Coaching Tao. Opowieść metaforyczna o regułach ludzkiego rozwoju w drodze do szczęścia.

Wydawnictwo: G+J
poradniki

Coaching Tao to trzecia książka Macieja Bennewicza na temat coachingu, czyli niezwykle interesującej metody wszechstronnego rozwoju człowieka. Życie według Autora jest podróżą, która ma doprowadzić podróżnika-człowieka do szeroko pojętego oświecenia, tak by mógł świadomie doświadczyć własnego rozwoju i szczęścia. Jednak wspaniali uczeni i lektura ich dzieł nie dają tyle, ile nowe sytuacje,...

Jednak wspaniali uczeni i lektura ich dzieł nie dają tyle, ile nowe sytuacje, nowo poznani ludzie i historie ich życia.
Zgodnie z tym przekonaniem Autor konstruuje przekaz, wprowadzając czytelnika w doświadczenia własnego życia, emocje wywołane przez spotkane osoby. Autor opowiada się za aktywnym byciem tu i teraz, czerpaniem garściami z każdej chwili, która zostaje nam dana. Im więcej walki w różnych dziedzinach, tym większa groźba utknięcia w jałowym sporze, niezdrowej rywalizacji, i tym bardziej oddalamy się od szczęścia.
Tekst czyta się jednym tchem, niemal jak powieść. Nie brak w nim zaskakujących puent, nieprzewidzianych zwrotów akcji. Podobnie jak w poprzednich książkach Autor proponuje ćwiczenia, które ułatwiają poznanie, rozwój postrzegania i oceniania siebie.
Do każdego rozdziału wprowadzają starannie dobrane motta – między innymi wiersze księdza Twardowskiego, Szymborskiej, Kornhausera, Krynickiego. Bo według Macieja Bennewicza poeci to najprawdziwsi coache – jak nikt potrafią nazwać dylemat człowieka uwikłanego w rzeczywistość.

Laura | 2011-09-12

Jedna z najmądrzejszych książek, jakie dane było mi w życiu przeczytać! Wspaniała opowieść, w której każdy może odnaleźć samego siebie, zadać sobie kilka ważnych pytań i znaleźć odpowiedzi, które naprowadzą na drogę do satysfakcji i szczęścia. Polecam!:)

Cafecitta | 2011-11-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 czerwca 2011

Dla mnie - klucz do szczęścia, książka z miliardem zakładek, do której wracam w chwilach zwątpienia. Mój drogowskaz w życiu, cenniejszy niż rady niejednego przyjaciela. Efekt mądrości, inteligencji i doświadczenia. Coś, co bardzo trudno ująć w słowa,a tu się udało. Magia.

Patryk | 2018-06-11

Gdy moja bliska osoba wręczała mi tą książkę byłem obojętny. Czy ją przeczytam czy nie - myślałem sobie - nie będzie miało wpływu na moje życie.

Tak jednak nie było, już od pierwszych stron zadziwiał styl w jakim pisze M. Bennewicz, daje on dużo nadziei na poprawę obecnego stanu rzeczy. Pod koniec każdego działu są ćwiczenia aktywizujące - po jednym na każdy rozdział. Niby błache, ja się do nich stosowałem. Nie powiem, nie było szału, ale miło się czyta książke, w której autor angażuje się w poprawe bytu ludzi, którzy sięgneli po tą pozycję i pozwolili swojemu umysłowi popracować nieco w pozytywny sposób.

tilia | 2017-02-01

Przeczytana ponownie (po dziesięciu latach) jest jeszcze mocniejsza, trafia w punkt. To fakt, że nowe doświadczenia otwierają furtki, o których nie mamy pojęcia. I gdyby nie czas i towarzyszące mu okoliczności oraz takie powroty, można by pomyśleć, że stoi się w miejscu, a statek nie płynie..

Marta | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

„Można budować w czasie dobrej pogody zbiorniki retencyjne, można też w czasie złej pogody ratować się z powodzi. Koszt powodzi jest większy niż budowy zbiornika.” niby prosta metafora a jak do wielu aspektów naszego życia można ją odnieść…

Książka ta pozwala zatrzymać się na chwilę i przemyśleć wiele istotnych spraw. Udowadnia, że to my sami jesteśmy kreatorami naszego życia i podejmując nawet najmniejsze decyzje „zrobię coś, nie zrobię czegoś” decydujemy o jego jakości i nie możemy obwiniać ani zrzucać odpowiedzialności na innych za rzeczy, które nam się przytrafiają. Jednocześnie jesteśmy zarówno źródłem jak i rozwiązaniem naszych problemów, jednak stale trzeba obserwować, słuchać, działać i być obecnym, aby nie stać się dla siebie swoją największą przeszkodą.

Oczywiście książkę jako każdą można przeczytać i powiedzieć „o całkiem fajna opowieść” i odłożyć ją na półkę, jednak moim zdaniem nie warto, gdyż między wersami ukryte są naprawdę mądre i wartościowe rady, które znacząco...

mnichupan | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Książka przewróciła całe moje życie, po przeczytaniu jej i wykonaniu paru ćwiczeń nie spojrzycie na te same rzeczy tak samo, gwarantuje!

sharifa | 2015-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Nie podeszła mi. Jedynie kilka ciekawych treści ukrytych w przydługiej narracji. Myślałam, że ta książka będzie wprowadzeniem do coachingu, tymczasem o tym zjawisku jest tam niewiele. Autor bardzo mocno forsuje swój światopogląd: "PS3 Dla osób bardzo konserwatywnych i sztywnych w swoich poglądach, a także tych z silnym nawykiem oceniania, ta książka może być trudna w odbiorze. (...) Należy wtedy przerwać czytanie, włączyć telewizor i skupić uwagę na dowolnych wiadomościach! PS4 U osób z niedojrzałą osobowością objawem ubocznym może być przesadna ekscytacja bądź uczucie zmieszania i dezorientacji. Wówczas również należy przerwać czytanie, włączyć telewizor i skupić uwagę na dowolnym serialu obyczajowym". Plus za dobór poezji, relatywnie dobre ćwiczenia i krótkie podsumowania zasad tao na końcu każdego rozdziału.

bartles | 2017-04-13
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Trudno ocenić. Książkę słuchałem, nie czytałem. Lektorem jest autor(!), który dość niewyraźnie mówi i nie ma zdolności autorskich. Tytuł nijak nie pasuje do treści.
Ale mimo tego książka nieźle mną potrząsnęła. Coś w niej jest, choć trudno powiedzieć czy polecić ją czy nie. Momentami zabawna, momentami filozoficzna, momentami zwyczajnie nudna i przegadana.
Znajdę wersję papierową, to przeczytam jeszcze raz.

Lisek | 2014-06-04

I tak i nie. Wiele bardzo ciekawych fragmentów, ale zagubionych w nudnych, oczywistych opowieściach.
Nie do końca rozumiem Bennewicza. W jednej książce jest taoistą, w innej przedstawia buddyjskie poglądy na życie...
Czytając jego książki odnoszę nieodparte wrażenie, że jest wege, a chyba nie autora powinnam analizować, a interesować się treścią.

TheSzopen L | 2014-05-15
Przeczytana: 15 maja 2014

Świetnie napisana książka. Głównym tematem jest coaching jak i wątki psychologiczne i socjologiczne. Nie ma w niej jednak schematu i regułek. Jest za to ciekawa historia okraszona zadziwiającymi zwrotami akcji. Bardzo pouczająca i dająca do myślenia książka. Polecam!