Po apokalipsie

Wydawnictwo: Replika
After the Apocalypse
horror
Bożena

Akcja książki rozgrywa się w świecie, który uległ zagładzie. Kres historii przybiera różne postacie: od pandemii śmiercionośnego wirusa, przez wysyp zombie, skażenie nuklearne, aż po uzyskanie samoświadomości przez maszyny. Pomimo rozgrywającego się w tle terroru, bohaterowie – zwykli ludzie, niepokojąco podobni do nas – walczą o przetrwanie w nowej rzeczywistości, nie ustępują w odkrywaniu...

Akcja książki rozgrywa się w świecie, który uległ zagładzie.
Kres historii przybiera różne postacie: od pandemii śmiercionośnego wirusa, przez wysyp zombie, skażenie nuklearne, aż po uzyskanie samoświadomości przez maszyny. Pomimo rozgrywającego się w tle terroru, bohaterowie – zwykli ludzie, niepokojąco podobni do nas – walczą o przetrwanie w nowej rzeczywistości, nie ustępują w odkrywaniu siebie w związkach i przyjaźniach. Ich niezwykła ciekawość świata nie znika nawet w obliczu jego zagłady.

Koniec świata nigdy nie będzie taki sam...

Uznana przez Publishers Weekly za jedną z 10 najlepszych książek roku 2011!

Nominacje do nagród im. Shirley Jackson za rok 2011
Nagroda Tiptree 2011
Nominacje do Nagrody im. Philipa K. Dicka 2011

źródło opisu: http://replika.eu/index.php?k=ksi&id=382

źródło okładki: http://replika.eu/_ksiazki/382.jpg

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1080

Wszystkie końce świata

Apokalipsa to słowo, które od lat fascynuje reżyserów, pisarzy i artystów. Kto z nas nie chciałby wiedzieć, jak będzie wyglądać koniec świata? Amerykańska pisarka Maureen F. McHugh, laureatka prestiżowej nagrody Hugo (przyznawanej za utwory z gatunku science fiction i fantasy), w swoim zbiorze opowiadań przedstawia całe spektrum wizji tego, jak będzie wyglądać świat „Po apokalipsie”. Różnorodność to najmocniejszy atut książki – znajdą tu coś dla siebie zarówno fani „Drogi” Cormaca McCarthy’ego, jak i serii o „Żywych trupach”.

Tom „Po apokalipsie” otwiera „Naturalista” – tekst mocny, który może być za ciężki dla tych, którzy nie są fanami gatunku. Roi się w nim od zombie, ale to nie one, a zwykły człowiek okazuje się największym potworem. Postawa człowieka wobec apokalipsy – to zdaje się interesować McHugh najbardziej, co widać także w pozostałych tekstach. Z tym że apokalipsa jest w większości opowiadań nieoczywista. Zjawiska takie jak uzyskiwanie świadomości przez komputery, epidemia ptasiej grypy, wybuchy jądrowe czy grożące śmiercią eksperymenty medyczne to tylko syndromy tego, że na świecie dzieje się coś niedobrego. Wprawiają w stan przerażenia i wzbudzają czujność. McHugh sugeruje tym samym, że koniec świata nie nastąpi w jednej chwili, która położy kres wszystkiemu. Jej scenariusze przewidują raczej powolną eliminację wszystkiego, co żywe, długotrwałą udrękę i wielki chaos. Kataklizm nie od razu zabije wszystkich, choć ci, którzy przetrwają wcale nie będą wygranymi.

Kolejne scenariusze ubrane są w historie konkretnych jednostek. Walka o przetrwanie to ich wspólny mianownik. Jak wiele ludzie zrobią, żeby ocalić życie? Co są w stanie poświęcić, zmienić? Prawda o ludziach, która wyłania się z opowiadań Amerykanki, bywa okrutna, czego najlepszym przykładem tytułowy tekst, utrzymany w klimacie wspomnianej powieści McCarthy’ego. W dużej mierze opowiadania McHugh są jednak świadectwem tego, że człowiek w obliczu katastrofy pozostaje sobą – wciąż chce kochać, marzyć, tworzyć związki, poznawać świat. Trudno jednak przyjąć mu do świadomości, że jego życie może się skończyć, dlatego nieraz podejmuje dramatyczne decyzje, które zabijają w nim człowieczeństwo. W części opowiadań katastrofa schodzi jednakże na drugi plan, ustępując miejsca ludzkim dramatom, które nie mają z nią związku. Zupełnie jakby autorka mówiła: apokalipsa apokalipsą, ale katastrofy w ludzkim życiu zdarzają się codziennie. Ludzkie historie są dla niej najważniejsze, co sprawia, że „Po apokalipsie” trafi nie tylko do amatorów klimatów postapokaliptycznych, ale i do czytelników literatury obyczajowej. Posługując się różnymi sposobami narracji, kreując zdywersyfikowane światy, McHugh na bazie mocno już wyeksploatowanych tematów stworzyła ciekawe opowiadania, wykraczające poza gatunek science fiction, a wiele mówiące o współczesnym świecie.

Malwina Sławińska

Vincenzo Corsini | 2019-10-05
Przeczytana: 03 października 2019

Niekonsekwentny zbiór opowiadań. Styl pisania dobry, ale historie traktowane powierzchownie, wydają się bardziej na wstępne pomysły na początki historii niż na dokończone dzieła. Tylko trzy opowiadania dotyczą tytułu i zapowiedzi, reszta jak z innej beczki, czyszczenie szufladek autorki. Kolejny raz autor nagrodzony Hugo mnie zawiódł.

wastelander | 2018-10-01
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Maureen F. McHugh – Po apokalipsie (After the apocalypse) (Replika, 2011)
Jest to zbiór dziewięciu opowiadań, w tym trzech, które zadebiutowały w tej książce.
W zasadzie pierwsze i ostatnie opowiadanie jest klasyczną postapokalipsą. W innych przypadkach apokalipsa nie jest tak do końca, ciężko mi to wytłumaczyć. W pozostałych scenariuszach coś się wydarzyło, co miało wpływ na życie ludzi, ale bardziej autorka skupia się na samych ludziach i ich warstwie psychologicznej i życiu. Sami bohaterowie są naprawdę normalnymi ludźmi jak ja czy Ty, to jest na pewno na plus, prowadzą teoretycznie życie podobne do naszego, mają ludzkie problemy. Nie są bohaterami niczym Artem z Metro 2033 czy Misza ze Stalkera, żyją w świecie porównywalnym do naszego, nie muszą biegać w maskach przeciwgazowych z karabinami w rękach. Podobało mi się to, że scenariusze apokalipsy nie są do końca sztampowe, są różne i niekiedy nie mają wymiaru globalnego, bądź o tym nie wiemy na pewno, jednakże na samych...

Winters | 2018-05-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018, Postapo
Przeczytana: 12 maja 2018

"Po apokalipsie" znalazłem w taniej książce. Zaciekawiła mnie okładka jak i sam tytuł. Również opis zapowiadał się interesująco. Lubię klimaty postapo, więc zdecydowałem się na zakup. Książka otrzymała również niejedną nagrodę, więc spodziewałem się porządnej lektury.

Po przeczytaniu muszę stwierdzić, że opis jest mocno przesadzony, a miejscami może zmylić. Całość składa się z dziewięciu opowiadań. Każde z nich dotyczy innej katastrofy (epidemia, zamach, wybuch jądrowy). Jednak o samej zagładzie za dużo się nie dowiemy, bo jest to tylko dodatek, który przewija się w tle każdego z nich. Dwa opowiadania w ogóle nie dotyczą żadnego końca świata, a jedno jest zupełnie zbędne, bo nie wnosi praktycznie żadnego przesłania. Na szczęście jest krótkie.

Na plus zasługuje to, że autorka w swoich opowiadaniach skupia się przede wszystkim na bohaterach, ich decyzjach i działaniach w trudnych momentach, a czytelnik może je ocenić z moralnego punktu widzenia. Czasami były dla mnie zupełnie...

Zbiór bardzo przeciętnych opowiadań. W każdym z nich mężczyźni przedstawiani są jako zwyrodnialcy albo ciamajdy... Kobiety oczywiście walczą dzielnie z okrutnym światem, wykazując się zaradnością, opanowaniem i inteligencją. Żaden z przedstawionych światów nie jest dla mnie wystarczająco dopracowany. Całość prezentuję się słabo.

Marcin | 2017-09-05
Przeczytana: 05 września 2017

Na 9 opowiadań zawartych w książce 4 są dobre, reszta niezbyt pasuje do gatunku post apokaliptycznego, ale przede wszystkim jest zwyczajnie nudna. Pierwszy i ostatni rozdział czyta się jednak szybko i z uwagą. Widać w nim coś, co zdaje się być stylem autorki i wpisywać w tą właściwą charakterystykę gatunku post-apo- a mianowicie walka o przetrwanie. Obojętność, sceptycyzm, cynizm, kryzys wartości. Ten zestaw cech ciekawie opisała autorka w dość krótkich opowiadaniach, robiąc to bez przesadnie rozbujanej formy, przekonująco.

Jale | 2017-06-18
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Nie aż tak częsty gość na naszym rynku wydawniczym, czyli autorski zbiór opowiadań sf. Próżno jednak szukać tu wielkich wynalazków, panoramy dziejów przyszłości czy kosmicznych starć. Historie są bliższe obecnej epoce i jeśli już wychodzą w przyszłość, to o rok, dwa czy pięć lat, koncentrując się na poczynaniach zupełnie przeciętnych ludzi w obliczu różnych kataklizmów, niszczących więzi społeczne i wymuszających dostosowanie się do drastycznie zmienionych warunków egzystencji.

Opowiadania zaserwowane przez McHugh są o tyle ciekawe i nietuzinkowe, że absolutnie nie wnikają w przyczyny plag, wojen czy gospodarczych zapaści. Dowiadujemy się o nich mimochodem, niejako z drugiej ręki - w takiej formie, w jakiej zostałyby zrozumiane i zapamiętane przez ludzi oglądających telewizję czy czytających prasę jedynie sporadycznie, czerpiących swoją wiedzę głównie z sąsiedzkich pogaduszek i przypadkowo zasłyszanych w autobusie czy na ulicy rozmów. Dzięki temu zgromadzone w książce teksty są...

Helluo_librorum | 2017-01-07
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Bardzo się zawiodłam, szczególnie po obietnicach, jakie wydawca umieścił na okładce. Miało być przetrwanie i apokalipsa, a w zdecydowanej większości opowiadań nie było ani jednego ani drugiego. Podobały mi się zaledwie trzy, a i tak nie były na zbyt wysokim poziomie. Zupełnie nie rozumiem nagród, jakie autorka zdobyła za tę książkę ani pełnych zachwytów fragmentów recenzji z okładki.

wiedźma | 2016-11-30
Przeczytana: 02 marca 2014

"Po apokalipsie" to antologia dziewięciu opowiadań, które łączy ze sobą jedno – główny motyw przewijający się przez wszystkie historie. Jak można się domyśleć po przeczytaniu tytułu, jest nim apokalipsa. W historiach McHugh ma ona zasięg zarówno lokalny, jak i globalny. Trzeba przyznać, że autorka w ciekawy sposób podeszła do wybranej przez siebie tematyki, pokazując jej różnorodność. Kataklizmy naturalne, bomby atomowe, zombie, śmiercionośne wirusy – to wszystko może stać się przyczyną zagłady cywilizacji. I choć sposobów na unicestwienie ludzkości pojawia się wiele to, przynajmniej w mojej ocenie, praktycznie nie czuć bijącej grozy towarzyszącej tego typu zagrożeniom, są one pozbawione atmosfery lęku, emocji, które przecież powinny się odzwierciedlać na stronach powieści, gdy mowa o wszelkiego rodzaju katastrofach.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2014/04/maureen-f-mchugh-po-apokalipsie.html

Ewa | 2016-11-11

Ciekawa i momentami rzucająca na kolana.

Pio | 2016-10-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam, 2016