Anna Jarosławna królowa Francji

Tłumaczenie: Andrzej Szymański
Wydawnictwo: Współpraca
Anna Jarosławna korolewa Francyi
RFR08

Druga połowa XI wieku - zaczyn współczesnej nam Europy; współistnienie dwóch tradycji: tej, której nośnikiem był Konstantynopol i tej, którą reprezentował Rzym papieży. Ruś Kijowska we władaniu Jarosława Mądrego. Na polskim tronie zasiada Kazimierz Odnowiciel. Księstwa niemieckie rozwijają się pod rządami cesarza Henryka III. Anglia doświadcza najazdu Wilhelma Zdobywcy. We Francji o silną władzę królewską walczy Henryk I Kapet. Po jego śmierci rządy obejmuje jego syn, spłodzony z Anną, córką Jarosława Mądrego. Na tym właśnie tle rozgrywa się powieść "Anna Jarosławna, królowa Francji", powieść o miłości i obowiązku, o namiętności i rozczarowaniu, o średniowieczu, które staje się nam tak odległe i niezrozumiałe, jak to, które zapamiętaliśmy ze szkolnych lekcji historii.

źródło opisu: Wydawnictwo

źródło okładki: Zdjęcie/skan autorski

sola255 | 2015-04-11
Na półkach: Przeczytane, Historyczne

To książka, którą kupiłam dawno temu . Pamiętam zaciekawiła mnie okładka i tytuł: "Anna Jarosławna - królowa Francji ".
Nigdy nie słyszałam żeby na tronie Francji zasiadała ruska księżniczka . A jednak...

Anna Jarosławówna (ur. ok. 1035, zm. 5 września między 1075 a 1078) – księżniczka ruska, królowa Francji z dynastii Rurykowiczów, córka Jarosława I Mądrego i jego prawdopodobnie drugiej żony, Ingegerdy Szwedzkiej ( Wikipedia)
Tyle oficjalne źródło.
Antonin Ładyński w swojej książce snuje losy życia średniowiecznej księzniczki , a potem królowej Francji.
W pierwszej części poznajemy młodziutką księżniczkę Rusi kijowskiej na tle walki o władzę jej ojca Jarosława Mądrego . W ramach mariaży politycznych zostaje uzgodnione małżeństwo Anny z Henrykiem I z dynastii Kapetyngów , królem Francji .Była jego trzecią żona i jedyną , z którą miał synów .
Związek pomiędzy Europą Zachodnia , a Wschodem był możliwy . Oboje należeli do jednego Kościoła . Schizma czyli rozłam na...