Anna Jarosławna królowa Francji

1988-01-01
1978-01-01
Andrzej Szymański
historia królowa

Anna, córka wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego, żona Henryka I króla Francji, matka Filipa II Augusta, po owdowieniu zaś małżonka Raoula IV de Valois - ekskomunikowanego za ten związek zawarty nielegalnie za życia jego drugiej, wygnanej żony Eleonory. Co za niezwykłe spotkanie Wschodu z Zachodem, niezwykły czas w historii XI-wiecznej Europy i co za miłosne dramaty. Ta druga część ruskiej trylogii Ładyńskiego jest zdecydowanie bardziej udana i ciekawsza niż "Upadek Chersonezu" (trzecia część cyklu "Ostatnia droga Włodzimierza Monomacha" nie została przetłumaczona na język polski). Udało się wykreować postać mocnej, otwartej na świat władczyni i jej emocjonalny świat, a żywości dodały mu autorskie pomysły, jak młodzieńcza miłość do jarla Filipa (i już wiadomo, skąd imię Filipa Augusta),czy przedśmiertna, napędzana tęsknotą za domem rodzinnym, podróż do Niemiec na spotkanie brata Izjasława. Książka także jednak grzeszy nadmiarem szczegółów, biegiem przez wydarzenia i przegadaniem, jakby autor chciał tu upakować całą wiedzę o ówczesnej Rusi kijowskiej, Francji, Niemczech, Anglii, Kościele, kulturze... bo czegóż tu nie ma (włącznie z wątkiem polskim, gdzie niepotrzebnie wyeksponowano Gniezna zamiast Krakowa). Postać Anny cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem historyków, wielbicieli średniowiecza i powieściopisarzy. W 1978 r. powstał film Igora Maslennikowa eksponujący wielomiesięczną podróż Anny do Francji (dostępny na you tube!). W języku polskim mamy też powieść francuskiej autorki Régine Deforges "Pod niebem Nowogrodu". Ciekawe, czy w zderzeniu z nią wizja Ładyńskiego się broni.

To książka, którą kupiłam dawno temu . Pamiętam zaciekawiła mnie okładka i tytuł: "Anna Jarosławna - królowa Francji ".
Nigdy nie słyszałam żeby na tronie Francji zasiadała ruska księżniczka . A jednak...

Anna Jarosławówna (ur. ok. 1035, zm. 5 września między 1075 a 1078) – księżniczka ruska, królowa Francji z dynastii Rurykowiczów, córka Jarosława I Mądrego i jego prawdopodobnie drugiej żony, Ingegerdy Szwedzkiej ( Wikipedia)
Tyle oficjalne źródło.
Antonin Ładyński w swojej książce snuje losy życia średniowiecznej księzniczki , a potem królowej Francji.
W pierwszej części poznajemy młodziutką księżniczkę Rusi kijowskiej na tle walki o władzę jej ojca Jarosława Mądrego . W ramach mariaży politycznych zostaje uzgodnione małżeństwo Anny z Henrykiem I z dynastii Kapetyngów , królem Francji .Była jego trzecią żona i jedyną , z którą miał synów .
Związek pomiędzy Europą Zachodnia , a Wschodem był możliwy . Oboje należeli do jednego Kościoła . Schizma czyli rozłam na kościół rzymsko-katolicki i prawosławny nastąpiła już po wstąpieniu przez Annę na francuski tron.
Druga część książki to wielka podróż z Kijowa do Henryka I , ze Wschodu na Zachód również przez teren Polski. Anna , jak wszystkie wysoko urodzone kobiety średniowiecza , nie miała żadnej możliwości wyboru małżonka . Przyjęła to co podyktował los. Nie zmienia to faktu ,że swoje serce oddała młodemu jarlowi i to do niego kierowała myśli w ostatniej godzinie życia .Do niego i ukochanej Rusi ,za która zawsze tęskniła.
Okres panowania przy boku francuskiego króla , urodzenie czwórki dzieci ( w tym dwóch synów) .
Autor postrzega ją , jako mądrą , oczytaną monarchinię.
Ostatnia część książki to czas, kiedy umiera Henryk I . Anna zostaje wdową i przez sześć lat regentką rządzącą w imieniu swojego syna Filipa I .
Zakochuje się w niej hrabia Raul II z Peronne zresztą po czasie z wzajemnością. Para bierze ślub w atmosferze skandalu .
Żeby hrabia mógł poślubić Annę oddalił prawowitą małżonkę Eleonorę, oskarżając ja o cudzołóstwo.
Ta interweniowała u papieża , który w odpowiedzi ekskomunikował Raula i Annę.
Książka jest napisana trochę archaicznym językiem co jednak nie przeszkadzało mi zupełnie w poznaniu tych mało znanych faktów z epoki średniowiecza.
Przyznaję ,że autor mógł bardziej wgłębić się w szczegóły średniowiecza ,żeby czytelnik poczuł klimat epoki.
Ja jednak mam sentyment do tej książki i do ruskiej księżniczki , którą przeznaczenie rzuciło tysiące mil od domu , w zupełnie obcy świat i uczyniło monarchinią nieznanego ludu!

• Historyczne
  • Biografie