Coaching Tao. Opowieść metaforyczna o regułach ludzkiego rozwoju w drodze do szczęścia.

Wydawnictwo: G+J
poradniki

Coaching Tao to trzecia książka Macieja Bennewicza na temat coachingu, czyli niezwykle interesującej metody wszechstronnego rozwoju człowieka. Życie według Autora jest podróżą, która ma doprowadzić podróżnika-człowieka do szeroko pojętego oświecenia, tak by mógł świadomie doświadczyć własnego rozwoju i szczęścia. Jednak wspaniali uczeni i lektura ich dzieł nie dają tyle, ile nowe sytuacje,...

Jednak wspaniali uczeni i lektura ich dzieł nie dają tyle, ile nowe sytuacje, nowo poznani ludzie i historie ich życia.
Zgodnie z tym przekonaniem Autor konstruuje przekaz, wprowadzając czytelnika w doświadczenia własnego życia, emocje wywołane przez spotkane osoby. Autor opowiada się za aktywnym byciem tu i teraz, czerpaniem garściami z każdej chwili, która zostaje nam dana. Im więcej walki w różnych dziedzinach, tym większa groźba utknięcia w jałowym sporze, niezdrowej rywalizacji, i tym bardziej oddalamy się od szczęścia.
Tekst czyta się jednym tchem, niemal jak powieść. Nie brak w nim zaskakujących puent, nieprzewidzianych zwrotów akcji. Podobnie jak w poprzednich książkach Autor proponuje ćwiczenia, które ułatwiają poznanie, rozwój postrzegania i oceniania siebie.
Do każdego rozdziału wprowadzają starannie dobrane motta – między innymi wiersze księdza Twardowskiego, Szymborskiej, Kornhausera, Krynickiego. Bo według Macieja Bennewicza poeci to najprawdziwsi coache – jak nikt potrafią nazwać dylemat człowieka uwikłanego w rzeczywistość.

Laura | 2011-09-12

Jedna z najmądrzejszych książek, jakie dane było mi w życiu przeczytać! Wspaniała opowieść, w której każdy może odnaleźć samego siebie, zadać sobie kilka ważnych pytań i znaleźć odpowiedzi, które naprowadzą na drogę do satysfakcji i szczęścia. Polecam!:)

Iza Wu | 2011-11-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 czerwca 2011

Dla mnie - klucz do szczęścia, książka z miliardem zakładek, do której wracam w chwilach zwątpienia. Mój drogowskaz w życiu, cenniejszy niż rady niejednego przyjaciela. Efekt mądrości, inteligencji i doświadczenia. Coś, co bardzo trudno ująć w słowa,a tu się udało. Magia.

mnichupan | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Książka przewróciła całe moje życie, po przeczytaniu jej i wykonaniu paru ćwiczeń nie spojrzycie na te same rzeczy tak samo, gwarantuje!

sharifa | 2015-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Nie podeszła mi. Jedynie kilka ciekawych treści ukrytych w przydługiej narracji. Myślałam, że ta książka będzie wprowadzeniem do coachingu, tymczasem o tym zjawisku jest tam niewiele. Autor bardzo mocno forsuje swój światopogląd: "PS3 Dla osób bardzo konserwatywnych i sztywnych w swoich poglądach, a także tych z silnym nawykiem oceniania, ta książka może być trudna w odbiorze. (...) Należy wtedy przerwać czytanie, włączyć telewizor i skupić uwagę na dowolnych wiadomościach! PS4 U osób z niedojrzałą osobowością objawem ubocznym może być przesadna ekscytacja bądź uczucie zmieszania i dezorientacji. Wówczas również należy przerwać czytanie, włączyć telewizor i skupić uwagę na dowolnym serialu obyczajowym". Plus za dobór poezji, relatywnie dobre ćwiczenia i krótkie podsumowania zasad tao na końcu każdego rozdziału.

Lisek | 2014-06-04

I tak i nie. Wiele bardzo ciekawych fragmentów, ale zagubionych w nudnych, oczywistych opowieściach.
Nie do końca rozumiem Bennewicza. W jednej książce jest taoistą, w innej przedstawia buddyjskie poglądy na życie...
Czytając jego książki odnoszę nieodparte wrażenie, że jest wege, a chyba nie autora powinnam analizować, a interesować się treścią.

TheSzopen L | 2014-05-15
Przeczytana: 15 maja 2014

Świetnie napisana książka. Głównym tematem jest coaching jak i wątki psychologiczne i socjologiczne. Nie ma w niej jednak schematu i regułek. Jest za to ciekawa historia okraszona zadziwiającymi zwrotami akcji. Bardzo pouczająca i dająca do myślenia książka. Polecam!

Marta | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

„Można budować w czasie dobrej pogody zbiorniki retencyjne, można też w czasie złej pogody ratować się z powodzi. Koszt powodzi jest większy niż budowy zbiornika.” niby prosta metafora a jak do wielu aspektów naszego życia można ją odnieść…

Książka ta pozwala zatrzymać się na chwilę i przemyśleć wiele istotnych spraw. Udowadnia, że to my sami jesteśmy kreatorami naszego życia i podejmując nawet najmniejsze decyzje „zrobię coś, nie zrobię czegoś” decydujemy o jego jakości i nie możemy obwiniać ani zrzucać odpowiedzialności na innych za rzeczy, które nam się przytrafiają. Jednocześnie jesteśmy zarówno źródłem jak i rozwiązaniem naszych problemów, jednak stale trzeba obserwować, słuchać, działać i być obecnym, aby nie stać się dla siebie swoją największą przeszkodą.

Oczywiście książkę jako każdą można przeczytać i powiedzieć „o całkiem fajna opowieść” i odłożyć ją na półkę, jednak moim zdaniem nie warto, gdyż między wersami ukryte są naprawdę mądre i wartościowe rady, które znacząco...

at47 | 2014-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Mizerniutka. Jakieś zmyślone historie (Dróżnik przestał mówić i w tym momencie załamał się lód - jaki mądry lód!), które nie bardzo wiadomo, czemu służą. Długaśne historie, które mają odgrywać chyba rolę przypowieści w orędziu Dróżnika, mesjasza coachingu. Większość książki to rodzaj "Świata Zofii" dla ubogich, do tego jakieś wstawki językoznawcze przy licznych błędach językowych w tekście (i błędnym akcentowaniu w wersji czytanej przez autora), dyletanckie uwagi semiotyczne, amatorskie odwołania do hermeneutyki itd. Ale ważniejszy zarzut to nawracająca raz po raz krytyka światopoglądu religijnego (krytyka na poziomie "dyskusji" np. na forach onetu) i propaganda własnego światopoglądu. Jeśli na tym ma polegać coaching, to ja się nie nadaję - sam chcę decydować o swoim światopoglądzie. Poza tym, po odrzuceniu tych nudnych historyjek i rozważań o tym, co autorowi przyszło do głowy, na temat samego coachingu jest tam w sumie 2-3 strony.
Inne książki tego autora dość mi się podobały,...

KsiazeKowcioI | 2011-12-03

Dojrzała książka, bardzo fajne ćwiczenia. Polecam z okularami, świetne wyniki.

WojT_GL | 2016-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Nooo,.... jest moc :) Ale trzeba pewnie z 10 razy przeczytać, żeby wszystko sobie zastosować i się nie pogubić.
Fajnie opowiedziane historie i przypadki.