym akcentem [i przy okazji polskim!] jest Krystyna, jeszcze obecna żona głównego bohatera, kobieta ze słowiańską duszą - żywiołowa i ambitna, dbająca o swoje dzieci. Genialnie został również przedstawiony Hamish Melville, którego czytelnik i bohaterowie nie mają od razu podanego w całości na talerzu, lecz stopniowo go odkrywają.
Genialne są również opisy Indii, do których zawiodły bohatera poszukiwania swojego idola. Michael Palin zabiera czytelnika nie tylko na popularne szlaki turystyczne [hotele, restauracje i świątynie, których...

Piotr | 2013-06-16
Przeczytana: 14 czerwca 2013

Michael Palin jest postacią kultową, ale do tej pory niezbyt dobrze mi znany. Jakoś nie potrafiłem zrozumieć dowcipów "Monty Pythona". A teraz miałem okazję zapoznać się z najnowsza książką człowieka, który jak się okazuje jest wszechstronnie utalentowany. Aktor, kompozytor, scenarzysta i podróżnik, autor ośmiu bestsellerów traktujących o podróżach. Sięgając po "Prawdę" nie spodziewałem się lektury wysokich lotów, a spotkała mnie wielka niespodzianka.

Poznajemy Keitha Mabbutta parającego się pisarstwem. Próbuje swoich sił w pracy jako pisarz i dziennikarz, ale nie odnosi większych sukcesów. Telefon od agentki może się okazać przełomem w jego karierze. Otrzymuje propozycję napisania biografii człowieka - legendy Hamisha Melville'a który z natury unika dziennikarzy i nie udziela wywiadów. Jest aktywistą, obrońcą praw człowieka i ekologiem. Mabbut początkowo nie chce przyjąć zlecenia, ale ostatecznie przekonują go głównie pieniądze, których tak bardzo potrzebuje. Udaje się do...

Radosław Gabinek | 2013-06-12
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Biorąc pod uwagę autora spodziewałem się czegoś zupełnie innego. Reklama tej książki jest dziwnie myląca. Kiedy czytałem pierwsze strony zapowiadało się, że będzie wiało nudą, dlatego też cieszę się bardzo, że przebrnąłem dalej bo kiedy książka się rozkręciła to wkrótce żałowałem, że już się skończyła. Michael Palin może i porusza sprawy oczywiste i nie odkrywa nic nowego jeśli chodzi o naturę człowieka, ale przypomina nam w swojej powieści, ze są pewne wartości o których nie można zapominać, szczególnie w dzisiejszym świecie gdzie człowiek często jest gdzieś na ostatnim miejscu, a na pierwszym są wszelkiego rodzaju grupy interesów.
Zdecydowanie polecam!

Suizei | 2013-06-10

Wokół tej książki był niesamowity szum. Bardzo często marnując swój czas na klikaniu różnych stron napotykałem banery reklamujące Prawdę, do tego stopnia, iż zapamiętanie autora, tytułu i grafiki okładki nie było problemem. Za którymś razem, zniecierpliwiony, postanowiłem przeczytać o czym ona jest, co ma do zaoferowania. Po zapoznaniu się z 'zachętą' (tak nazywam notkę na tylnej części okładki) pomyślałem od razu o Jądrze ciemności i tamtejszym bohaterze - Kurtzu. Nie jestem fanem tej lektury, ale omawiana powieść coś w sobie ma. Ta tajemnicza rzecz i jej skuteczna reklama zachęciła mnie do sięgnięcia po nią.

Głównym bohaterem powieści autorstwa Michaela Palina jest Keith Mabbut, mieszkaniec Londynu. Jego życie nie należy do ekscytujących. Ma na karku pięćdziesiąt sześć lat, a jego jedynym sukcesem w zawodzie, jest materiał dotyczący zanieczyszczeń...lata wstecz. Dostał za to nagrodę, jego nazwisko przez chwilę pojawiało się na ustach dziennikarzy, ale to wszystko. Jakby tego...

Sanderka1985 | 2014-03-20
Przeczytana: 19 marca 2014

Fantastyczna powieść, byłego członka legendarnej grupy Monty Pythona, na temat tak ważnego tematu jakim jest niewątpliwie tytułowa prawda. Bohater książki Keith Mabbut,niespełniont dziennikarz i pisarz, który przekroczył pięćdziesiąty rok życia i lata swej świetności zdaje się mieć już za sobą – zarówno w sferze zawodowej, w której mimo dawnych ambicji chwytać się musi poniżającej (ale nieźle płatnej) chałtury, jak i osobistej – jego żona decyduje się odejść z innym mężczyzną, ma za zadania napisać książkę na temat nieuchwytnego, otoczonego legendą działacza – aktywisty, ekologa i obrońcy praw człowieka w wielu rejonach świata, Hamisha Melville’a. Książka napisana, no może bardziej dla polskiego czytelnika przetłumaczona, w bardzo dobry sposób, bo co by nie powiedzieć to również ma znaczenie. Palin pisze bardzo, można by ująć, że ujmująco. Książke się wręcz pochłania... Nie ukrywam, że widoczny jest czas jaki spędził autor książki podróżując po świecie. Ja sama lubie takie książki...

Agata | 2014-03-06
Przeczytana: 05 marca 2014

Palina znałam do tej pory od strony słynnego latającego cyrku. Tymczasem, jako pisarz radzi sobie więcej, niż świetnie. "Prawda" to powieść mądra, nieobciążona moralizowaniem. Człowiek przedstawiony jest w niej bez jakiegoś rozdęcia i patosu, choć sytuacje, w jakich się znajduje wymagają od niego trudnych wyborów. Dodatkowym smaczkiem jest dla mnie klimat Anglii - poranne kawy, gdy deszcz za oknem, zacisze domowe, rodzina - kocham takie smaki, bezpiecznie mi się jakoś robi przy tym. Charaktery Anglików, miejsca - plastyczne opisy, malownicze. Palin w prosty sposób ukazuje nam człowieka narażonego na manipulacje, dokonującego wyborów, smutnego czasem, a czasem szczęśliwego. "Prawda" to tytuł doskonale odzwierciedlający zawartość i przesłanie. Do tego mamy niebanalną akcję, troszkę jak bardziej ambitne "Jedz, módl się, kochaj" z mężczyzną w roli bohatera głównego. Wspaniała, mądra, czuła powieść. Myślę, że najlepsza, jaką w tym roku wpadła w moje ręce....

Machno | 2018-01-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Gdy brałem książkę autorstwa Michaela Palina do rąk nie widziałem, czego się spodziewać. Moje doświadczenia z tym Pythonem sugerowały narkotyczny wręcz odjazd, z szaleństwem w oczach, które popchnie nas w każdą otchłań. Tymczasem Prawda jest zupełnie inna. Nie ma szalonych wariacji na każdy temat, purnonsensownych dowcipów czy gier słownych, nie nabijamy się ze wszystkiego i wszystkich, raczej z przymrużeniem oka patrzymy na własną wiarę w idealizmy i pewne podstawowe zasady życia, którym chcemy być wierni. Keith Mabbut jest pisarzem, za którym idzie przeszłość dziennikarza śledczego i jednej wielkiej sprawy. Właśnie napisał na zlecenie pewnej firmy z branży paliwowej historię tego przedsiębiorstwa. I tutaj na scenę wkracza pewne wydawnictwo, które sugeruje mu napisanie książki o działaczu społecznym, człowieku legendzie, niedostępnym i nieustępliwym. Hamish Neville unika wywiadów, stara się, by jego działania mówiły za niego. Staje po stronie słabych i nie mogących się bronić...

Cyfranek | 2013-10-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 04 października 2013

W książce "Prawda" Michael Palin po raz kolejny zabiera nas w podróż. Tym razem jest to droga wiodąca do dziennikarskiej uczciwości i zmierzenia się z tytułową prawdą dokumentalisty. Ale droga to kręta, usiana nie tylko zwykłymi trudnościami czyhającymi zazwyczaj na podróżnika ale również (lub raczej przede wszystkim) zwątpieniem we własne siły, rozterkami wieku średniego, chciwością ponadnarodowych korporacji i pytań o rozwój ludzkości.

Indie są tłem jednego z epizodów. Nie można więc uznać, że "Prawda" jest książką o tematyce indyjskiej. Ale autor w udany sposób opisuje trudne dylematy środowiskowe i społeczne, które raz po raz trafiają na strony gazet, a jeszcze częściej na te strony nie trafiają.

Pisząc o tym, pokazując pisarza miotanego wątpliwościami moralnymi i zawodowymi odnosi się wrażenie, że to sam autor wciela się w wykreowanego bohatera. Książka toczy się niespiesznie, główny bohater zmaga się nie tylko ze swoim życiem ale i twórczymi kryzysami dziennikarza, który...

Aneta | 2017-11-28
Przeczytana: wrzesień 2017

Wahałam się między bardzo dobra, a dobra, ale jest dobra ++, więc jak bardzo dobra minus.
Może najpierw za co mały minus - jest taka momentami delikatnie monotonna, tzn takie zwyczajne życie głównego bohatera, takie opisy długie, ale to z kolei idealnie oddaje klimat i atmosferę miejsc w Anglii, które są opisywane.
Autor bardzo nadrabia ciekawymi sytuacjami, które wplata w życiorys głownego bohatera. Poza tym można by ją przeczytać w kilka dni, ja natomiast czytałam w kilka tygodni, zupełnie nie wiem czemu. Nie ma tu na pewno takiego elementu, gdzie chce się wiedzieć co dalej, 'szybko, muszę wiedzieć'. Można spokojnie książkę odłożyć i zostawić na później.
Mimo to polecam, bo jest to książka przygodowa, ciekawie skonstruowana i może mniej wymagającego czytelnika wciągnie od razu.

Robert Frączek | 2013-08-19

Michael Pallin - gdy słyszymy to nazwisko i widzimy tego faceta, skojarzenia są jednoznaczne: ekipa Monthy Pythona. I na tej legendzie żartownisia i ekscentryka pewnie można by jechać długo, tyle że pewnie chleba z tego zbyt wielkiego nie ma. Zamiast odcinać więc kupony od dawnej sławy, człowiek ima się innych zajęć - a to robi filmy podróżnicze dla BBC, a to znów sięga po pióro (ha, następne pokolenia chyba już nie będą rozumieć tego określenia)... Nie mamy więc do czynienia z debiutantem, Palin pisać potrafi, teraz tylko pytanie czy jest to coś godnego uwagi, czy też po prostu próbuje nam się wcisnąć produkt nijaki, wierząc, że samo nazwisko autora i promocja wystarczą by przyciągnąć uwagę.

Pewnie każdy będzie miał własne zdanie na ten temat, recenzje są różne. Co wystarczy by powieść uznać za ciekawą - czy wystarczy ciekawy bohater, dobry styl prowadzenia akcji, umiejętność pisania dialogów, odrobina napięcia? A co z pomysłem, zwrotami akcji i finałem - czy muszą być...

25 książek za 25 słów [Konkurs]

Na lubimyczytać.pl konto posiada 250 tys. użytkowników! Z tej okazji ogłaszamy konkurs: 25 książek za 25 słów. Wystarczy napisać, za co lubicie nasz portal. Dziękujemy, że jesteście z nami!

Miasto literatury

Po raz pierwszy w historii blisko dwadzieścia największych krakowskich wydawnictw połączyło siły, aby zaprezentować czytelnikom najlepsze książki tegorocznego lata, promując przy tym ideę czytania za pośrednictwem nowoczesnych technologii.