Koniec punku w Helsinkach

Okładka książki Koniec punku w Helsinkach Jaroslav Rudiš
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Koniec punku w Helsinkach
Jaroslav Rudiš Wydawnictwo: Książkowe Klimaty Seria: Czeskie Klimaty literatura piękna
294 str. 4 godz. 54 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Czeskie Klimaty
Tytuł oryginału:
Konec punku v Helsinkách
Wydawnictwo:
Książkowe Klimaty
Data wydania:
2013-05-10
Data 1. wyd. pol.:
2013-05-10
Data 1. wydania:
2010-01-01
Liczba stron:
294
Czas czytania
4 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364168000
Tłumacz:
Katarzyna Dudzic-Grabińska
Tagi:
Czechy młodzieńczy bunt Niemcy poszukiwanie własnej tożsamości punk rock samotność transformacja ustrojowa ucieczka od rzeczywistości ucieczka od życia wykluczenie zespół punkowy
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Punkowy sen



1097 48 165

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
349 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2715
425

Na półkach: , , , , ,

Jaroslav Rudiš jest moim ulubionym czeskim pisarzem. Jego niepowtarzalny styl pokochałam od pierwszego zdania powieści „Grandhotel”. „Koniec punku w Helsinkach” to jego najnowsza publikacja, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym, a przy tym jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam w 2013 r.

Ole to czterdziestoletni facet, były punk, ojciec, rozwodnik, właściciel baru Helsinki. To ostatnia taka knajpa w mieście, bo mamy z wózkami nie są tam mile widziane, można palić ile się chce, a w menu znajdują się tylko solanka i rolmopsy. Ole jest samotny, nieszczęśliwy, zrezygnowany, rozczarowany dorosłością, zobojętniały na przyszłość. Dobrowolnie rezygnuje ze związków z kobietami, w końcu każda bliskość prędzej czy później prowadzi do katastrofy. W zasadzie bawi go tylko prowadzenie swojego baru.

Opowieść Olego przeplata się z fragmentami pamiętnika Nancy, czechosłowackiej nastolatki z lat 80. Z zapisków dziewczyny aż sączą się żywe emocje, jej relacja jest pisana na gorąco, bez żadnych znaków interpunkcyjnych, za to z wielkim uczuciem i szczerością. Mała pancurka opowiada o miłości, seksie, przyjaźni do końca życia, buncie przeciwko światu, wielkich nadziejach i oczywiście muzyce! Tak, muzyka jest bardzo ważna, jeśli nie najważniejsza. Nancy słucha punkowych kapel z Czechosłowacji, Niemiec i Polski. W miasteczku przy granicy radio wyłapuje Trójkę. A u Polaków zawsze grają dobrą muzykę. To co najbardziej uderza w trakcie lektury pamiętnika Nancy jest naiwność dziewczyny. I to gorzka świadomość, że jej ideały rozbiją się w zderzeniu z rzeczywistością.

Szybko domyśliłam się co łączy historię Olego i Nancy, ale chyba wcale nie chodziło o tajemnicę, ale o młodość i jej konsekwencje. Ogólnie o życie. Natomiast zaskoczyła mnie tożsamość anonimowej dziewczyny, której manifest został wydrukowany na nieco ciemniejszym papierze. Takiego obrotu spraw zupełnie się nie spodziewałam.

„Punk – co wymawiał pjung – po niemiecku gówno albo śmieć i że punka poznać można po brudnym, podartym, popisanym albo zafarbowanym ubraniu i indiańskiej fryzurze oraz że punki uprawiają anarchię i szkodliwy dekadencki indywidualizm.”

„Koniec punku w Helsinkach” to dla mnie małe arcydzieło. Rudiš w rewelacyjny sposób wykreował małomiasteczkową społeczność komunistycznej Czechosłowacji, gdzie wszelkie przejawy oryginalności są tępione. Ponury nastrój potęgują jeszcze unoszące się w tle radioaktywne opary po Czarnobylu. I tylko Nancy i jej paczka są kolorowymi ptakami na szarym tle. Młodzi wierzą, że nie ma dla nich przyszłości. No future. Ole jest swego rodzaju odpowiedzią na ich pesymistyczne wizje.

Tylko Rudiš potrafi kreować tak barwne postaci. Co prawda to Ole i Nancy grają pierwsze skrzypce, ale moim bohaterem stał się Frank. Genialna jest scena, w której tłumaczy on Olemu zasady opracowanej przez siebie gry w historię powszechną. Taki z niego uroczy, nieszkodliwy wariat, a jednocześnie postać tragiczna. Również klimat powieści nie zawodzi. Pełną piersią wdychałam atmosferę Helsinek i zadupia, na którym mieszka Nancy. Przesiąkłam odrobiną nostalgii i smutku, miłością do muzyki, pragnieniem wolności i buntem. Ale czy można buntować się przez całe życie? Co z tymi dorosłymi dziećmi, które nie potrafią się dostosować do otaczającego świata? A może to ze światem jest coś nie w porządku?

„Wspomnienia są jak kasza, czasem rzadkie, czasem gęste. Nigdy nie są to całe zdania, ale pogubione litery a dnie talerza, gdzie na koniec zawsze czyha jedynie własna rozsypana i zaskoczona twarz.”

Wszystko o czym pisze Jaroslav Rudiš układa się w piękną opowieść o miłości i przyjaźni, samotności, poczuciu wolności i buncie, szukaniu własnego miejsca w życiu, dzikiej i szalonej młodości. Coś wspaniałego! Upewniłam się, że Rudiš potrafi stworzyć arcydzieło nawet z banalnej historii! Polecam!

Jaroslav Rudiš jest moim ulubionym czeskim pisarzem. Jego niepowtarzalny styl pokochałam od pierwszego zdania powieści „Grandhotel”. „Koniec punku w Helsinkach” to jego najnowsza publikacja, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym, a przy tym jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam w 2013 r.

Ole to czterdziestoletni facet, były punk, ojciec, rozwodnik,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    546
  • Przeczytane
    435
  • Posiadam
    130
  • Ulubione
    19
  • Literatura czeska
    13
  • 2013
    11
  • Teraz czytam
    11
  • E-book
    10
  • Ebook
    8
  • 2018
    6

Cytaty

Więcej
Jaroslav Rudiš Koniec punku w Helsinkach Zobacz więcej
Jaroslav Rudiš Koniec punku w Helsinkach Zobacz więcej
Jaroslav Rudiš Koniec punku w Helsinkach Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także